Emlékezetesen zárult a Debrecenben megrendezett Nyári Akadémia. Összefoglaló.
Az SZFE Nyári Akadémiája: Kihagyhatatlan élmény és építő jövő
Az új hallgatók életében az egyetemi kezdet mindig izgalmas időszakot jelent. Az SZFE idén is megrendezte hagyományos gólyatáborát Debrecenben, ahol a friss hallgatók nem csak számos szakmai és szabad programmal ismerhették meg az egyetem oktatóit és társaikat, hanem olyan lehetőséget kaptak, amely hosszú távon is építi és színesíti majd művészi pályafutásukat.
Az új hallgatók számára a gólyatábor elsősorban a közösségépítés kivételes lehetősége. A művészeti pálya gyakran magányos munkát és önkifejezést jelenthet, de egy megerősítő, támogató közösségben az alkotás még inspirálóbbá válik. A gólyatábor során a hallgatók a saját szakterületükön kívül is megismerhetik társaikat, ami által sokféle nézőponttal gazdagodhatnak. Az együtt töltött idő alatt kialakuló barátságok és kapcsolatok nem csak a személyes életet gazdagítják, de akár jövőbeli együttműködéseket is lehetővé tehetnek.
A gólyatábor nem csak a hallgatók közötti kapcsolatokat erősíti meg, hanem az oktatók és hallgatók közötti kötelékeket is szorosabbá teheti. Az új hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy közelebbről megismerjék azokat az oktatókat, akik a későbbiekben kiemelt szerepet játszhatnak a képzésükben. Az informális beszélgetések és közös programok során az oktatók is emberibb oldalukról mutatkozhatnak meg, ami hozzájárulhat az olyan közvetlenebb kapcsolatokhoz, amelyek a művészeti fejlődést is segíthetik.
Az egyik legmeghatóbb esemény a táborban a Beregszászi Társulat előadása volt. Vidnyánszky Attila rendezésében Gogol: Háztűznéző című drámáját adták elő rendhagyó formában. Hosszú hónapok teltek el azóta, hogy a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban ismét telt házas előadást tarthattak. Ezért igazi ünnep volt, hogy a budapesti Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciójaként bemutatták Nyikolaj Vasziljevics Gogol Háztűznéző című darabját márciusban, s ezt az előadást hozta el a társulat az SZFE gólyatáborába. Az előadás különlegessége abban rejlett, hogy a háborús helyzet miatt a férfi színészeknek behívójuk érkezett, így a férfi szerepek megformálását is színésznők vállalták el. Ez a döntés nem csupán a művészi teljesítményt erősítette meg, hanem rámutatott a színház alkalmazkodóképességére és a női színészek sokoldalúságára is. De legfőképp arra, hogy még egy háborús helyzetben sem lehet a színházat kivenni a hétköznapok természetes hozzávalói közül. Terápia a javából…
A Hortobágyi Nemzeti Park látogatása lehetőséget adott a hallgatóknak, hogy megcsodálják a puszta lenyűgöző tájait és megismerjék az ott élő állatvilágot. A természetjárás és a környezettel való kapcsolat erősítése fontos része az SZFE kulturális programjainak, ugyanis a gyökerek megismerése elengedhetetlen kapaszkodó a művészi kiteljesedés útján.
Nagyvárad is helyet kapott a tábor programjai között. A város gazdag történelmi és kulturális hagyatékkal büszkélkedik, így a hallgatók lehetőséget kaptak arra, hogy felfedezzék az építészeti remekeket és bepillantsanak a város kulturális életébe. Ezáltal nem csak a művészetekkel, hanem a magyar történelemmel és kulturális identitással is szorosabb kapcsolatba kerültek.
A gólyatábor egyik emlékezetes pillanata Lajos Tamás és dr. Kocsis Noémi előadása a magyar filmgyártásról, majd Koltai Lajos új filmjének, a Semmelweis című alkotásának premier előtti vetítése és a Koltai Lajossal való beszélgetés volt. A film óriási sikert aratott, a hallgatók vastapssal és ovációval jutalmazták a magyar mester legújabb filmjét. A film a magyar orvoslegenda, Semmelweis Ignác megrendítő életéről és munkásságáról szól, melynek hazai premierje 2023 őszén várható.
Az egyetemi évek alatt a hallgatók fokozatosan átalakulnak kollégákká, akik szakmai szinten is együtt dolgoznak majd a jövőben. A gólyatábor lehetőséget ad arra, hogy a kezdeti időszakban megismerjék egymás művészeti stílusát, irányát és gondolkodásmódját. Az ilyen korai ismerkedés és kapcsolatépítés a későbbiekben segítheti az együttműködést és a közös projektek sikeres megvalósítását.
Az idei Nyári Akadémia nem csupán egy egyszerű tábor volt, hanem egy különleges kulturális és művészeti élményeket nyújtó eseménysorozat. A sokszínű programok, a kiváló színészi és művészeti produkciók, valamint a közösség ereje mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy az új hallgatók mélyebb kapcsolatokat alakítsanak ki egymással és az oktatókkal. Az SZFE Nyári Akadémiája újra bebizonyította, hogy a művészet és kalandok együttesen képesek emlékezetes és felejthetetlen élményeket nyújtani.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.