Az SZFE tanévnyitó és díszdiploma átadásának ünnepsége méltóságteljes emlék marad mindazok számára, akik részt vettek benne, és megerősítette az intézmény hagyományainak és az itt végzett művészi képzés értékének fontosságát. Ez az esemény nemcsak az elismerésről és a kitüntetésről szólt, hanem a művészetnek az életünk részeként való szolgálatáról is.
Az SZFE díszdiploma átadása azt mutatja be, hogy a művészet örök, és a művészek, bármilyen generációhoz is tartozzanak, mindig képesek inspirálni és vezetni. Az SZFE közösségében az örökség átadása és folytatása nemcsak egy kötelesség, hanem egy életre szóló küldetés, amit a fiatal tehetségeknek el kell fogadniuk.
Az SZFE büszke lehet azokra a diákjaira, akik méltósággal és alázattal szolgálták a művészetet, és akik példaképként állnak előttünk. Az ő történeteik és tapasztalataik emlékeztetnek bennünket arra, hogy a művészet nemcsak a színpadon vagy a vásznon létezik, hanem az életünk minden területén megjelenhet. Az SZFE tanévnyitó és díszdiploma átadásának ünnepsége emlékezetes tapasztalat, amely mélyen beivódik a hallgatók és az intézmény közösségébe. A jövőben az SZFE folytatja hagyományait és továbbra is képzi a következő generáció művészeit. Az itt végzetteknek kötelességük továbbvinni azokat az értékeket és tanulságokat, amelyeket az SZFE közösségétől és a díszdiplomásoktól kaptak. Ez az örökség értékes kincs, amelyet meg kell őrizni és továbbadni a jövő generációk számára. Az SZFE közösségében ez a találkozás azt üzeni, hogy a művészet sosem öregszik meg, és az évtizedek során felhalmozott tapasztalat mindig továbbadható és megőrizhető az utókor számára.
A fiatal művészek legtöbb, amit tehetnek, hogy hálával és tisztelettel tekintenek az előttük járó generációkra, és igyekeznek méltók lenni a hagyatékhoz. Az egyetem közössége büszke lehet arra a hagyományra, amelyet a díszdiplomás művészek képviselnek.
Aranydiplomát vett át: Borbás Gabriella, Sáfár Anikó, Kabay Barnabás, András Ferenc, Markovits Borbála, Reviczky Gábor.
Gyémántdiplomát vett át: Lugossy László, Gyöngyössy Katalin, Harsányi Frigyes, Nagy Anna, Sándor János.
Vasdiplomát vett át: Bodrogi Gyula, Perlaky István.
Rubindiplomát vett át: Ambrus András.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.