Dr. Szarka Gábor, az SZFE kancellárja levelében, elismeréssel számol be az elmúlt három év sikeres időszakáról. Az egyetem jelentős fejlesztéseket hajtott végre a modellváltás után, modernizálta az infrastruktúrát és az oktatási programokat. Az elért eredményekre büszkén tekint vissza, köszönetét fejezi ki az oktatóknak, hallgatóknak, valamint a Kancellária munkatársainak.
Tisztelt Egyetemi Polgárok!
A mai nappal kancellári működésem a Színház- és Filmművészeti Egyetemen véget ér. Ezúton fejezem ki köszönetemet Önöknek az elmúlt három esztendő közös munkájáért, az elért eredményekért. A modellváltást követően az SZFE történetének legnagyobb szabású fejlesztését hajtottuk végre, helyreállítottuk az Egyetem működését, megújult a teljes ingatlanállomány, modernizáltuk a képzési infrastruktúrát és eszközállományt, digitalizáltuk és nagyrészt papírmentessé tettük az adminisztratív folyamatokat.
Rendkívül büszkék lehetünk az oktatásban elért eredményekre is. Sikeres akkreditációs eljáráson vagyunk túl, átalakítottuk a doktori adminisztrációt, elindítottunk egy rendkívül fontos társadalmi felzárkóztatási- és tehetségkutató programot, kialakítottuk az Egyetem innovációs ökoszisztémáját, élére álltunk a művészeti egyetemek hallgatói és művészeti együttműködésének. A nemzetközi kapcsolatépítés területén is egy egészen egyedülálló projekttel büszkélkedhetünk: a Madách Projektben 4 kontinens 11 országa részvételével, Vidnyánszky Attila rendezésében kelt életre Madách Imre fő műve, Az ember tragédiája, mely mintegy megkoronázása volt az elmúlt három esztendő közös munkájának. Mindezen erőfeszítéseinket és eredményeinket felvételi számaink is visszatükrözik: idén rekordszámú felvételiző érkezik Egyetemünkre.
A modellváltás utáni „újjáépítés” időszaka most lezárult és egy új fejezet veszi kezdetét. Még egyszer köszönöm a közös munkát vezetőtársaimnak, oktatóknak, hallgatóknak, különösen pedig a kancellária valamennyi munkatársának. Kérem Önöket, hogy továbbra is támogassák a fenntartó Alapítvány kuratóriumának erőfeszítéseit, célkitűzéseit, valamint az Egyetem új vezetésének munkáját. Biztos vagyok benne, hogy Egyetemünk sikerre van ítélve, melyet azonban csak összefogással, és közös munkával lehet elérni.
Sok sikert, jó erőt, egészséget és eredményekben gazdag jövőt kívánok Önöknek, az SZFE közösségének!
Dr. Szarka Gábor
kancellár
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatból. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.
A Békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare-Zalán Tibor-Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.
Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.
A Színház- és Filmművészeti egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás, hangképzés és egy kombinált mozgás-hangképzés tematika mentén. A mozgás mesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.
A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.
Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.
Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.