Az SZFE tanévnyitó és díszoklevél-átadó ünnepsége a múltra és jövőre építve: Arany-, Gyémánt- és Rubinoklevelek átadása

2024 szeptember 12., csütörtök 08:03.

A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Kommunikációs és Marketingigazgatóság, valamint a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem idén is méltó módon nyitotta meg a tanévet a hagyományos díszoklevél-átadó ünnepséggel, melyet a Karrieriroda szervezett. Az esemény különleges jelentőséggel bír az egyetem életében, hiszen a múlt találkozik a jelennel: a több évtizedes sikeres művészi pályát befutott alkotók ünnepelve találkoznak az egyetem gólyáival, akik még csak most teszik meg első, óvatos lépéseiket a művészvilág felé. A rendezvényen a rektor, Prof. dr. Sepsi Enikő adta át az Arany-, Gyémánt- és Rubinokleveleket azoknak a művészeknek, akik 50, 60, vagy 70 évvel ezelőtt végeztek az egyetemen, és kiemelkedő pályát futottak be.

A múlt nagyjai: kiemelkedő alkotók pályaképei

A rendezvény során idén rekordszámú oklevelet adott át az egyetem: harminc neves művész részesült elismerésben, akik művészi pályafutásuk során maradandó nyomot hagytak a színházi és filmes világban.

A művészet örök híd a generációk között

Az SZFE ünnepsége mindannyiunkat emlékeztetett arra, hogy a művészet határok nélküli és időtlenül összeköti a generációkat. A jövő művészei tanulhatnak a múlt nagyjaitól, inspirálódhatnak sikereikből, így pedig tovább formálhatják a magyar művészeti világot a következő évtizedekben is. Az idei rendezvény különleges mértékben mutatta meg a magyar kulturális örökség gazdagságát és sokszínűségét, valamint az SZFE jelentőségét ebben az örökségben.

Aranyokleveles művészek

Babiczky László adásrendező, miután megszerezte bölcsészdiplomáját, a Magyar Televíziónál helyezkedett el és közel 30 éven át tevékenykedett az MTV rendezőjeként. Munkájáért 2009-ben Balázs Béla-díjat kapott.

Benkóczy Zoltán színművész 1972-től volt a Budapesti Operettszínház oszlopos tagja, majd alapító tagja lett a Rock Színháznak. A Kálmán Imre-emlékplakett és a Magyar Arany Érdemkereszt birtokosa.

Czeilik Mária filmvágó 1971–1974 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmvágó szakán tanult. 2001–2004 között szabadúszó vágóként dolgozott. 2002 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának óraadó tanára. 1998-ban Balázs Béla-díjat kapott.

Csákány Zsuzsa filmvágó  1973-tól a Mafilm vágójaként dolgozott olyan filmekben, mint a Mephisto, a Redl ezredes, a Jézus Krisztus horoszkópja és az Ismeretlen ismerős. 1998-ban Balázs Béla-díjat kapott.

Csongrádi Kata színművésznő a Budapesti Operettszínház tagjaként vált ismertté, majd a Mikroszkóp Színpad és a Budapesti Kamaraszínház színpadán aratott sikereket. Legutóbbi díjai között szerepel a 2023-ban kapott Életműdíj.

Domonkos Zsuzsa színművésznő nemcsak színpadon, hanem oktatóként is bizonyított a magyar operett és opera világában. Az Operettszínház Stúdiójában és az SZFE-n is tanított, 2017-ben pedig Életműdíjat kapott.

Gothár Péter film- és televíziórendező 1975–1979 között a Magyar Televízió rendezője, 1979–1992 között a kaposvári Csiky Gergely Színház főrendezője, majd 1993-2019 között a budapesti Katona József Színház rendezője volt.

Erős Péter film- és televíziós operatőr az MTV Híradó operatőreként kezdte pályáját, majd számos hazai és külföldi produkcióban dolgozott. 2004-től a Gondolat TV vezető operatőre volt.

Galántai Alíz színművésznő külföldön folytatta karrierjét, miután az Operettszínház tagjaként ismertté vált Magyarországon.

Hidvégi Miklós színművész pályafutása a kecskeméti Katona József Színháztól ívelt a Fővárosi Operettszínházig, ráadásul magánszínházat is alapított.

Jancsó Sarolta a Győri Nemzeti Színház művészeként vált a színházi világ elismert tagjává, amiért 2010-ben Csokonai Alkotói- díjat kapott.

Jónás Gabriella a Vajdaság egyik legkiemelkedőbb színművésznője, aki számos díjat nyert a Vajdasági Színházak Találkozóján.

Juhász István dramaturg a színművek és filmforgatókönyvek világában alkotott maradandót; műveit több külföldi színház is sikerrel mutatta be.

Kálmánné Sándor Éva filmvágó olyan ikonikus gyerekfilmek vágója volt, mint a Tündér Lala és Az eltüsszentett birodalom.

Kokas László színművész a Fővárosi Operettszínház tagjaként kezdte, és 1992-ig volt állandó szereplője az intézménynek.

Kollányi Judit filmvágó több száz rövidfilm és dokumentumfilm vágójaként vált ismertté; munkásságáért Balázs Béla-díjat kapott.

Kulics Ágnes filmvágó közel félezer film vágójaként tevékenykedett, melyek számos hazai és nemzetközi díjat nyertek.

Oszvald Marika a magyar operett meghatározó alakja, aki napjainkig a Fővárosi Operettszínház tagja. 2015-ben Kossuth-díjat kapott.

Pap Ferenc operatőr a dokumentarista játékfilmek újításainak egyik úttörője, aki Balázs Béla-díjat és Arany Kamera-díjat nyert.

Poór Péter színművész külföldön is jelentős karriert futott be: fellépett Kanadában és az USA-ban is, 1998-ban pedig Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet kapott.

Sára Bernadett színművésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja volt – 2020-ban Jászai Mari-díjat kapott.

Sófalvi Melánia filmvágó a Magyar Televízió egyik legelismertebb szakembere volt, aki 1997-ben Életmű Nívódíjat kapott.

Sörös Sándor színművész az SZFE után a Vígszínház tagjaként vált ismertté, majd szabadúszóként dolgozott. 1993-ban Őze Lajos-díjat kapott.

Udvarias Katalin a Budapesti Operettszínház meghatározó alakja, akit televíziós sorozatokban is láthatott a közönség.

Gyémántokleveles művészek

Béres Ilona színművésznő  a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színésznő, érdemes és kiváló művész, a Nemzeti Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Dobos Ildikó színművésznő (posztumusz oklevélben részesült) 1960-1964 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt. 1964-1970 között a Miskolci Nemzeti Színház, 1970-1991 között a Veszprémi Petőfi Színház, 1991-1992 között ismét a Miskolci Nemzeti Színház, 1992-1993 között a Szegedi Nemzeti Színház, majd 1993-1995 között a szolnoki Szigligeti Színház tagja volt. 1977-ben Jászai Mari-díjat kapott.

Halász Judit színművésznő Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Tordai Teri színművésznő Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész.

Rubinokleveles művészek

Tatár Eszter Jászai Mari-díjas színházrendező, műfordító, játékmester, színész.

Kálmán Tibor  Jászai Mari-díjas rendező, érdemes művész.

Egyéb hírek

Mindenki vétkezik – Karamazov bemutató

Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte az osztállyal színpadra. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája is kilátogatott az Educatio Kiállításra

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel. 

Beszámoló az Educatio Kiállításról

 

 

Egyetemünk impozáns standdal és izgalmas programkínálattal várta a látogatókat a január 9-11. között megrendezett felsőoktatási expón. A három nap során nemcsak képzéseinket és oktatóinkat ismerhették meg az ország minden részéről érkező érdeklődők, de kipróbálhatták magukat különböző szerepekben is: lehettek hírbemondók, bábművészek vagy előadók a színpadon.

 

 

Egyetemünk oktatója, Ellinger Edina marad a Budapest Bábszínház igazgatója

 

A Budapest Bábszínház a Kulturális és Innovációs Minisztériummal és Budapest Főváros Önkormányzatával közös fenntartásban működik, a kinevezést a kulturális tárca jelentette be. Ellinger Edina bábművész, rendező 2020-ben vette át a színház vezetését Meczner Jánostól.

 

 

Tarolt A brutalista a Golden Globe díjátadón

A magyar származású Adrien Brody főszereplésével készült, amerikai-brit-magyar koprodukcióban forgatott történelmi drámát, A brutalistát három díjjal is jutalmazták a vasárnap esti Golden Globe díjátadó gálán: a legjobb drámai film, a legjobb színész – dráma (Adrien Brody) és a legjobb rendező (Brady Corbet) kategóriákban.

Idén is találkozzunk az Educatio kiállításon!

A Színház- és Filmművészeti Egyetem is részt vesz a 2025. január 9–11. között rendezendő Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon! Idén a “D” pavilon HF34-es számú standján találkozhatnak velünk a színházi és a filmes pálya iránt érdeklődők. Mindenkit várunk szeretettel!

„Kihívás volt, hogy megtaláljam a szöveg humorát és lüktetését egy másik nyelven” – interjú Szalánczi Ágotával

Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.

„Gondviselésszerű volt, ahogy idetaláltam” – beszélgetés Pálfi Zsófiával

Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020