A Déryné Barangoló Drámaírói felhívásának beadási határideje 10 nap múlva lejár.
A Barangoló Drámaírói Műhely elsődleges célja:
Fiatal vagy pályakezdő drámaírók felfedezése és szakmai fejlődési lehetőség
biztosítása.
A Barangoló Drámaírói Műhely keretein belül rendszeres műhelymunkára nyílik lehetőség a kijelölt mentorral, melynek folyamán megszületik egy egész estés dráma. A program/műhelymunka lebonyolítója a Déryné Közhasznú Nonprofit Kft.
A Műhelyben résztvevők köre:
A drámaírói műhelybe bekerülő projektek száma: évente maximum 3.
A műhelybe olyan magyar állampolgár jelentkezhet, aki rendelkezik magyarországi
tartózkodási hellyel.
A programra bárki jelentkezhet olyan drámatervvel, szinopszissal, amellyel korábban
még nem vett részt sikeresen drámaíró pályázaton, illetve amellyel még nem részesült ösztöndíjban.
Egy alkotó akár több drámakoncepcióval is jelentkezhet, azzal a kikötéssel, hogy egyidejűleg csak egy művel lehet a műhelybe bekerülni.
Érvényes jelentkezést nem nyújthat be az, aki az elbírálására vonatkozó
döntést meghozza, illetve aki a döntés meghozatalában, annak előkészítésében
részt vesz, valamint a fentebb említett személyek közös háztartásban élő hozzátartozója.
A jelentkezés módja:
Sikeres regisztráció a Déryné Program honlapján.
A jelentkező az adatlapot a Déryné Program honlapján megtalálható felületen töltheti ki és a kötelező dokumentumokat is ezen a felületen tudja csatolni.
A teljes pályázati felhívás ITT érhető el.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.