A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel.
Idén is megrendezésre került Magyarország egyik legnagyobb felsőoktatási rendezvénye, az Educatio Kiállítás, amely január 9. és 11. között várta az érdeklődőket. Ez a kiállítás hagyományosan az oktatási intézmények, szakmák és leendő hallgatók találkozási pontja, ahol az érettségi előtt állók, illetve az átképzelésben gondolkodók számos információhoz juthatnak az oktatási lehetőségekről. A Karrierirodak jelenléte mellett az egyetem megújult standja és színes programkínálata is vonzotta a látogatókat, amely bemutatta az SZFE különböző szakjaiban zajló műhelymunkát.
A programok között szerepeltek:
Zenés foglalkozás: Sáfár Mónika zenésmesterség-tanár vezetésével, zongorakísérettel. Ez a workshop betekintést nyújtott a zenés színházi képzés kulisszatitkaiba, miközben a résztvevők maguk is kipróbálhatták képességeiket.
„A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni?” című interaktív drámajáték-foglalkozás: színházi eszközökkel gazdagított közösségi program, amely a kreativitásra és az önkifejezésre helyezte a hangsúlyt. Prózai színészosztály nyílt órája: a másodéves prózai színművészosztály bemutatója Ilja Bocsarnikovsz osztályvezető irányításával. Az érdeklődők testközelből tapasztalhatták meg az SZFE színészképzésének magas színvonalát. Musical válogatás: Kiss B. Atilla negyedéves zenés színészosztályának bemutatója. A résztvevők ízelítőt kaphattak a hallgatók tehetségéből és abból a magas színvonalú képzésből, amely az SZFE-t jellemzi.
Mozgásszínház-tréning Hevesi Fanni és Lehel Vilmos ötödéves fizikairendező-hallgatók vezetésével. Ez a tréning lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők megtapasztalják a testkifejezés és a színházi mozgás művészetét.
Az SZFE standján kötetlen, kreatív környezetben próbálhatta ki magát mindenki, aki a színház és filmművészet iránt érdeklődik. A programok és az egyetem közvetlen jelenléte elősegítették, hogy a leendő hallgatók képet kapjanak arról, mit is jelent az SZFE közösségéhez tartozni.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.