A filmgyártás forradalmi eszköze a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

B. Török Fruzsina
2024 április 10., szerda 08:00.
Share

A Színház- és Filmművészeti Egyetem életében egyedülálló projekt valósult meg, hiszen az újonnan betelepített 3D-s ledfal-technológia által képviselt hatékonyság, költségmegtakarítás és vizuális eredményesség új dimenziókat nyit meg a hazai filmművészet-oktatás előtt. Ez a technológia nem csupán újdonság, hanem forradalmi eszköz is, amely átalakítja a filmgyártás folyamatát és további kreatív lehetőségeket kínál.

16x9

A ledfal-technológia forradalmi változásokat hoz a filmgyártásban, kiválóságát pedig hatékonysága mellett igazolja a költségmegtakarítás és a vizuális eredményesség is. A ledfalak ugyan még globális szinten újdonságnak számítanak, azonban már most jelen vannak a filmiparban és azok a filmek, amelyek alkalmazzák őket, érezhetően új utakat nyitnak meg a virtuális produkciók terén.

A ledfalak egyedülálló volta és különlegessége abban mutatkozik meg, hogy képesek hatékonyan felváltani a zöld hátteres eljárást (green screen, chromakey), ezáltal pedig minimalizálják a zöld reflexek és a rosszul illeszkedő világítás okozta problémákat. Az Unreal Engine és a lekövetőszoftverek integrációjával a ledfalak létrehoznak egy egyedülálló 3D-s teret, amely kiváltja a zöld hátteres technológiát, így a valóságosnál is valóságosabb és megragadóbb élményt nyújtanak a filmgyártás során.

A valós idejű, költséges jelenetkészítés nélküli tömeges vizuális effektusok alkalmazása egy másik fontos aspektusa a ledfalak egyediségének. A filmkészítés folyamán a környezet és a háttér azonnal módosíthatóvá vált, megszüntetve a hagyományos fizikai átállások közötti hosszú időtartamot. A ledfalak tehát gyorsan létrehozható ellenirányokat biztosítanak, ezáltal felgyorsítják és ritmizálják a forgatások ütemét, miközben egyúttal minimalizálják is a gyártási időt, valamint azok költségét.

A színészek számára a ledfalak valósághű környezetet teremtenek és elkerülik a hagyományos zöld hátterek hosszú használata keltette fáradalmakat és tájékozódási nehézségeket. A rendezők ráadásul a forgatás során pillanatok alatt módosíthatják a környezetet és azonnal ellenőrizhetik a végső hatást. Ezáltal a ledfalak lehetővé teszik a színészek és a rendezők számára, hogy kreativitásukat kibontakoztathassák anélkül, hogy azokat technikai akadályok korlátoznák.

A ledfalak a filmkészítés során ráadásul fényforrásként is szolgálnak és pontosan követik a háttérben lévő fényforrások fénykarakterét, lehetővé téve a színészek számára, hogy ideális környezetben teljesítsenek a forgatás során. Ezek a tulajdonságok nemcsak a színészek és a többi alkotó számára nyújtanak segítséget, hanem a film minőségét és a nézőkre gyakorolt hatóerejét is exponenciálisan megnövelik.

A ledfalak alkalmazásának előnyei az oktatás területén is jelentkeznek. Az SZFE-n megvalósult innováció egyedülállóságát tovább fokozza az a tény, hogy az egyetemi életben ritka az olyan technológiai fejlesztés (Európában egyedülállónak számít az SZFE-n megvalósított projekt), amely korszerű módon integrálódik a tanulási folyamatokba. A hallgatóknak és oktatóknak ezáltal lehetőségük nyílik arra, hogy az egyetemi képzéseken belül elmerüljenek a legkorszerűbb filmgyártási technológiákban. A hallgatóknak lehetőségük van valóságos környezetben gyakorolni és kreatív projekteken dolgozni, amelyek valósághű élményt nyújtanak. A ledfalak alkalmazása emellett felkészíti a hallgatókat a filmipar legújabb trendjeire, elősegítve versenyképességük növekedését.

Összességében a ledfalak egyedülálló és forradalmian új megközelítést kínálnak a filmgyártásban és az oktatásban is. A technológia egyedülálló előnyei miatt nem csupán a jelen, hanem a jövő filmgyártásának és filmművelésének alapvető elemei is lehetnek.

Egyéb hírek

185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020