Az SZFE második Nyílt Napja: Interaktív betekintés a filmes képzés világába

B. Török Fruzsina
2023 december 4., hétfő 15:25.
Share

Az Színház- és Filmművészeti Egyetem második Nyílt Napjának megrendezése a filmes képzés iránt érdeklődő hallgatójelöltek számára ismételten bizonyította, hogy az egyetem elkötelezett a tehetségek felkutatása és a képzése iránt. Az eseményt a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet vezető-helyettesei, Csáky Attila és Pacskovszky József nyitották meg, üdvözölve a nagy létszámú hallgatóságot.

A Nyílt Nap szervezői nem csupán passzív megtekintésre ösztönözték a résztvevőket, hanem igyekeztek interaktív módon is bevonni őket a filmes képzés világába. Az esemény során a hallgatójelöltek minden képzési ágazatba betekintést nyerhettek, lehetőségük volt megismerkedni az oktatókkal, és személyesen is feltétel nélkül tehették fel a kérdéseiket. Az SZFE számos oktatója részt vett az eseményen, és részletes információkat osztott meg a filmes képzés kínálatáról, a korszerű technikai feltételekről, valamint a kiemelkedő oktatói csapatról. Ez a személyes kapcsolat lehetővé tette a jelentkezők számára, hogy mélyebben megértsék az egyetem felvételi elvárásait és az egyes képzési ágak specifikációját. Az esemény hangulata szorosan követte a színművészetis nyílt napét, ahol kellemes alkotói légkörben mutatták be az SZFE filmes képzésének erősségeit. A Nyílt Nap során az egyetem filmes képzése számos fontos szempontból kiemelkedett. Az interaktív bemutatók, workshopok és prezentációk révén a jelentkezők nem csak elméleti ismereteket szereztek, hanem gyakorlati betekintést is kaptak az alkotói folyamatokba. Ez lehetőséget adott arra, hogy valódi élményeken keresztül értékeljék a filmes képzés dinamikáját.

Az oktatók elkötelezettsége és szakértelme is kiemelkedő volt. A hallgatójelöltek számára valószínűleg különleges élményt jelentett, hogy közvetlen kapcsolatba kerülhettek azokkal az alkotókkal, akik mindennapi munkájuk során a filmipar legelismertebb szakemberei közé emelkedtek. A személyes konzultációk és a kötetlen kérdések feltételének lehetősége megerősítette a leendő hallgatókban a bizalmat, és segített az egyetem iránti elköteleződés kialakításában.

A Nyílt Napnak kiemelkedően fontos szerepe van az egyetemi felvételi időszakban. Az esemény lehetőséget teremtett arra, hogy a jelentkezők mélyebb megértést szerezzenek az egyetemi életről, a képzésekről, és segítséget nyújtott abban is, hogy tudatos döntést hozzanak a továbbtanulásukkal kapcsolatban.

 

Az érdeklődők kedvükre válogathattak a következő előadások között:

Nemzeti Filmintézet (NFI) – Pályaorientációs teszt: A filmipar egyik kulcsintézményének bemutatása és az itt elérhető pályaorientációs lehetőségek feltárása.

Digitális utómunka: Az előadás a filmkészítés utolsó fázisába, a digitális utómunka területére kalauzolta el az érdeklődőket.

Gyártásvezetés – Mit csinál egy producer?:  Az eseményen résztvevők lehetőséget kaptak betekinteni egy filmproducer mindennapi tevékenységébe és a gyártásvezetés kulisszatitkaiba.

„Képes vagy rá” – Televíziós rendezés: A televíziós rendezés művészetébe tett izgalmas utazás valószínűleg sok újdonsággal szolgált a szakma iránt érdeklődők számára.

Operatőr képzés tájékoztató: Az operatőr szakma titkaiba való beavatás, a fényképezés és a kamerakezelés rejtelmeinek megismerése.

A forgatókönyvtől a rendezésig: Az alkotói folyamat egyik legfontosabb szakaszának áttekintése és a filmművészet lényegének megértése.

Filmvágás: Az eseményen résztvevőknek lehetőségük volt bepillantani a filmvágás kreatív világába, és megtapasztalni, hogyan alakulnak a filmek az utómunka során.

3D-s ledfal bemutatása: A korszerű technológia bemutatása, amely az SZFE filmes képzésének részét képezi.

21. századi Sound Design, a számítógépes hangtervezés új lehetőségei: Az esemény egyik kiemelkedő része volt a hangtervezés modern lehetőségeinek bemutatása és azok az alkotói folyamatokban betöltött szerepének ismertetése.

Az előadásokat szünetek választották szét, lehetőséget adva a résztvevőknek, hogy megbeszéljék az érdekességeket és személyesen kérdezhessenek. Az esemény biztosította annak megértését, hogy az SZFE filmes képzése nem csupán iskolai tananyagot közvetít a hallgatók felé, hanem egy élő, alkotó közösség része, amelybe érdemes bekapcsolódni és részese lenni.

Egyéb hírek

A Pázmányról az SZFE-re - beszélgetés Bakos Apolka dramaturg hallgatóval

 

Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében mutatták be kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit, először magyar nyelven. Az idáig vezető útról a projektben részt vevő negyedéves dramaturg hallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.

 

 

„Az ismert történeteket is úgy érdemes rendezni, mintha valaki először hallaná” - interjú Fejes Szabolccsal

 

 

A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.

 

 

Három generáció – egy trauma

Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.

Bemutatkozott az SZFE a MEFOB-on

 

 

A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.

 

 

MEGHÍVÓ Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.

SZFE-s hallgatók előadása Isztambulban

 

 

A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.

 

 

Beszámoló az SZFE Tudományos Diákköri Konferenciájáról

 

 

Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.

 

 

Örömhír: két SZFE-s hallgatóval forgatták az OTDK reklámfilmjét

Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait. 

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020