Az idei EFOTT fesztivál egyik különleges pillanata az SZFE diákjainak előadása volt, akik magukkal ragadták a közönséget lendületes és felejthetetlen produkcióikkal. Csepregi Éva és Végvári Ádám énekesek az Abrakazabra zenekar és az SZFE hallgatóinak tánckara kíséretében adtak elő legendás slágereket, míg Lábas Viki és Columbo fiatal párosa Neoton-slágerekkel szórakoztatta a közönséget.
A Soproni Nagyszínpadon július 14-én lépett fel a Színház- és Filmművészeti Egyetem Kiss-B. Atilla és Homonnay Zsolt zenés színművész osztálya. A rendhagyó, összművészeti előadásban hallgatóink egy 80-as, 90-es éveket megidéző produkciót állítottak színpadra.
Az EFOTT fesztivál mindig is híres volt a sokszínű műsorairól és az izgalmas fellépőkről. Az SZFE diákjainak jelenléte azonban különösen izgalmas és várt esemény volt, hiszen az egyetem művészeti tehetségei a frissességüket és kreativitásukat hozták a nagyszínpadra.
Az előadás első részében Csepregi Éva és Végvári Ádám ragyogtatták meg a színpadot. Az Abrakazabra zenekar és az SZFE hallgatóinak tánckara kíséretében új életet leheltek a legendás slágerekbe, mint például a „Holnap hajnalig”, a „Nyár van” és a „Santa Maria”. A hallgatóság az első pillanattól kezdve felfokozott hangulatban volt, és az énekesek karizmatikus előadásmódjukkal és lenyűgöző hangjukkal szívták magukba az energiát a közönségtől. A fellépők között szerepelt még Nagy Feró, Zalatnay Cini, Karácsony János, a Neoton Família Sztárjai, Schoblocher Barbara, Lábas Viki, Kéri András (Columbo), Király Viktor és a BSW.
Az SZFE diákjai számára az EFOTT fesztivál nagyszerű lehetőséget jelentett, hogy színpadra lépjenek és bemutassák tehetségüket a szélesebb közönség előtt. Az EFOTT-on történt SZFE-s előadás valóban felejthetetlen élményt nyújtott mind a fellépők, mind pedig a közönség számára.
A háttérprodukciót Fejes Szabolcs másodéves prózai színházrendező szakos hallgatónk állította a nagyszínpadra. A műsor vizuális elemeit Kotsis Gergely másodéves dokumentumfilm-rendező szakos készítette, a jelmezeket és a díszletet pedig Huszár Eszter látványtervező álmodta meg.
Fotó: Karip Tímea / Index
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.