A Petőfi Kulturális Ügynökség Kazinczy Műhelye, a Nemzeti Színház, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem az 57. magyar nyelv hete alkalmából nyitóünnepséget szervezett a Nemzeti Színházban április 16-án.
A rendezvényen A magyar nyelv: létem, jövőm és reményem címmel előadást tartott Juhász Anna irodalmár (Petőfi Kulturális Ügynökség), Pölcz Ádám nyelvész megemlékezik az egy éve indult országjáró anyanyelvi piknikről, Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője pedig arról beszélt, hogy vajon mit fognak olvasni száz év múlva.
Az Anyanyelvi praktikákat, a Petőfi Kulturális Ügynökség online módszertani kiadványát Széplaki Erzsébet magyartanárdíjas, érdemes tankönyvszerző mutatta be.
Balázs Géza nyelvész, az SZFE Doktori Iskolájának vezetője, a Magyar Nyelvőr felelős szerkesztője Megtalált hagyomány címmel tartott előadást. Szélárnyékban. Művészetkritikai írások című könyvét Prof. Dr. habil. Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora mutatta be.
„Nagy öröm volt megismerni, hogy egy nyelvész hogyan is közelít az irodalmi szövegekhez, a színházi előadásokhoz, a képzőművészethez és más művészeti ágakhoz. Három nagy területtel foglalkozik a könyv: irodalom, hang- és összművészet, illetve népművészet-képzőművészet-építészet. Tulajdonképpen egy ízléstérképet láthatunk a könyvben megjelent kritikákban megvalósulni, nyelvezete lehetővé teszi, hogy bárki által hozzáférhetőek és élvezhetőek legyenek ezek a lélekszerű szövegek.” – mondta el Sepsi Enikő a könyv bemutatása alkalmából.
A könyv ITT megvásárolható.
A Librettó című műsor Dr. Balázs Gézával készült interjúja ITT nézhető meg a 8:35 percétől kezdődően.
Az Agenda című műsor tudósítása ITT nézhető meg az 5:00 percétől kezdődően.
Fotók: PKÜ, Csákvári Zsigmond
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.