Az M5 vadonatúj sorozata SZFE a filmvásznon címmel a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak filmes alkotásait teszi elérhetővé széles körben. A közmédia kulturális csatornája november 6-tól havi rendszerességgel mutatja be a legfrissebb filmeket a készítővel és mesterével készült beszélgetéssel kiegészítve. A mester is volt tanítvány, és a tanítványból is válhat egyszer mester, de hogyan lehet a filmkészítés mellett a tehetséggel való jól sáfárkodást is megtanítani?
Az SZFE a filmvásznon sorozatban a Színház- és Filmművészeti Egyetem Zsigmond Vilmos Mozgókép Művészeti Intézetének egy-egy végzős, mesterszakos hallgatójának vizsga, vagy diplomafilmjét országos tévépremierben mutatja be az M5. A film készítésének hátteréről az alkotóval és tanárával készült beszélgetéséből az is kiderül, hogy mit kapott maga a mester kezdő filmesként szakmai útravalóul.
Az első vendég Szelestey Bianka Koltai Lajos növendéke, az SZFE filmrendező művész mesterszakos hallgatója, akinek Pragma című vizsgafilmje idén elnyerte a Filmkritikusok díját és a 2023-as Magyar Mozgókép Fesztiválon a legjobb rövidfilm kategóriában is első díjat kapott. A film az anya-lánya kapcsolatról, a transzgenerációs terhekről, traumák örökléséről szól, valamint arról, hogy mit tehet a szülő és a gyerek, ha megakad a kommunikáció köztük.
Szelestey Bianka, Koltai Lajossal találkozik a beszélgetés során. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Balázs Béla-díjas, Oscar-díjra jelölt operatőr és rendező, az SZFE osztályvezető tanára, szintén ebben az intézményben tanulta az operatőr mesterséget, így az előtte járó példaképekről, köztük Zsigmond Vilmosról tudhat meg érdekességeket a néző. Az operatőr 1955-ös diplomafilmjébe is bepillanthatunk, amelyet nem sokkal disszidálása előtt fényképezett.
A következő epizódban Somossy Barbara Soha nem lesz vége című filmjét vetítik. A mesterszakos hallgató, a Duna műsorvezetője a legjobb rendező díját is megkapta Kanadában a Petőfi-bicentenáriumra készült filmjéért.
A teljes hír itt olvasható:
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.