Az egyhetes Nyári Akadémia augusztus 11-én vette kezdetét, ahol a közösségépítés mellett a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Karának leendő elsőévesei Debrecen és környékének hagyományaival, kultúrájával ismerkednek meg. Ennek apropóján tettek látogatást a Hortobágyra, ahol bepillantást nyerhettek a pásztorélet szépségeibe.
A gólyákat pálinkás és pogácsás köszöntővel fogadta Jakab Ádám, Hortobágy polgármestere a Nyerges Presszóban, aki az est folyamán egy filmzene felismerő játékkal is készült a hallgatóknak.
Az est fő helyszíne a Pecze-kút és a mellette álló Pecze-kunyhó volt, ami az 1983-as Hosszú vágta c. magyar-amerikai háborús filmdráma egyik fontos helyszíneként ismert.
A lovaskocsis utazás közben a hallgatóknak lehetőségük nyílt eredeti környezetükben megfigyelni a Nemzeti Park jellegzetes állatait: az impozáns ökörfogatot, a híres pusztaötöst, valamint egy látványos csikósbemutatónak és ménes-behajtásnak is szemtanúi lehettek.
A helyi csikósok slambucot és lecsót készítettek a vendégeknek. A Debreceni Népi Együttes zenekara és táncosai pedig táncházzal és népzenével tették igazán különlegessé a hangulatot.
A Hortobágy csendje, a végtelen róna, a Mátai Ménes csodálatos lovai és a naplemente közelebb hozta az elsőéveseket a természethez, a hagyományőrzés fontosságához és lehetőséget adott az elcsendesedésre, egymás és kultúránk megismerésére is.
Varga Réka
Fotók: Schwarczenberger-Ludván Gyöngyi
Élményszerűvé, innovatívvá és elérhetővé tenni az irodalmat – ez a célja a Déryné Program középiskolások számára készített, Dráma Mindenkinek! című új digitális oktatási segédanyagának, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.
Emberi szabadság a posztszubjektivitás korában: Antik tragédia a kortárs színpadon címmel világszínvonalon is elismert neves külföldi és magyar professzorok előadásával szervez konferenciát az SZFE Doktori Iskolája november 14-16 között. A konferencia részeként bemutatásra kerül Szophoklész Aiasza Czene-Polgár Donát rendezésében és Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusza Kaj Ádám színrevitelében, de egy klasszikussal is készülnek a szervezők. A konferencia főszervezőjével, Dr. Kocziszky Évával, az SZFE Doktori Iskolájának oktatójával beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.
A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!
A magyar operett napja kettős évforduló: Kálmán Imre születésének és Lehár Ferenc halálának dátuma. A Budapesti Operettszínház ilyenkor nagyszabású gálaműsorral ünnepel, és ekkor adják át a magyar operett napjához kapcsolódó díjakat a Nagymező utcai teátrumban. Idén legnagyobb örömünkre az évad legígéretesebb ifjú művészének járó Marsallbot-díjat egyetemünk hallgatója, Kelemen Fanni vehette át.
Hogyan lesz közönségünk holnap? Van-e közönség közösség nélkül? – ezeket a kérdéseket járták körül a színházi és filmes közönség elérésének kihívásairól rendezett szimpóziumon a kulturális intézmények képviselői és a közönségkutatással foglalkozó szakemberek. Az eseményen az SZFE doktori iskolája is képviseltette magát előadókkal, illetve bemutatták az iskola készülő kötetét a színházi nézőkutatásról.
Egyetemünk az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartotta október 23-ai megemlékezését. Az eseményen beszédet mondott Kiss József Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, egyetemünk oktatója. Az ünnepi műsort Mátyássy Szabolcs és Méhes László másodéves zenés színművész osztályának előadása tette teljessé.
Az A-kategóriás Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon tartották a Mélypont érzés című új magyar dokumentumfilm világpremierjét. A rangos szemlén elsős (DLA) doktorandusz hallgatónk, Miklós Ádám rendező alkotása a 15 új dokumentumfilmet bemutató versenyprogramban indult. A zsűri nagyra értékelte a film emberi megközelítését és mély empátiáját, ezért külön elismeréssel jutalmazta az alkotást. A Filmintézet Inkubátor Programjában készült elsőfilm két szerfüggő felépülését mutatja, és december 5-én érkezik a hazai mozikba a Vertigo Média forgalmazásában.