185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

július 15., kedd 15:10
Share

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

A jubileumi tanévzáróval egybekötött diplomaosztót József Attila sorai nyitották meg. A költő Kertész leszek és Tanítások című műveiből hallhatott a közönség részleteket Lajcsik Domonkos, harmadéves prózaiszínművész-hallgató előadásában. Ezt követően dr. Varga-Bajusz Veronika, fiatalokért felelős államtitkár beszédében kitért a helyszín, az Uránia színház szimbolikájára, ahol száz évvel ezelőtt vetítették le az első magyar filmtekercset.

Köszöntőt mondott Káel Csaba filmipari kormánybiztos, a végzős film- és televíziórendező osztály társosztályvezetője is, aki a lediplomázott hallgatókat szólította meg. Mint mondta, számukra ez az esemény “nem a végcsapó, hanem életük filmjének egy új kezdete”.

Prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora az alábbi szavakkal zárta a tanévet:

„A Színház- és Filmművészeti Egyetem a 160. jubileumi évében is bizonyította, hogy továbbra is a magyar kulturális és művészeti élet egyik meghatározó műhelye. Olyan tehetséges, gondolkodó és érzékeny alkotókat bocsátunk útjukra, akik a digitalizálódó és a mesterséges intelligencia uralta világban is pótolhatatlan emberi jelenlétet és alkotóerőt képviselnek.”

A rektor rámutatott, hogy az intézményfejlesztési stratégiával összhangban a 2024–2025-ös tanév az SZFE számára a nemzetközi nyitás jegyében telt. Ez a célkitűzés a tanévben 30 külföldi elméleti és gyakorlati színházi és filmes szakember meghívásában, a hallgatók és oktatók szakmai fejlődését támogató mobilitási lehetőségek bővítésében, valamint a nemzetközi fesztiválokon és szakmai együttműködésekben való aktív jelenlétben is megmutatkozott.

„Az SZFE egyik legfontosabb törekvése, hogy a hazai művészeti felsőoktatás meghatározó szereplőjeként mind szorosabban kapcsolódjon a nemzetközi művészeti oktatás vérkeringésébe. Az elmúlt években ezen a téren jelentős előrelépést tettünk, ennek köszönhetően hallgatóink számára kivételes lehetőségek nyílnak a nemzetközi színházi és filmes világ megismerésére” – emelte ki beszédében prof. dr. Sepsi Enikő.

A nemzetközi törekvések erősítését szem előtt tartva az SZFE számos elismert professzort látott vendégül, többek között Steven Bognár, Simon Godhill és Valère Novarina tartott kurzusokat, miközben hallgatók, oktatók és munkatársak 18 ország szakmai programjaiban vettek részt. Az egyetem több mint 44 partnerszerződéssel rendelkezik nemzetközi intézményekkel, köztük a Cannes-i Filmfesztivállal, emellett a nemrég lezárult, hat ország részvételével megvalósult, nagy sikerű soproni Nemzetközi Színházi Műhely is tovább erősítette nemzetközi szakmai beágyazottságát.

A tanév során a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet hallgatói filmjeikkel számos hazai és nemzetközi fesztiválon arattak sikert, többek között a Friss Hús Budapesten, a Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztiválon, a Magyar Mozgókép Fesztiválon, a Blue Danube és a DocsBarcelona programjában. A hallgatói alkotómunkát a tavaly átadott Virtuális Stúdió, az ősszel átadott Kovács László Műterem, valamint az ország egyetlen egyetemi 35 mm-es filmlaborja is segítette, lehetőséget teremtve a hagyományos és a legmodernebb filmes technikák egyidejű elsajátítására.

A színházi területen is kiemelkedő teljesítmények születtek: a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet hallgatói több mint 340 előadásban mutathatták meg tehetségüket, produkcióik Londonban, Isztambulban, Marosvásárhelyen és Torockón is kedvező fogadtatásban részesültek. Hallgatóink 7 fesztiválon 16 előadással szerepeltek, illetve szerepelnek a nyári időszakban.

Fontos mérföldkövet jelentett a Németh Antal Drámaelméleti Intézetben elindított színház- és filmművészeti tanár mesterképzés, valamint a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben indított, second unit képzés első évfolyamának sikeres kibocsátása. További kiemelkedő eredmény, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Művészeti és Művészettudományi Szekciójában tíz hallgató ért el helyezést.

Az egyetem tudományos élete is lendületet kapott: a Doktori Iskola hallgatói rangos hazai és nemzetközi konferenciákon mutatták be kutatásaikat, megkezdődtek a színházszociológiai kutatások, míg az SZFE Könyvek sorozat elindítása lehetőséget teremtett a friss kutatási eredmények publikálására és a szakmai diskurzus bővítésére.

A felvételi időszak tapasztalatai is bizakodásra adnak okot. A legtöbb szakon 20–36-szoros túljelentkezés mutatkozott, a Doktori Iskolába pedig 28 fő nyújtott be pályázatot, amely az egyetem iránti töretlen bizalmat tükrözi. Az SZFE a következő tanévben új képzéseket és szakmai programokat indít: elindul a héber osztály, első alkalommal rendezik meg a CineGe Nemzetközi Diákfilmfesztivált, valamint a jubileumi év folytatásaként október 12-én, a Művészetek Palotájában közös gálát szerveznek a többi évfordulós művészeti egyetemmel – a Magyar Táncművészeti Egyetemmel, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel. Az intézmény idén is csatlakozik a Klasszikus Filmmaratonhoz, amelynek vendége ezúttal Joe Eszterhas lesz.

Az ünnepi esemény részeként Funtek Frigyes és Quintus Konrád harmadéves prózai színművész osztályának Színészportrék című produkciójából láthattunk részleteket, ahol elhangoztak Darvas Iván, Váradi Hédi és Kazal László klasszikus dalai Hostyinszki Máté, Ábrahám Kíra és Horváth Gabriel előadásában. A hallgatókat Szép András kísérte zongorajátékával, míg az előadás Pápai Erika rendezői munkájának köszönhető.

Az oklevélátadó ünnepségen nemcsak az egyetem búcsúzott a friss diplomásoktól: Makaró Szilárd, végzős forgatókönyvíró személyes és őszinte beszédben köszönte meg tanáraik, szüleik és az egyetem munkáját saját és diáktársai nevében. Ezután következett a diplomák ünnepi átadása, majd az Uránia kávéházában egy közös koccintás.

 

Egyéb hírek

„A mai világban talán épp a színház képviseli leginkább a humanista értékeket” – interjú Herczeg Tamással

Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.

Kultúra és a fiatalok: az SZFE szakmai perspektívái az Educatio+ Konferencián

Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020