A Hortobágy csendje szólította meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóit 

2023 augusztus 15., kedd 11:21.
Share

Az egyhetes Nyári Akadémia augusztus 11-én vette kezdetét, ahol a közösségépítés mellett a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Karának leendő elsőévesei Debrecen és környékének hagyományaival, kultúrájával ismerkednek meg. Ennek apropóján tettek látogatást a Hortobágyra, ahol bepillantást nyerhettek a pásztorélet szépségeibe.

A gólyákat pálinkás és pogácsás köszöntővel fogadta Jakab Ádám, Hortobágy polgármestere a Nyerges Presszóban, aki az est folyamán egy filmzene felismerő játékkal is készült a hallgatóknak.

Az est fő helyszíne a Pecze-kút és a mellette álló Pecze-kunyhó volt, ami az 1983-as Hosszú vágta c. magyar-amerikai háborús filmdráma egyik fontos helyszíneként ismert.  

A lovaskocsis utazás közben a hallgatóknak lehetőségük nyílt eredeti környezetükben megfigyelni a Nemzeti Park jellegzetes állatait: az impozáns ökörfogatot, a híres pusztaötöst, valamint egy látványos csikósbemutatónak és ménes-behajtásnak is szemtanúi lehettek.

A helyi csikósok slambucot és lecsót készítettek a vendégeknek. A Debreceni Népi Együttes zenekara és táncosai pedig táncházzal és népzenével tették igazán különlegessé a hangulatot.

A Hortobágy csendje, a végtelen róna, a Mátai Ménes csodálatos lovai és a naplemente közelebb hozta az elsőéveseket a természethez, a hagyományőrzés fontosságához és lehetőséget adott az elcsendesedésre, egymás és kultúránk megismerésére is.

Varga Réka

Fotók: Schwarczenberger-Ludván Gyöngyi

 

Egyéb hírek

Bemutatták a Déryné Program Dráma Mindenkinek! című, középiskolásoknak szóló digitális oktatási segédanyagát

Élményszerűvé, innovatívvá és elérhetővé tenni az irodalmat – ez a célja a Déryné Program középiskolások számára készített, Dráma Mindenkinek! című új digitális oktatási segédanyagának, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.

 

Aktuális-e még az antik tragédia? - interjú prof. dr. Kocziszky Évával

Emberi szabadság a posztszubjektivitás korában: Antik tragédia a kortárs színpadon címmel világszínvonalon is elismert neves külföldi és magyar professzorok előadásával szervez konferenciát az SZFE Doktori Iskolája november 14-16 között. A konferencia részeként bemutatásra kerül Szophoklész Aiasza Czene-Polgár Donát rendezésében és Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusza Kaj Ádám színrevitelében, de egy klasszikussal is készülnek a szervezők. A konferencia főszervezőjével, Dr. Kocziszky Évával, az SZFE Doktori Iskolájának oktatójával beszélgettünk.

Zsidó színházi specializációt indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.

SZFE szakmai gyakorlatok – Minden infó egy helyen!

A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!

Az SZFE hallgatója kapta az évad legígéretesebb ifjú művészének járó díjat

A magyar operett napja kettős évforduló: Kálmán Imre születésének és Lehár Ferenc halálának dátuma. A Budapesti Operettszínház ilyenkor nagyszabású gálaműsorral ünnepel, és ekkor adják át a magyar operett napjához kapcsolódó díjakat a Nagymező utcai teátrumban. Idén legnagyobb örömünkre az évad legígéretesebb ifjú művészének járó Marsallbot-díjat egyetemünk hallgatója, Kelemen Fanni vehette át.

Közönségkutatás témában rendezett tudományos konferenciát az SZFE és az MMA

Hogyan lesz közönségünk holnap? Van-e közönség közösség nélkül? – ezeket a kérdéseket járták körül a színházi és filmes közönség elérésének kihívásairól rendezett szimpóziumon a kulturális intézmények képviselői és a közönségkutatással foglalkozó szakemberek. Az eseményen az SZFE doktori iskolája is képviseltette magát előadókkal, illetve bemutatták az iskola készülő kötetét a színházi nézőkutatásról.

1956 hőseire emlékeztünk

Egyetemünk az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartotta október 23-ai megemlékezését. Az eseményen beszédet mondott Kiss József Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, egyetemünk oktatója. Az ünnepi műsort Mátyássy Szabolcs és Méhes László másodéves zenés színművész osztályának előadása tette teljessé.

Dokumentumfilm kategóriában is SZFE-s hallgató filmjét díjazták Varsóban

Az A-kategóriás Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon tartották a Mélypont érzés című új magyar dokumentumfilm világpremierjét. A rangos szemlén elsős (DLA) doktorandusz hallgatónk, Miklós Ádám rendező alkotása a 15 új dokumentumfilmet bemutató versenyprogramban indult. A zsűri nagyra értékelte a film emberi megközelítését és mély empátiájátezért külön elismeréssel jutalmazta az alkotást. A Filmintézet Inkubátor Programjában készült elsőfilm két szerfüggő felépülését mutatja, és december 5-én érkezik a hazai mozikba a Vertigo Média forgalmazásában.

Több betöltése Több betöltése