Dr. Szarka Gábor, az SZFE kancellárja levelében, elismeréssel számol be az elmúlt három év sikeres időszakáról. Az egyetem jelentős fejlesztéseket hajtott végre a modellváltás után, modernizálta az infrastruktúrát és az oktatási programokat. Az elért eredményekre büszkén tekint vissza, köszönetét fejezi ki az oktatóknak, hallgatóknak, valamint a Kancellária munkatársainak.
Tisztelt Egyetemi Polgárok!
A mai nappal kancellári működésem a Színház- és Filmművészeti Egyetemen véget ér. Ezúton fejezem ki köszönetemet Önöknek az elmúlt három esztendő közös munkájáért, az elért eredményekért. A modellváltást követően az SZFE történetének legnagyobb szabású fejlesztését hajtottuk végre, helyreállítottuk az Egyetem működését, megújult a teljes ingatlanállomány, modernizáltuk a képzési infrastruktúrát és eszközállományt, digitalizáltuk és nagyrészt papírmentessé tettük az adminisztratív folyamatokat.
Rendkívül büszkék lehetünk az oktatásban elért eredményekre is. Sikeres akkreditációs eljáráson vagyunk túl, átalakítottuk a doktori adminisztrációt, elindítottunk egy rendkívül fontos társadalmi felzárkóztatási- és tehetségkutató programot, kialakítottuk az Egyetem innovációs ökoszisztémáját, élére álltunk a művészeti egyetemek hallgatói és művészeti együttműködésének. A nemzetközi kapcsolatépítés területén is egy egészen egyedülálló projekttel büszkélkedhetünk: a Madách Projektben 4 kontinens 11 országa részvételével, Vidnyánszky Attila rendezésében kelt életre Madách Imre fő műve, Az ember tragédiája, mely mintegy megkoronázása volt az elmúlt három esztendő közös munkájának. Mindezen erőfeszítéseinket és eredményeinket felvételi számaink is visszatükrözik: idén rekordszámú felvételiző érkezik Egyetemünkre.
A modellváltás utáni „újjáépítés” időszaka most lezárult és egy új fejezet veszi kezdetét. Még egyszer köszönöm a közös munkát vezetőtársaimnak, oktatóknak, hallgatóknak, különösen pedig a kancellária valamennyi munkatársának. Kérem Önöket, hogy továbbra is támogassák a fenntartó Alapítvány kuratóriumának erőfeszítéseit, célkitűzéseit, valamint az Egyetem új vezetésének munkáját. Biztos vagyok benne, hogy Egyetemünk sikerre van ítélve, melyet azonban csak összefogással, és közös munkával lehet elérni.
Sok sikert, jó erőt, egészséget és eredményekben gazdag jövőt kívánok Önöknek, az SZFE közösségének!
Dr. Szarka Gábor
kancellár
Színház- és Filmművészeti Egyetem
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.