Az idei Magyar Mozgókép Fesztiválon két kiemelkedő alkotó, Selmeczi György zeneszerző és Gulyás Buda operatőr részesül életműdíjban, elismerve az SZFE oktatóinak és a magyar filmkultúra meghatározó alakjainak hosszú évtizedeken át tartó munkáját.
Az idei Magyar Mozgókép Fesztivál nem csupán a legfrissebb alkotásokat mutatja be a Veszprém-Balaton régióban, hanem különleges elismerésben részesíti azokat az alkotókat, akik életművükkel hozzájárultak a magyar filmművészet gazdagításához és fejlődéséhez. Selmeczi György és Gulyás Buda neve minden filmkedvelő számára ismerős, az idei fesztiválon pedig különleges figyelmet kapnak.
Gulyás Buda, a Balázs Béla-díjas magyar operatőr és egyetemi tanár 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, és az elmúlt évtizedekben pedig kiemelkedő pályát futott be a magyar filmiparban. Munkássága számos legendás sorozatot és filmalkotást ölel fel, köztük olyan ikonikus darabokat, mint a Linda, az Angyalbőrben vagy a Família Kft. Emellett olyan népszerű filmek fényképezésében vett részt, mint Bujtor István Hamis a baba (1991), Három testőr Afrikában (1996) című, vagy Goda Krisztina sikeres vígjátékai. A fesztivál résztvevői az általa fényképezett Csak szex és más semmi című filmet is újranézhetik a vetítéseken.
Selmeczi György, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett opera- és zeneszerző, érdemes művész 1952-ben született Kolozsváron; pályafutása során számos elismerést, illetve díjat gyűjtött be. Az SZFE oktatójaként, valamint a magyar filmipar résztvevőjeként hozzájárult a műfaj hazai és nemzetközi elismertségéhez. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett tanulmányai során mélyítette el tudását, és olyan kivételes filmalkotásokhoz komponált zenéket, mint a Szamárköhögés vagy a Kisváros.
Az ünnepélyes díjátadóra a fesztivál keretében június 14-én, Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában kerül majd sor, ahol Selmeczi György és Gulyás Buda mellett más kiemelkedő művészek is elismerésben részesülnek.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.