Júniusban a Hajógyári-szigeten mutatták be Madách Imre fő művét, Az ember tragédiáját a 10. Színházi Olimpia keretében. A Madách Projektben tíz külföldi ország színészhallgatói mellett az SZFE hallgatói is részt vettek. A szinhaz.org kérdezte Bagány Mártont, az SZFE brand és minőségmenedzsment igazgatóját arról, hogy mit jelentett a rendezvény az egyetem életében.
Az SZFE brandigazgatójaként hogy értékeled a lezajlott Madách Projektet?
Az SZFE számára megtisztelő volt Vidnyánszky Attila felkérése, hogy szervezzük meg a projektet. Nagy fába kellet belevágnunk a fejszét, de megérte, csodálatos két hetet töltöttünk el együtt a külföldi fiatalokkal. Véleményem szerint az ilyen gyönyörű projektek építik igazán az SZFE arculatát, hiszen ahhoz, hogy megmutathassuk egyetemünk értékeit és belső összhangot teremthessünk, kellenek az ehhez hasonló, nagy volumenű vállalások. Emellett arra is büszkének kell lennünk, hogy az egyetem képes volt egy ilyen nagyívű rendezvényt megvalósítani. Ez számunkra is egy remek visszaigazolás volt arról, hogy jó úton haladunk. Az elmúlt hetekben lehetőségünk volt megmutatni azt, hogy az SZFE egy állandóan pezsgő, fantasztikus szellemi és kulturális műhely, örömmel látjuk a munkánkkal kapcsolatos pozitív visszajelzéseket.
Hogy tudott hozzájárulni az egyetem új arculatához ez a projekt?
Évek óta keményen dolgozunk azon, hogy megismerhetőbbé, emberközelibbé tegyük az intézményt. Az SZFE-re nehéz bekerülni, de feladatunk, hogy ennek ellenére is minél több diák számára adjunk bátorságot a jelentkezéshez. Ezért nagy energiákat fektetünk a felvételi kampányainkba, a nyílt napokba, az előkészítőkbe. Ennek a nyitásnak már korábban is láttuk az eredményességét, de a Madách Projekt mindenképpen ennek a csúcspontja volt. Ebből a programból világosan látszik, hogy az SZFE egy vidám, értékteremtő, magyar művészeti-kulturális missziót megvalósító intézmény. Rengeteg visszajelzést kaptunk, amelyek bizonyítják, hogy az egyetem pozitív megítélését nagyban emelte a Madách Projekt megszervezése és lebonyolítása. A sok befektetett munka számos váratlan örömöt okoz nekünk akár a közösségi média platformjain, ahol többen privát üzeneteket írnak nekünk, hogy mennyire jó látni ezt a pezsgést, ami körülöttünk zajlik. És van pezsgés, hiszen a Madách Projekttel párhuzamosan, ugyanabban az időszakban markánsan jelen voltunk a Magyar Mozgókép Fesztiválon és a VéNégy Fesztiválon is ? pár napja az EFOTT nagyszínpadán szerepeltünk és éppen most ért véget a Karaván Színházzal közösen megrendezett nyári táborunk hátrányos helyzetűek számára.
Milyen visszajelzések érkeztek a Projekttel kapcsolatban?
Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk: minden résztvevő a legnagyobb dicsérettel beszélt arról a néhány hétről, amelyet itt töltött. Biztosak vagyunk abban, hogy mindenki számára egy örök élmény lesz. Elég megnéznünk az elmúlt hetek sajtómegjelenéseit: azt láthatjuk, hogy minden magyar és külföldi fórumon elismerően nyilatkoztak a Madách Projektről. Megmutathattuk, hogy az SZFE képes arra, hogy egy ilyen volumenű vállalás keretében tíz külföldi egyetemmel is együttműködjön. Minden résztvevőtől úgy tudtunk elbúcsúzni, hogy biztosak lehetünk abban, hogy jó hírét viszik az egyetemnek és általában a magyar kultúra nagyszerűségének.
Sikerült nemzetközi kapcsolatokat építeni a résztvevő egyetemekkel?
A Madách Projekttel számos kapu nyílt intézményünk számára a nemzetközi térben. Szerteágazó, élő kapcsolatrendszert tudtunk kialakítani azzal a tíz külföldi egyetemmel, amelyek hallgatói részt vettek a projektben. A feladat most az lesz, hogy ne engedjük ezeket a kapcsolatokat megszakadni. Cserediákprogramokkal, külföldi fesztiválokon való részvétellel és vendégprofesszori előadásokkal is igyekszünk biztosítani hallgatóinknak a nemzetközi vérkeringéshez való bekapcsolódás lehetőségét.
Milyen folytatásra számíthatunk?
Biztosan lesz folytatása a Madách Projektnek. Ha nem is ilyen hatalmas volumenű hiszen magas mércét állítottunk magunk elé, de szeretnénk néhány évente Budapesten egy nemzetközi fesztivált rendezni, amelyen a mostani találkozóhoz hasonlóan akár egy közösen választott tematika mentén láthatunk majd előadásokat. A színházi kapcsolatok erősítése mellett arra is törekszünk, hogy a különböző országok filmes képzéseiben résztvevő hallgatókkal is együttműködést alakítsunk ki. A legfontosabb, hogy a Madách Projekt keretében megnyílt lehetőségeket ne hagyjuk elveszni, hogy helyesen használjuk ki a meglévő lendületet az SZFE jövőjének építéséhez.
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.
Végzős hallgatónk, Pásztor Ádám főszereplésével látható a Magyar Színház Sinkovits Imre Stúdiószínpadán mesteroktatónk, Nagybaczoni Nagy Kati rendezésében a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés színmű.