A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Kommunikációs és Marketingigazgatóság, valamint a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem idén is méltó módon nyitotta meg a tanévet a hagyományos díszoklevél-átadó ünnepséggel, melyet a Karrieriroda szervezett. Az esemény különleges jelentőséggel bír az egyetem életében, hiszen a múlt találkozik a jelennel: a több évtizedes sikeres művészi pályát befutott alkotók ünnepelve találkoznak az egyetem gólyáival, akik még csak most teszik meg első, óvatos lépéseiket a művészvilág felé. A rendezvényen a rektor, Prof. dr. Sepsi Enikő adta át az Arany-, Gyémánt- és Rubinokleveleket azoknak a művészeknek, akik 50, 60, vagy 70 évvel ezelőtt végeztek az egyetemen, és kiemelkedő pályát futottak be.
A múlt nagyjai: kiemelkedő alkotók pályaképei
A rendezvény során idén rekordszámú oklevelet adott át az egyetem: harminc neves művész részesült elismerésben, akik művészi pályafutásuk során maradandó nyomot hagytak a színházi és filmes világban.
A művészet örök híd a generációk között
Az SZFE ünnepsége mindannyiunkat emlékeztetett arra, hogy a művészet határok nélküli és időtlenül összeköti a generációkat. A jövő művészei tanulhatnak a múlt nagyjaitól, inspirálódhatnak sikereikből, így pedig tovább formálhatják a magyar művészeti világot a következő évtizedekben is. Az idei rendezvény különleges mértékben mutatta meg a magyar kulturális örökség gazdagságát és sokszínűségét, valamint az SZFE jelentőségét ebben az örökségben.
Aranyokleveles művészek
Babiczky László adásrendező, miután megszerezte bölcsészdiplomáját, a Magyar Televíziónál helyezkedett el és közel 30 éven át tevékenykedett az MTV rendezőjeként. Munkájáért 2009-ben Balázs Béla-díjat kapott.
Benkóczy Zoltán színművész 1972-től volt a Budapesti Operettszínház oszlopos tagja, majd alapító tagja lett a Rock Színháznak. A Kálmán Imre-emlékplakett és a Magyar Arany Érdemkereszt birtokosa.
Czeilik Mária filmvágó 1971–1974 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmvágó szakán tanult. 2001–2004 között szabadúszó vágóként dolgozott. 2002 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának óraadó tanára. 1998-ban Balázs Béla-díjat kapott.
Csákány Zsuzsa filmvágó 1973-tól a Mafilm vágójaként dolgozott olyan filmekben, mint a Mephisto, a Redl ezredes, a Jézus Krisztus horoszkópja és az Ismeretlen ismerős. 1998-ban Balázs Béla-díjat kapott.
Csongrádi Kata színművésznő a Budapesti Operettszínház tagjaként vált ismertté, majd a Mikroszkóp Színpad és a Budapesti Kamaraszínház színpadán aratott sikereket. Legutóbbi díjai között szerepel a 2023-ban kapott Életműdíj.
Domonkos Zsuzsa színművésznő nemcsak színpadon, hanem oktatóként is bizonyított a magyar operett és opera világában. Az Operettszínház Stúdiójában és az SZFE-n is tanított, 2017-ben pedig Életműdíjat kapott.
Gothár Péter film- és televíziórendező 1975–1979 között a Magyar Televízió rendezője, 1979–1992 között a kaposvári Csiky Gergely Színház főrendezője, majd 1993-2019 között a budapesti Katona József Színház rendezője volt.
Erős Péter film- és televíziós operatőr az MTV Híradó operatőreként kezdte pályáját, majd számos hazai és külföldi produkcióban dolgozott. 2004-től a Gondolat TV vezető operatőre volt.
Galántai Alíz színművésznő külföldön folytatta karrierjét, miután az Operettszínház tagjaként ismertté vált Magyarországon.
Hidvégi Miklós színművész pályafutása a kecskeméti Katona József Színháztól ívelt a Fővárosi Operettszínházig, ráadásul magánszínházat is alapított.
Jancsó Sarolta a Győri Nemzeti Színház művészeként vált a színházi világ elismert tagjává, amiért 2010-ben Csokonai Alkotói- díjat kapott.
Jónás Gabriella a Vajdaság egyik legkiemelkedőbb színművésznője, aki számos díjat nyert a Vajdasági Színházak Találkozóján.
Juhász István dramaturg a színművek és filmforgatókönyvek világában alkotott maradandót; műveit több külföldi színház is sikerrel mutatta be.
Kálmánné Sándor Éva filmvágó olyan ikonikus gyerekfilmek vágója volt, mint a Tündér Lala és Az eltüsszentett birodalom.
Kokas László színművész a Fővárosi Operettszínház tagjaként kezdte, és 1992-ig volt állandó szereplője az intézménynek.
Kollányi Judit filmvágó több száz rövidfilm és dokumentumfilm vágójaként vált ismertté; munkásságáért Balázs Béla-díjat kapott.
Kulics Ágnes filmvágó közel félezer film vágójaként tevékenykedett, melyek számos hazai és nemzetközi díjat nyertek.
Oszvald Marika a magyar operett meghatározó alakja, aki napjainkig a Fővárosi Operettszínház tagja. 2015-ben Kossuth-díjat kapott.
Pap Ferenc operatőr a dokumentarista játékfilmek újításainak egyik úttörője, aki Balázs Béla-díjat és Arany Kamera-díjat nyert.
Poór Péter színművész külföldön is jelentős karriert futott be: fellépett Kanadában és az USA-ban is, 1998-ban pedig Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet kapott.
Sára Bernadett színművésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja volt – 2020-ban Jászai Mari-díjat kapott.
Sófalvi Melánia filmvágó a Magyar Televízió egyik legelismertebb szakembere volt, aki 1997-ben Életmű Nívódíjat kapott.
Sörös Sándor színművész az SZFE után a Vígszínház tagjaként vált ismertté, majd szabadúszóként dolgozott. 1993-ban Őze Lajos-díjat kapott.
Udvarias Katalin a Budapesti Operettszínház meghatározó alakja, akit televíziós sorozatokban is láthatott a közönség.
Gyémántokleveles művészek
Béres Ilona színművésznő a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő, érdemes és kiváló művész, a Nemzeti Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Dobos Ildikó színművésznő (posztumusz oklevélben részesült) 1960-1964 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt. 1964-1970 között a Miskolci Nemzeti Színház, 1970-1991 között a Veszprémi Petőfi Színház, 1991-1992 között ismét a Miskolci Nemzeti Színház, 1992-1993 között a Szegedi Nemzeti Színház, majd 1993-1995 között a szolnoki Szigligeti Színház tagja volt. 1977-ben Jászai Mari-díjat kapott.
Halász Judit színművésznő Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Tordai Teri színművésznő Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész.
Rubinokleveles művészek
Tatár Eszter Jászai Mari-díjas színházrendező, műfordító, játékmester, színész.
Kálmán Tibor Jászai Mari-díjas rendező, érdemes művész.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.