Az Alkotóműhelyek Hete nyitja az SZFE új tanévét. A program során az újonnan érkező és a felsőbbéves hallgatóinknak egyaránt lehetőségük lesz betekintést nyerni a különböző szakok kurzusaiba.
A tanév nulladik hetének programsorozata számos lehetőséget kínál a kreatív kibontakozásra és a művészeti területek széles skálájának felfedezésére. Az eseményeket áttekintve, rendkívül izgalmas és gazdag hétnek nézünk elébe. Alább, a teljesség igénye nélkül, említünk meg néhány ígéretes programot, amivel reményeink szerint felkeltjük új hallgatóink érdeklődését. A teljes és részletes programterv az alábbi linken érhető el: https://szfe.hu/alkotomuhelyek-hete/
Az eseménysorozat nyitónapja mozgással indul – hétfőn reggel a résztvevőknek lehetőségük lesz részt venni Szirtes Balázs jóga kurzusán, ami a test és a lélek harmóniájának fontosságát hangsúlyozza. A nap további részében olyan előadások és műhelyfoglalkozások várnak a résztvevőkre, mint a Nagy Anikó Mária és Lukácsy György által tartott „1968 – Egy hibrid film utómunkája”, amely a kreatív dokumentumfilm készítésének folyamatát mutatja be, vagy a Timár András vezette foglalkozás, ahol a kortárs színház hagyományairól, tradíciókról és újításokról folyik a gondolkodás. A hétfői nap egyik legígéretesebb programjának Vidnyánszky Attila színházesztétikai kerekasztal-beszélgetése ígérkezik, amelyen a résztvevők a színház aktualitásairól és kihívásairól cserélhetnek véleményt az Ódry Színpadon.
A program a további napokon is folytatódik, többek között olyan témákkal foglalkozva, mint a filmfinanszírozás és marketing, a színházi maszkhasználat, a hangtervezés, a dokumentumfilm és az Új Hollywood korai évei. A résztvevők lehetőséget kapnak olyan neves előadóktól tanulni, akik mögött sokéves szakmai tapasztalat és munka áll a színházi és filmes szakma különböző területein.
A második nap reggel 9 órától Prof. Paulo Leite, nemzetközi forgatókönyvíró és film marketing szakember előadásán lehet részt venni „Film Financing and Marketing” témakörben. Az előadó a filmfinanszírozás és marketing különböző aspektusait mutatja be a hallgatóknak. Ezt követően Dr. Balázs Géza „Miért omlanak össze és miként élnek tovább a kultúrák?” című előadására kerül sor. Vecsernyés János „Tanítunk-e ízlést?” című kurzusa a filmnyelvi eszközök szociális identitását és ízlésvilágát járja körül. Vidnyánszky Attila „Műelemzés” órája kihagyhatatlannak ígérkezik, illetve Komár István „Zsigmond Vilmos – Egy lövés, egy kompozíció: tudjuk, hogy jó, de van-e mód arra, hogy jobbá tegyük?” témájú előadásáról sem érdemes lemondani, ahogyan Szabó Borbála: Hogyan írjunk Bánk bánt? (… és hogy csinálta Katona József és Erkel Ferenc?) és Kiss Csaba: Macbeth – a királygyilkosság rekonstrukciója című előadásáról sem.
Külföldi vendégelőadóink örömmel fogadták el a felkérést és az SZFE Alkotóműhelyek Hete kedvéért utaznak hazánkba, fedezd fel egyedi kurzusaikat:
Prof. Paulo Leite: Film Financing and Marketing – A filmvilág pénzügyei és piaci sikereiben fog minket 4 előadás erejéig elkalauzolni,
Prof. Vera Carmo: Video Art History and Curating – A videóművészet történetét és kurátori munkát ismerteti meg a hallgatókkal szintén 4 előadásban, és
Dr. Debora Hardt: Documentary Film and New Hollywood – Új Hollywood és dokumentumfilm kurzust tart 4 előadásban.
A vendégelőadók mellett az SZFE kiváló oktatói a hét többi napján is izgalmas előadásokat tartanak. Hallgasd meg Stőhr Lóránt: Játék és valóság – A kortárs magyar film rejtelmei című előadását, vagy meríts ihletet a kreatív írás világából, és hozz létre egyedi történeteket Bódi Zoltán vezetésével, de alkalom nyílik még Győrei Zsolt, Janca Ákos, Katona Imre és Kulcsár Edit előadásaira is ellátogatni.
Az Alkotóműhelyek Hete az SZFE-n igazi lehetőséget teremt a jelenlegi és az újonnan érkező hallgatóknak, hogy széles körben megismerjék az egyetem által kínált művészeti területeket és képzéseket. A gazdag és változatos programok garantáltan emlékezetessé és inspirálóvá teszik az új tanév kezdetét.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) keretében a 2025/2026-os tanévben is meghirdette a Felsőoktatási Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázatokat. A pályázatokat kizárólag elektronikus úton, az ekop@szfe.hu e-mail címre megküldve lehet benyújtani 2025. június 6-án 12:00 óráig.
A 12. Savaria Filmszemle diákfilm kategóriájában három SZFE-s filmet is díjaztak. Az első és második hely mellett egy különdíjat is elhoztak hallgatóink, Varga Sebastien, Tóth Kristóf Zsolt és Varga Anna Boglárka alkotásai.
Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.
Keszei Bori, az SZFE egyetemi adjunktusa harminc éven át énekelte a világ legismertebb operaszerepeit, a bécsi Staatsoper színpadán Placido Domingo partnereként debütált. Az egykori Gilda, Melinda és Zerlina ma prózai színészhallgatókat tanít énekelni. Az SZFE-n végzett oktatói munkájáról, filmes élményekről és arról is beszélgettünk vele, milyen érzés, amikor valaki tudatosan mondja ki: most valami más jön.
2025 őszén ismét megrendezik a Nemzetközi Speciális Filmfesztivált, amely immár 11. alkalommal ad bemutatkozási lehetőséget a fogyatékossággal élő emberek mozgóképes önkifejezésének. A Színház- és Filmművészeti Egyetem a korábbi évekhez hasonlóan idén is két díjjal ismeri majd el az alkotókat, egyet a speciális, egyet pedig a profi kategóriában adnak át.
Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.