Az SZFE adott otthont a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlésének

B. Török Fruzsina
2024 május 6., hétfő 16:20.
Share

Az Uránia Nemzeti Filmszínházban látta vendégül a Színház- és Filmművészeti Egyetem a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlését. A legnagyobb magyar színházi ernyőszervezet tagjait az SZFE rektora, Prof. Dr. Sepsi Enikő köszöntötte a patinás intézmény falai között. Kiemelte, hogy sokuk mint korábbi hallgató tért haza az egyetemre. Egyúttal azonban azt is hangsúlyozta, hogy bár a két szervezet között eddig nem volt intézményi szintű kapcsolat, a tevékenységük rendkívül sokoldalúan összefonódik és ezer szállal kötődik egymáshoz, amelyek közül a legszorosabb kötelék az évszázados magyar nyelvű színházi kultúra iránti elkötelezettségük.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemen végzettek, a pályakezdő művészek megismertetését és karrierépítési lehetőségeik támogatásának fontosságát hangsúlyozta az SZFE rektora, Sepsi Enikő a Magyar Teátrumi Társaság közgyűlésén. Azt is elmondta, hogy a résztvevők által képviselt intézmények a finanszírozási formától, a mérettől és attól függetlenül, hogy Budapesten, Magyarország vidéki régióiban, vagy a határon túli területeken működnek, értékközösséget alkotnak, amellyel a Színház- és Filmművészeti Egyetem is azonosul. Mint fogalmazott: az SZFE a magyar színházi szféra utánpótlását biztosítja, az MTT tagintézményei pedig a boldogulás és a sikeres pálya lehetőségét adják az SZFE-n végzetteknek.

A jelenleg is zajló felvételi számai is alátámasztják, hogy az SZFE Magyarország egyik legnépszerűbb felsőoktatási intézménye, hiszen valamennyi szak sokszoros, akár hatvanszoros túljelentkezést könyvelhet el – közölte Sepsi Enikő. Az egyetem folyamatosan fejleszti teljes képzési kínálatát: szeptembertől a már diplomával rendelkezők számára az egyéves színházművésztanári mesterképzést, valamint a drámainstruktor képzés keretein belül a több színház igényét kielégítő művészeti szervező specializációt. A rektor kiemelte, hogy több intézkedéssel is segíti a hallgatók boldogulását, ennek érdekében alapították meg a karrierirodát, és indították el a mentálhigiénés szolgálatot.

Az MTT-közgyűlés résztvevői számára az esemény nem csupán szakmai találkozó volt, hanem lehetőség is az SZFE hallgatóinak megismerésére: a negyedéves fizikai színházrendező és koreográfus szakos, valamint az ötödéves prózai színművész szakos hallgatók előadásában láthatták a tagok a Csongor és… – Belső utazás bizonytalan úti céllal Vörösmarty Mihály nyomán című produkciót.

Az MTT éves közgyűlése és az SZFE közötti szoros együttműködés új lendületet adhat a magyar színházművészet fejlődésének és elősegítheti a szakma, valamint a képzés közötti kölcsönös megértést, illetve támogatást. Sepsi Enikő úgy fogalmazott, hogy a színházművészet ereje és jelentősége nem megkérdőjelezhető; közös felelősségünk van abban, hogy a szakmai gyakorlatukat töltő, vagy a pályakezdő művészek gyökeret eresszenek és ez a gyökér ne pusztán egy szakmai közösséghez, egy intézményhez kösse őket, hanem, hogy a nemzetközileg is elismert magyar színházi ethosz szolgálatába állítsuk őket.

Egyéb hírek

Kortárs drámák fordítása az ELTE és az SZFE együttműködésében

2025. február 16-án egész napos műhelybemutatókon hat kortárs dráma első magyar fordítását vitte színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke, valamint a Távoli Fény Laboratórium. Az esemény három egyetem több mint ötven hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói munkájával jött létre. Az idáig vezető útról a két főszervezővel, Gleason-Nagy Natáliával és Sereg Judittal beszélgettünk.

Robert Capa, a szerencsejátékos

Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.

 

Othello megfojtásjelenetétől az interaktív filmkészítésig – ilyen volt az Alkotóműhelyek Hete

Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.

„Mint egy valóra vált álom” – interjú Nagy Alma Virággal

Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.

Dokumentumfilm-rendező MA vizsgafilm vetítés

 

 

Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.

 

 

SZFE Könyvek: két kötet bemutató az Alkotóműhelyek Hetén

 

Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.

 

Mi történt Nórával, miután elhagyta a férjét? – kiderül

Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.

Kortárs drámafordító kollekció az SZFE-n

2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020