A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel.
Idén is megrendezésre került Magyarország egyik legnagyobb felsőoktatási rendezvénye, az Educatio Kiállítás, amely január 9. és 11. között várta az érdeklődőket. Ez a kiállítás hagyományosan az oktatási intézmények, szakmák és leendő hallgatók találkozási pontja, ahol az érettségi előtt állók, illetve az átképzelésben gondolkodók számos információhoz juthatnak az oktatási lehetőségekről. A Karrierirodak jelenléte mellett az egyetem megújult standja és színes programkínálata is vonzotta a látogatókat, amely bemutatta az SZFE különböző szakjaiban zajló műhelymunkát.
A programok között szerepeltek:
Zenés foglalkozás: Sáfár Mónika zenésmesterség-tanár vezetésével, zongorakísérettel. Ez a workshop betekintést nyújtott a zenés színházi képzés kulisszatitkaiba, miközben a résztvevők maguk is kipróbálhatták képességeiket.
„A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni?” című interaktív drámajáték-foglalkozás: színházi eszközökkel gazdagított közösségi program, amely a kreativitásra és az önkifejezésre helyezte a hangsúlyt. Prózai színészosztály nyílt órája: a másodéves prózai színművészosztály bemutatója Ilja Bocsarnikovsz osztályvezető irányításával. Az érdeklődők testközelből tapasztalhatták meg az SZFE színészképzésének magas színvonalát. Musical válogatás: Kiss B. Atilla negyedéves zenés színészosztályának bemutatója. A résztvevők ízelítőt kaphattak a hallgatók tehetségéből és abból a magas színvonalú képzésből, amely az SZFE-t jellemzi.
Mozgásszínház-tréning Hevesi Fanni és Lehel Vilmos ötödéves fizikairendező-hallgatók vezetésével. Ez a tréning lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők megtapasztalják a testkifejezés és a színházi mozgás művészetét.
Az SZFE standján kötetlen, kreatív környezetben próbálhatta ki magát mindenki, aki a színház és filmművészet iránt érdeklődik. A programok és az egyetem közvetlen jelenléte elősegítették, hogy a leendő hallgatók képet kapjanak arról, mit is jelent az SZFE közösségéhez tartozni.
Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.
Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.
Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.
Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.