Júniusban a Hajógyári-szigeten mutatták be Madách Imre fő művét, Az ember tragédiáját a 10. Színházi Olimpia keretében. A Madách Projektben tíz külföldi ország színészhallgatói mellett az SZFE hallgatói is részt vettek. A szinhaz.org kérdezte Bagány Mártont, az SZFE brand és minőségmenedzsment igazgatóját arról, hogy mit jelentett a rendezvény az egyetem életében.
Az SZFE brandigazgatójaként hogy értékeled a lezajlott Madách Projektet?
Az SZFE számára megtisztelő volt Vidnyánszky Attila felkérése, hogy szervezzük meg a projektet. Nagy fába kellet belevágnunk a fejszét, de megérte, csodálatos két hetet töltöttünk el együtt a külföldi fiatalokkal. Véleményem szerint az ilyen gyönyörű projektek építik igazán az SZFE arculatát, hiszen ahhoz, hogy megmutathassuk egyetemünk értékeit és belső összhangot teremthessünk, kellenek az ehhez hasonló, nagy volumenű vállalások. Emellett arra is büszkének kell lennünk, hogy az egyetem képes volt egy ilyen nagyívű rendezvényt megvalósítani. Ez számunkra is egy remek visszaigazolás volt arról, hogy jó úton haladunk. Az elmúlt hetekben lehetőségünk volt megmutatni azt, hogy az SZFE egy állandóan pezsgő, fantasztikus szellemi és kulturális műhely, örömmel látjuk a munkánkkal kapcsolatos pozitív visszajelzéseket.
Hogy tudott hozzájárulni az egyetem új arculatához ez a projekt?
Évek óta keményen dolgozunk azon, hogy megismerhetőbbé, emberközelibbé tegyük az intézményt. Az SZFE-re nehéz bekerülni, de feladatunk, hogy ennek ellenére is minél több diák számára adjunk bátorságot a jelentkezéshez. Ezért nagy energiákat fektetünk a felvételi kampányainkba, a nyílt napokba, az előkészítőkbe. Ennek a nyitásnak már korábban is láttuk az eredményességét, de a Madách Projekt mindenképpen ennek a csúcspontja volt. Ebből a programból világosan látszik, hogy az SZFE egy vidám, értékteremtő, magyar művészeti-kulturális missziót megvalósító intézmény. Rengeteg visszajelzést kaptunk, amelyek bizonyítják, hogy az egyetem pozitív megítélését nagyban emelte a Madách Projekt megszervezése és lebonyolítása. A sok befektetett munka számos váratlan örömöt okoz nekünk akár a közösségi média platformjain, ahol többen privát üzeneteket írnak nekünk, hogy mennyire jó látni ezt a pezsgést, ami körülöttünk zajlik. És van pezsgés, hiszen a Madách Projekttel párhuzamosan, ugyanabban az időszakban markánsan jelen voltunk a Magyar Mozgókép Fesztiválon és a VéNégy Fesztiválon is ? pár napja az EFOTT nagyszínpadán szerepeltünk és éppen most ért véget a Karaván Színházzal közösen megrendezett nyári táborunk hátrányos helyzetűek számára.
Milyen visszajelzések érkeztek a Projekttel kapcsolatban?
Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk: minden résztvevő a legnagyobb dicsérettel beszélt arról a néhány hétről, amelyet itt töltött. Biztosak vagyunk abban, hogy mindenki számára egy örök élmény lesz. Elég megnéznünk az elmúlt hetek sajtómegjelenéseit: azt láthatjuk, hogy minden magyar és külföldi fórumon elismerően nyilatkoztak a Madách Projektről. Megmutathattuk, hogy az SZFE képes arra, hogy egy ilyen volumenű vállalás keretében tíz külföldi egyetemmel is együttműködjön. Minden résztvevőtől úgy tudtunk elbúcsúzni, hogy biztosak lehetünk abban, hogy jó hírét viszik az egyetemnek és általában a magyar kultúra nagyszerűségének.
Sikerült nemzetközi kapcsolatokat építeni a résztvevő egyetemekkel?
A Madách Projekttel számos kapu nyílt intézményünk számára a nemzetközi térben. Szerteágazó, élő kapcsolatrendszert tudtunk kialakítani azzal a tíz külföldi egyetemmel, amelyek hallgatói részt vettek a projektben. A feladat most az lesz, hogy ne engedjük ezeket a kapcsolatokat megszakadni. Cserediákprogramokkal, külföldi fesztiválokon való részvétellel és vendégprofesszori előadásokkal is igyekszünk biztosítani hallgatóinknak a nemzetközi vérkeringéshez való bekapcsolódás lehetőségét.
Milyen folytatásra számíthatunk?
Biztosan lesz folytatása a Madách Projektnek. Ha nem is ilyen hatalmas volumenű hiszen magas mércét állítottunk magunk elé, de szeretnénk néhány évente Budapesten egy nemzetközi fesztivált rendezni, amelyen a mostani találkozóhoz hasonlóan akár egy közösen választott tematika mentén láthatunk majd előadásokat. A színházi kapcsolatok erősítése mellett arra is törekszünk, hogy a különböző országok filmes képzéseiben résztvevő hallgatókkal is együttműködést alakítsunk ki. A legfontosabb, hogy a Madách Projekt keretében megnyílt lehetőségeket ne hagyjuk elveszni, hogy helyesen használjuk ki a meglévő lendületet az SZFE jövőjének építéséhez.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.