Egyetemünk impozáns standdal és izgalmas programkínálattal várta a látogatókat a január 9-11. között megrendezett felsőoktatási expón. A három nap során nemcsak képzéseinket és oktatóinkat ismerhették meg az ország minden részéről érkező érdeklődők, de kipróbálhatták magukat különböző szerepekben is: lehettek hírbemondók, bábművészek vagy előadók a színpadon.
Már a csütörtöki nyitónapon is óriási érdeklődés övezte az SZFE standját. Sáfár Mónika zenésmesterség-tanárunk tartott ének- és színpadimozgás-órát az érdeklődőknek, valamint interaktív drámajátékokon vehettek részt a nézők a drámainstruktoraink vezetésével. Aznap dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter és dr. Varga-Bajusz Veronika államtitkár is felkereste standunkat, akiket egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő vezetett körbe.
Standunkon mindhárom nap színpadi előadásokkal és kreatív foglalkozássokkal vártuk az érdeklődőket. Az egyik legnépszerűbb állandó programunk a 360 fokos videószelfi készítése volt, ahol bárki kipróbálhatta, milyen a vörös szőnyegen állni – jelmezben vagy anélkül, karddal vagy boával.
Bábművészoktatóinktól és -hallgatóinktól a bábozás alapjait leshették el az érdeklődők, de híradóbemondóként is bemutatkozhattak a kihelyezett ministúdiónkban.
A legnagyobb sikert – természetesen – a zenés színpadi programok aratták. Kiss B. Attila és Homonnay Zsolt negyedéves zenésszínművész-osztálya olyan közismert darabokból adott elő részleteket, mint a Csókos Asszony és a Csárdáskirálynő című operettek, vagy a Monte Cristo grófja és az Abigél.
A másodéves prózaiszínművész-osztály pedig Ilja Bocsarnikovsz osztályvezetővel mutatta be zenei etűdökön keresztül, mivel is foglalkozott az első évben. A színészparódiákat és a zenekari előadást imitáló műsort a közönség vastapssal és a közösségi médiában rekordszámú megtekintéssel jutalmazta.
A bemutatók és interaktív foglalkozások mellett csütörtökön 14:30-tól a D pavilon színpadán a 2025-ös tanévben induló képzésekről és a felvételiről beszélgettek egyetemünk vezetői és az újonnan induló zsidó színházi specializáció osztályvezetője. A színpadi programot negyedéves zenésszínművész-hallgatónk, Bayer Fruzsina énekelőadása zárta.
Pénteken és szombaton az SZFE-vel együttműködő Déryné Program Kultup alprogramja is képviseltette magát standunkon. Keresztes Patrik Felnőni a találkozáshoz című táncszínházi etűdfüzérét hozta el, a Létra Kulturális Egyesület pedig Ab Ovo című élőzenés bohócjátékát Marofka Mátyás előadásában.
Az Educatio utolsó, szombati napján rengeteg szülő érdeklődött képzéseinkről. Legnagyobb örömünkre olyanok is, akiknek a gyerekei azért nem tudtak ellátogatni a standunkhoz, mert aznap éppen az egyetemünkön folyó színművészeti felvételi előkészítőn vettek részt.
Mindenkinek köszönjük, aki a három nap során felkereste az SZFE standját, és részt vett programjainkon! Aki pedig sem a nyílt napunkon, sem az Educatio Kiállításon nem tudott jelen lenni, az a https://felveteli.szfe.hu/ oldalon tájékozódhat a 2025-ben induló képzésekről és a felvételi eljárásunkról.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.