Az idei Magyar Mozgókép Fesztiválon két kiemelkedő alkotó, Selmeczi György zeneszerző és Gulyás Buda operatőr részesül életműdíjban, elismerve az SZFE oktatóinak és a magyar filmkultúra meghatározó alakjainak hosszú évtizedeken át tartó munkáját.
Az idei Magyar Mozgókép Fesztivál nem csupán a legfrissebb alkotásokat mutatja be a Veszprém-Balaton régióban, hanem különleges elismerésben részesíti azokat az alkotókat, akik életművükkel hozzájárultak a magyar filmművészet gazdagításához és fejlődéséhez. Selmeczi György és Gulyás Buda neve minden filmkedvelő számára ismerős, az idei fesztiválon pedig különleges figyelmet kapnak.
Gulyás Buda, a Balázs Béla-díjas magyar operatőr és egyetemi tanár 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, és az elmúlt évtizedekben pedig kiemelkedő pályát futott be a magyar filmiparban. Munkássága számos legendás sorozatot és filmalkotást ölel fel, köztük olyan ikonikus darabokat, mint a Linda, az Angyalbőrben vagy a Família Kft. Emellett olyan népszerű filmek fényképezésében vett részt, mint Bujtor István Hamis a baba (1991), Három testőr Afrikában (1996) című, vagy Goda Krisztina sikeres vígjátékai. A fesztivál résztvevői az általa fényképezett Csak szex és más semmi című filmet is újranézhetik a vetítéseken.
Selmeczi György, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett opera- és zeneszerző, érdemes művész 1952-ben született Kolozsváron; pályafutása során számos elismerést, illetve díjat gyűjtött be. Az SZFE oktatójaként, valamint a magyar filmipar résztvevőjeként hozzájárult a műfaj hazai és nemzetközi elismertségéhez. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett tanulmányai során mélyítette el tudását, és olyan kivételes filmalkotásokhoz komponált zenéket, mint a Szamárköhögés vagy a Kisváros.
Az ünnepélyes díjátadóra a fesztivál keretében június 14-én, Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában kerül majd sor, ahol Selmeczi György és Gulyás Buda mellett más kiemelkedő művészek is elismerésben részesülnek.
Czene-Polgár Donát III. évfolyamos dramaturg hallgató vizsgarendezése, a Fejetlen test október 12-én este 19.00-kor látható majd az Inga Kultúrkávézóban. Az előadással kapcsolatos pódiumbeszélgetésre szeptember 21-én, az Inga Kultúrkávézó megnyitóján kerül majd sor Tóth Anna Orsolya II. évfolyamos dramaturg hallgató, a darab dramaturgja és Czene-Polgár Donát, az előadás rendezője részvételével.
Szeptember 21-én, szombaton tartja hagyományos Nyílt Napját a Nemzeti Színház: a Magyar Dráma Napján kulisszajárással, ifjúsági programokkal, nyílt próbával és kedvezményes jegyvásárlással várják az érdeklődőket.
Adam J. Ledger rendező, a Birminghami Egyetem oktatója, a színháztudomány és az előadó-művészetek professzora Budapesten tartott előadásokat a Színház- és Filmművészeti Egyetem vendégeként. A professzorral készült interjúnkban olyan kérdésekre kerestük a választ, hogy milyen szempontok alapján vizsgálja a rendező munkáját egy próbafolyamatban, hogyan építhető be egy aktuális téma egy színházi előadásba és nem utolsó sorban: mit tanácsol a fiatal alkotóknak?
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói különleges lehetőségben részesültek, amikor Apró Georgina, a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány ügyvezető igazgatója workshopot tartott számukra a Karrieriroda szervezésében a Tehetséggondozó Program keretében. A film- és televíziórendező, valamint a televíziós műsorkészítő osztály hallgatói egy gyakorlatias előadás során ismerkedhettek meg azzal a programmal, amely évek óta töretlen sikerrel készíti fel a tehetséges fiatalokat a média világának kihívásaira.
A Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány Tehetséggondozó Programja keretében pályázatot hirdet a széles látókörű, magasan kvalifikált, a közszolgálatiság elvei iránt elhivatott közszolgálati médiaszolgáltatás szakmai utánpótlásának támogatására. Jelentkezési határidő október 4.
Hét bemutatóval, köztük Molnár Ferenc Liliom című drámájával, az Olasz szalmakalap című francia bohózattal, egy angol drámával, Radnóti Miklóst idéző koncertszínházzal, egy kísérleti előadással, valamint két ősbemutatóval várja a közönséget a Nemzeti Színház új évada.
Novák Eszter 1964. szeptember 14-én, Budapesten született Foltin Jolán, Kossuth-díjas koreográfus, és Novák Ferenc („Novák tata”) koreográfus, rendező, etnográfus gyermekeként. Születésnapja alkalmából a deszkavízió.hu foglalta össze eddigi pályáját.
A Kabul művelet fikciós elemekkel dolgozza fel a 2021-es Sámán Pajzs nevű katonai mentőakciót, melynek során a Magyar Honvédség 540 embert, köztük 180 gyermeket mentett ki Afganisztánból.