Hatalmas érdeklődés övezte az év egyik legvártabb eseményét, a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2023/2024-es tanévének a Nemzeti Színház falai között megrendezett első nyílt napját.
Az SZFE rektora, Prof. Dr. Sepsi Enikő ünnepélyes köszöntőjével nyitotta meg az eseményt, üdvözölve az érdeklődőket, majd a következő tanév során elindítani tervezett szakokról beszélt a hallgatóságnak. A résztvevők találkozhattak az intézmény oktatóival és hallgatóival, valamint részt vehettek egy SZFE-s színészmesterség órán.
Rátóti Zoltán, jelenlegi osztályvezető tanára, valamint a Nemzeti Színház színésze és stratégiai igazgatója szívélyesen köszöntötte az ország minden tájáról érkező középiskolás diákokat. A színészképzés és a felvételi háromlépcsős folyamata mellett beszélt az egyetemről is. Kiemelte, hogy a sikeres felvételi alapja nem a tökéletes vers- vagy prózamondás, éneklés, vagy táncolás, hanem az őszinte, önazonos teljesítmény. A hangsúlyt arra helyezte, hogy a felvételiztető tanároknak az őszinte és autentikus produkciók segítenek abban, hogy közelebb kerüljenek a felvételiző valódi énjéhez. Azt is hangsúlyozta: az ideális alakítás elsősorban nem a hibátlan előadásokban rejlik, hanem azokban a megfontolt és őszinte bemutatkozásokban, amelyek tükrözik a felvételiző egyedi személyiségét.
Az intézetvezető helyettes Csáky Attila a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet szakjairól és azoknak fejlesztéseiről beszélt, hangsúlyozva, hogy Magyarország az európai filmgyártás élvonalába került, és fontos, hogy az itt végzettek a művészi képzés mellett megismerjék a legmodernebb filmes eszközöket is. Ennek a célnak elérésében segít az a ledfal is, amelyet épp a napokban állítottak fel az SZFE stúdiójában, és amely egyedülálló a filmes képzéseket biztosító európai oktatási intézményekben. A ledfal tudniillik az új, teljes értékű 3D-s háttér segítségével számos esetben képes lesz kiváltani a kültéri forgatásokat is.
Kiss József színész-rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója és az SZFE drámainstruktor oktatója bemutatta a fiataloknak a Németh Antal Drámaelméleti Intézet drámainstruktor és dramaturg szakát, míg Dr. Herczeg Tamás, a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet vezetője a színművész, a színházrendező és rendezőasszisztens képzéseket ismertette.
Idén is, ahogy az elmúlt években mindig, a nap legvártabb eseménye a kulisszajárás volt, amely során a látogatók olyan helyekre is eljuthattak a Nemzeti Színház területén, amelyeket általában csak a színészek és alkotók ismernek.
Ilja Bocsarnikovsz, az SZFE elsőéves prózai színművész osztályának vezetője hangsúlyozta a színészképzés első évének tematikáját, amely a figyelem és a koncentráció köré épül, hiszen ezek nélkül a készségek nélkül lehetetlen magas szinten elsajátítani a hivatást. A bemutató óra során érdekes és kihívást jelentő feladatokat adott osztályának, ahol egyszerre több irányba kellett koncentrálni, előre jelezve, hogy a színpadon is többrétegű figyelemre lesz szükség. Az összetett koncentrációs játékok segítségével bemutatta, hogy az elsőéves hallgatók milyen készségeken dolgoznak a tanév során. Bár külső szemlélőként úgy tűnhetett, hogy a feladatok könnyűek, amelyekre mindenki képes, a nyílt óra végén, amikor Ilja Bocsarnikovsz kiválasztotta a résztvevőket a közönség soraiból, bebizonyosodott, hogy a játékosnak látszó feladatok komoly kihívást jelentenek az agy számára, illetve a mozgáskoordináció és az együttműködés terén. A nyílt napon résztvevő hallgatójelöltek azonban ügyesen helytálltak a feladatokban, miközben kellemesen szórakoztak is.
Mindezeken túl a délelőtt folyamán a látogatók részt vehettek kisebb csoportos beszélgetéseken az oktatókkal, ahol szabadon feltehették az őket foglalkoztató kérdéseiket. A személyes párbeszéd lehetősége kivételes értéket adott az eseménynek, hiszen a művészetek területén a személyes mentorálás és az egyedi támogatás rendkívül meghatározó. A jelenlegi hallgatók türelemmel meséltek saját tapasztalataikról, osztották meg mindennapi életüket az egyetemen, és válaszoltak a leendő hallgatók kérdéseire. Ez a gyakorlatias beszélgetés lehetőséget teremtett arra, hogy a leendő hallgatók reális képet alkothassanak az egyetemi életről, az egyes szakok kihívásairól, valamint az alkotói közösségről.
A közvetlen hangvétel, a személyes találkozások és az őszinte beszélgetések együttesen hozták létre az SZFE Nyílt Napjának különleges atmoszféráját. Az esemény minden résztvevője gazdagabb és teljesebb élménnyel távozott, egyúttal megerősítve a művészeti képzés iránti elkötelezettségüket. Az SZFE Nyílt Napja nem csupán egy tájékoztatójellegű esemény volt, hanem egy személyes, kapcsolatokat építő élmény is, amely mélyebb betekintést adott a művészeti világba és az SZFE mindennapjaiba. A közvetlen kapcsolat lehetőséget teremtett arra, hogy a hallgatójelöltek valóban megérezzék az SZFE kreatív légkörét és az egyetemi közösség erejét. A művészet élmény, melyet személyesen kell át- és megélni.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.