A filmgyártás forradalmi eszköze a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

B. Török Fruzsina
április 10., szerda 08:00
Share

A Színház- és Filmművészeti Egyetem életében egyedülálló projekt valósult meg, hiszen az újonnan betelepített 3D-s ledfal-technológia által képviselt hatékonyság, költségmegtakarítás és vizuális eredményesség új dimenziókat nyit meg a hazai filmművészet-oktatás előtt. Ez a technológia nem csupán újdonság, hanem forradalmi eszköz is, amely átalakítja a filmgyártás folyamatát és további kreatív lehetőségeket kínál.

16x9

A ledfal-technológia forradalmi változásokat hoz a filmgyártásban, kiválóságát pedig hatékonysága mellett igazolja a költségmegtakarítás és a vizuális eredményesség is. A ledfalak ugyan még globális szinten újdonságnak számítanak, azonban már most jelen vannak a filmiparban és azok a filmek, amelyek alkalmazzák őket, érezhetően új utakat nyitnak meg a virtuális produkciók terén.

A ledfalak egyedülálló volta és különlegessége abban mutatkozik meg, hogy képesek hatékonyan felváltani a zöld hátteres eljárást (green screen, chromakey), ezáltal pedig minimalizálják a zöld reflexek és a rosszul illeszkedő világítás okozta problémákat. Az Unreal Engine és a lekövetőszoftverek integrációjával a ledfalak létrehoznak egy egyedülálló 3D-s teret, amely kiváltja a zöld hátteres technológiát, így a valóságosnál is valóságosabb és megragadóbb élményt nyújtanak a filmgyártás során.

A valós idejű, költséges jelenetkészítés nélküli tömeges vizuális effektusok alkalmazása egy másik fontos aspektusa a ledfalak egyediségének. A filmkészítés folyamán a környezet és a háttér azonnal módosíthatóvá vált, megszüntetve a hagyományos fizikai átállások közötti hosszú időtartamot. A ledfalak tehát gyorsan létrehozható ellenirányokat biztosítanak, ezáltal felgyorsítják és ritmizálják a forgatások ütemét, miközben egyúttal minimalizálják is a gyártási időt, valamint azok költségét.

A színészek számára a ledfalak valósághű környezetet teremtenek és elkerülik a hagyományos zöld hátterek hosszú használata keltette fáradalmakat és tájékozódási nehézségeket. A rendezők ráadásul a forgatás során pillanatok alatt módosíthatják a környezetet és azonnal ellenőrizhetik a végső hatást. Ezáltal a ledfalak lehetővé teszik a színészek és a rendezők számára, hogy kreativitásukat kibontakoztathassák anélkül, hogy azokat technikai akadályok korlátoznák.

A ledfalak a filmkészítés során ráadásul fényforrásként is szolgálnak és pontosan követik a háttérben lévő fényforrások fénykarakterét, lehetővé téve a színészek számára, hogy ideális környezetben teljesítsenek a forgatás során. Ezek a tulajdonságok nemcsak a színészek és a többi alkotó számára nyújtanak segítséget, hanem a film minőségét és a nézőkre gyakorolt hatóerejét is exponenciálisan megnövelik.

A ledfalak alkalmazásának előnyei az oktatás területén is jelentkeznek. Az SZFE-n megvalósult innováció egyedülállóságát tovább fokozza az a tény, hogy az egyetemi életben ritka az olyan technológiai fejlesztés (Európában egyedülállónak számít az SZFE-n megvalósított projekt), amely korszerű módon integrálódik a tanulási folyamatokba. A hallgatóknak és oktatóknak ezáltal lehetőségük nyílik arra, hogy az egyetemi képzéseken belül elmerüljenek a legkorszerűbb filmgyártási technológiákban. A hallgatóknak lehetőségük van valóságos környezetben gyakorolni és kreatív projekteken dolgozni, amelyek valósághű élményt nyújtanak. A ledfalak alkalmazása emellett felkészíti a hallgatókat a filmipar legújabb trendjeire, elősegítve versenyképességük növekedését.

Összességében a ledfalak egyedülálló és forradalmian új megközelítést kínálnak a filmgyártásban és az oktatásban is. A technológia egyedülálló előnyei miatt nem csupán a jelen, hanem a jövő filmgyártásának és filmművelésének alapvető elemei is lehetnek.

Egyéb hírek

Interjú Koltai Lajos tanítványával, Somossy Barbarával

Koltai Lajos rendező osztályában végez Somossy Barbara, akit már jól ismer a közönség műsorvezetőként, de a jövőben bizonyosan sokat hallunk majd róla a filmezés világából is.

Szeptember 17-én indul a 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton

2024. szeptember 17. és 22. között hetedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, a restaurált filmklasszikusok és a filmtörténeti ritkaságok, gyöngyszemek nemzetközi fesztiválját.

Idén is lesznek népszerű szabadtéri vetítések és élőzenés filmkoncertek, számos szakmai program, közönségtalálkozó, mesterkurzus, diákvetítés, a legkisebbeket pedig a klasszikus rajzfilmek mellett filmes játszóház várja.

Az Egri vár hősei újra életre keltek

14 170 néző előtt elevenedett meg Dobó István legendás esküje az Egri csillagok előadása alatt az MVM Dome-ban megismételhetetlen színháztörténeti pillanatként.

 

A nemzetköziesítés jegyében indul a tanév az SZFE-n

Hivatalosan is megnyitotta a 2024/-25-ös tanévet a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetem. Prof. dr. Sepsi Enikő, az intézmény rektorának ünnepi beszédét a Papageno változtatás nélkül közölte.

Rá kell kattanni a filmezésre - Interjú az SZFE új képzéséről Gulyás Budával

Az elmúlt években egyre több nagyberuházású nemzetközi filmet forgatnak itthon, ezért időszerűvé vált a filmes képzés magasabb szintre emelése.

Idén elsőként Magyarországon a Naphegyen oktatnak úgynevezett second unit-rendezőket, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben, Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjas alkotója vezetésével.

A művésszel nemcsak a képzés mibenlétéről beszélgetett a Várnegyed, de arról is szó esett, hogy közel negyven éve él a Várban, és soha nem költözne el onnan.

Az SZFE tanévnyitó és díszoklevél-átadó ünnepsége a múltra és jövőre építve: Arany-, Gyémánt- és Rubinoklevelek átadása

A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.

Szeptember közepétől látható digitálisan felújítva a mozikban a Tizedes meg a többiek

Szeptember 19-től mutatja be a magyar mozikban Keleti Márton A tizedes meg a többiek című klasszikusát digitálisan felújított formában a Pannonia Entertainment és a Nemzeti Filmintézet.

 

A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében a magyar filmtörténet klasszikusa 4K felbontásban, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban – emelik ki a Pannonia Entertainment hétfői közleményében.

Elkezdődtek a Hamupipőke olvasópróbái az Operettszínházban

2024. szeptember 2-án hétfőn elkezdődtek Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes Kossuth-díjas drámaíró Hamupipőke című operettmusicaljének olvasópróbái a Budapesti Operettszínházban. A Nagymező utcai teátrum 2024/25-ös évadának első bemutatóját november 15-én, 16-án és 17-én láthatja majd a nagyközönség. A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila Kossuth-díjas díszlettervező, iparművész; a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái; a nagyívűnek ígérkező előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó.

 

Több betöltése Több betöltése