Az SZFE tanévnyitó és díszdiploma átadásának ünnepsége méltóságteljes emlék marad mindazok számára, akik részt vettek benne, és megerősítette az intézmény hagyományainak és az itt végzett művészi képzés értékének fontosságát. Ez az esemény nemcsak az elismerésről és a kitüntetésről szólt, hanem a művészetnek az életünk részeként való szolgálatáról is.
Az SZFE díszdiploma átadása azt mutatja be, hogy a művészet örök, és a művészek, bármilyen generációhoz is tartozzanak, mindig képesek inspirálni és vezetni. Az SZFE közösségében az örökség átadása és folytatása nemcsak egy kötelesség, hanem egy életre szóló küldetés, amit a fiatal tehetségeknek el kell fogadniuk.
Az SZFE büszke lehet azokra a diákjaira, akik méltósággal és alázattal szolgálták a művészetet, és akik példaképként állnak előttünk. Az ő történeteik és tapasztalataik emlékeztetnek bennünket arra, hogy a művészet nemcsak a színpadon vagy a vásznon létezik, hanem az életünk minden területén megjelenhet. Az SZFE tanévnyitó és díszdiploma átadásának ünnepsége emlékezetes tapasztalat, amely mélyen beivódik a hallgatók és az intézmény közösségébe. A jövőben az SZFE folytatja hagyományait és továbbra is képzi a következő generáció művészeit. Az itt végzetteknek kötelességük továbbvinni azokat az értékeket és tanulságokat, amelyeket az SZFE közösségétől és a díszdiplomásoktól kaptak. Ez az örökség értékes kincs, amelyet meg kell őrizni és továbbadni a jövő generációk számára. Az SZFE közösségében ez a találkozás azt üzeni, hogy a művészet sosem öregszik meg, és az évtizedek során felhalmozott tapasztalat mindig továbbadható és megőrizhető az utókor számára.
A fiatal művészek legtöbb, amit tehetnek, hogy hálával és tisztelettel tekintenek az előttük járó generációkra, és igyekeznek méltók lenni a hagyatékhoz. Az egyetem közössége büszke lehet arra a hagyományra, amelyet a díszdiplomás művészek képviselnek.
Aranydiplomát vett át: Borbás Gabriella, Sáfár Anikó, Kabay Barnabás, András Ferenc, Markovits Borbála, Reviczky Gábor.
Gyémántdiplomát vett át: Lugossy László, Gyöngyössy Katalin, Harsányi Frigyes, Nagy Anna, Sándor János.
Vasdiplomát vett át: Bodrogi Gyula, Perlaky István.
Rubindiplomát vett át: Ambrus András.
Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.
Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.
Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.
Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.