A Németh Antal Drámaelméleti Intézet szakmai napjai Szigligeten

2023 november 4., szombat 13:51.
Share

Megtartotta immáron hagyományossá vált félévi tréningjét az SZFE Németh Antal Drámaelméleti Intézete Szigligeten, október 13-a és 15-e között.

Az Intézet oktatóit, munkatársait ihletett környezetben várta az eddig elvégzett és a még előttük álló feladatok áttekintése.

 

A késő nyári környezetet gróf Esterházy Pál (1861–1932) egykori kastélya, amely ma a MANK (Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.) Irodalmi Alkotóháza, és a kastély parkja, a gyönyörű szigligeti arborétum biztosította.

Az alkotóház a magyar kultúra számos kiemelkedő egyéniségének, így például Esterházy Péternek, Kassák Lajosnak, Kertész Imrének, Makk Károlynak, Nemes Nagy Ágnesnek, Örkény Istvánnak, Szabó Magdának és Weöres Sándornak volt kedvelt alkotó- és pihenőhelye.

 

A „rejtélyes” 3. szobában található autogramfal lenyűgöző névsora éppen csak a töredékét mutatja annak, ki mindenki szállt meg és dolgozott e falak között a 20–21. században.

A Dr. Antal Zsolt intézetvezető úr irányításával zajló szakmai nap délelőttjét Egyetemünk rektora és Intézetünk oktatója, Prof. Dr. Sepsi Enikő vezette. Bemutatta az Egyetem új szervezeti felépítését (organogramját), illetve egyeztetett az oktatókkal a képzések további lehetőségeiről, az SZFE által meghirdetni tervezett további (színházi, filmes és média) szakirányú képzésekről, a megszólítható diákokról és a felnőttképzésekről.

 

 

A nap másik felében az egyes feladatok témafelelőseinek beszámolója és az új feladatok számbavétele következett.

Az osztályvezetői beszámolók a dramaturg és drámainstruktor szakos évfolyamok előmeneteléről számoltak be. Dr. Timár András az Egyetem Tudományos Diákköre előtt álló feladatokat, Dr. Antal Zsolt a november 15–18-ig Debrecenben tartandó Csokonai 250 rendezvénysorozat, Dr. habil. Győrei Zsolt pedig a november 16-i Csokonai 250 Konferencia menetét ismertették. A tréningen többek között szó esett az SZFE Színházművészeti Műhelyének gondozásában kiadott kötetek országos könyvbemutató-sorozatáról, az Uránia folyóirat idei lapszámairól, illetve az intézeti és intézetek közötti kutatócsoportok működéséről és a tananyagfejlesztésekről.

Egyéb hírek

Újra vár az Alkotóműhelyek Hete!

Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.

Rockosított Hamlet tavaly végzett hallgatónkkal a főszerepben

A békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare – Zalán Tibor – Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.

Célegyenesben A cirkuszhercegnő az Operettszínházban

Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.

 

Vár a színpad! – új mesterkurzusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás-, hangképzés- és egy kombinált mozgás–hangképzés tematika mentén. A mozgásmesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.

 

Oscar-díjra jelölték Jancsó Dávidot, A brutalista magyar vágóját

A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.

 

Elhunyt Mádi Szabó Katalin

Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.

 

 

„Színházba járni nem hasznos, hanem elengedhetetlen” – interjú Győrei Zsolttal a magyar kultúra napján

Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.

 

Mindenki vétkezik – Karamazov bemutató

Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020