A Színház- és Filmművészeti Egyetem életében egyedülálló projekt valósult meg, hiszen az újonnan betelepített 3D-s ledfal-technológia által képviselt hatékonyság, költségmegtakarítás és vizuális eredményesség új dimenziókat nyit meg a hazai filmművészet-oktatás előtt. Ez a technológia nem csupán újdonság, hanem forradalmi eszköz is, amely átalakítja a filmgyártás folyamatát és további kreatív lehetőségeket kínál.
A ledfal-technológia forradalmi változásokat hoz a filmgyártásban, kiválóságát pedig hatékonysága mellett igazolja a költségmegtakarítás és a vizuális eredményesség is. A ledfalak ugyan még globális szinten újdonságnak számítanak, azonban már most jelen vannak a filmiparban és azok a filmek, amelyek alkalmazzák őket, érezhetően új utakat nyitnak meg a virtuális produkciók terén.
A ledfalak egyedülálló volta és különlegessége abban mutatkozik meg, hogy képesek hatékonyan felváltani a zöld hátteres eljárást (green screen, chromakey), ezáltal pedig minimalizálják a zöld reflexek és a rosszul illeszkedő világítás okozta problémákat. Az Unreal Engine és a lekövetőszoftverek integrációjával a ledfalak létrehoznak egy egyedülálló 3D-s teret, amely kiváltja a zöld hátteres technológiát, így a valóságosnál is valóságosabb és megragadóbb élményt nyújtanak a filmgyártás során.
A valós idejű, költséges jelenetkészítés nélküli tömeges vizuális effektusok alkalmazása egy másik fontos aspektusa a ledfalak egyediségének. A filmkészítés folyamán a környezet és a háttér azonnal módosíthatóvá vált, megszüntetve a hagyományos fizikai átállások közötti hosszú időtartamot. A ledfalak tehát gyorsan létrehozható ellenirányokat biztosítanak, ezáltal felgyorsítják és ritmizálják a forgatások ütemét, miközben egyúttal minimalizálják is a gyártási időt, valamint azok költségét.
A színészek számára a ledfalak valósághű környezetet teremtenek és elkerülik a hagyományos zöld hátterek hosszú használata keltette fáradalmakat és tájékozódási nehézségeket. A rendezők ráadásul a forgatás során pillanatok alatt módosíthatják a környezetet és azonnal ellenőrizhetik a végső hatást. Ezáltal a ledfalak lehetővé teszik a színészek és a rendezők számára, hogy kreativitásukat kibontakoztathassák anélkül, hogy azokat technikai akadályok korlátoznák.
A ledfalak a filmkészítés során ráadásul fényforrásként is szolgálnak és pontosan követik a háttérben lévő fényforrások fénykarakterét, lehetővé téve a színészek számára, hogy ideális környezetben teljesítsenek a forgatás során. Ezek a tulajdonságok nemcsak a színészek és a többi alkotó számára nyújtanak segítséget, hanem a film minőségét és a nézőkre gyakorolt hatóerejét is exponenciálisan megnövelik.
A ledfalak alkalmazásának előnyei az oktatás területén is jelentkeznek. Az SZFE-n megvalósult innováció egyedülállóságát tovább fokozza az a tény, hogy az egyetemi életben ritka az olyan technológiai fejlesztés (Európában egyedülállónak számít az SZFE-n megvalósított projekt), amely korszerű módon integrálódik a tanulási folyamatokba. A hallgatóknak és oktatóknak ezáltal lehetőségük nyílik arra, hogy az egyetemi képzéseken belül elmerüljenek a legkorszerűbb filmgyártási technológiákban. A hallgatóknak lehetőségük van valóságos környezetben gyakorolni és kreatív projekteken dolgozni, amelyek valósághű élményt nyújtanak. A ledfalak alkalmazása emellett felkészíti a hallgatókat a filmipar legújabb trendjeire, elősegítve versenyképességük növekedését.
Összességében a ledfalak egyedülálló és forradalmian új megközelítést kínálnak a filmgyártásban és az oktatásban is. A technológia egyedülálló előnyei miatt nem csupán a jelen, hanem a jövő filmgyártásának és filmművelésének alapvető elemei is lehetnek.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.
Idén is helyet kaptak az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában az SZFE vizsgafilmjei. A Hagyjál! – a szerelem határai című blokk filmjeit június 21-án 17:30-tól láthatják az érdeklődők a veszprémi Foton Audiovizuális Centrumban.
Queen, Depeche Mode, Uriah, Rolling Stones – csak néhány név azon világhírű együttesek köréből, akikkel Mészáros Sándor, az SZFE műteremmestere együtt dolgozott. Ugyanakkor nemcsak a rockzene nagyjaival hozta össze a sors, színházi világosítóként is olyan színészlegendák munkáját segítette, mint Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán, Darvas Iván vagy Sinkovits Imre. Ez pedig még mindig nem a teljes repertoár; nem hiába éreztük úgy az interjú után, hogy a műteremmesternek több élet is megadatott.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Kerkay Rita Margit DLA disszertációjának nyilvános védésére.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát: június 16-án a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
Idén is helyet kaptak az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában az SZFE vizsgafilmjei. A Megértésüket köszönjük! című blokk filmjeit június 20-án 15 órától láthatják az érdeklődők a veszprémi Expresszóban.