Herczeg Tamással a Színház- és Filmművészeti Egyetem Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet intézetvezetőjével beszélgettünk az Ördögkatlan Fesztiválról, vizsgaelőadásokról és a következő tanévről.
Az SZFE részéről a Merlin avagy a puszta ország, a Liliom, valamint a Puszták népe című előadások kerültek be az idei Ördögkatlan Fesztivál műsorába. Hogy esett a választás erre a 3 előadásra?
Nagy boldogsággal tölt el, hogy három előadásunk is ott volt az idei fesztiválon. Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila immár negyedéves prózai színművész osztálya Hegymegi Máté rendezésében, a Merlin avagy a puszta országa, valamint a Liliom című előadást ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében mutatták be a fesztiválon. Az Ördögkatlan Fesztiválra, az említett két produkcióval egyetemben meghívást kapott Horváth Csaba és Rába Roland negyedéves színházrendező fizikai színházi koreográfus osztály Puszták népe című előadása is, amelyet Regős Simon hallgató rendezett. Kiemelten fontos, hogy minél többet láthassák a hallgatóink munkáit tanév közben és a nyári fesztiválokon. Az Ördgökatlan Fesztivál remek alkalom, hogy a fővároson kívülre is eljussanak az előadásaink.
A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet kiemelt figyelmet fordít a kisfilmek fesztiváloztatására, hasonlóképp történik ez a folyamat a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézetnél is?
Természetesen, hiszen produkcióinkkal folyamatosan jelen vagyunk a hazai színházi életben. A szorgalmi időszak alatt az egyetemi, valamint külső játszóhelyeken láthatók a vizsgaelőadásaink. Nyáron van lehetőség a fesztiválokon, valamint kulturális eseményeken vizsgaprodukciókkal és összművészeti előadásokkal megmutatkozni. Az idei nyáron volt lehetősége a hallgatóinknak a VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozón, az EFOTT-on, a Campus Fesztiválon, valamint most az Ördögkatlan Fesztiválon fellépni. Hálásak vagyunk ezekért a lehetőségekért, az SZFE igyekszik megadni a kellő támogatást a szemeszteren kívüli fellépésekhez is.
Mik a tervek a Színház- és Filmművészeti Egyetem következő évadára?
Jelenleg arra törekszünk, hogy az évadot egy mini fesztivállal kezdjük, ahol a negyed- és ötödévesek produkcióit sűrítve, két nap alatt mutassuk be. A három osztály az előző évad vizsgaelőadásaiból mutat majd be darabokat. A célunk az, hogy segítsük a hallgatóinkat külső gyakorlati helyek megszerzésében, továbbá a szakmai elhelyezkedésben, kapcsolatépítésben. Kulcsfontosságú szerepe van egy ilyen eseménysorozatnak, hogy színházvezetők, rendezők, színházi alkotók, már az egyetemi évek alatt megismerjék hallgatóinkat. Bízom abban, hogy az esemény segíti majd a fiatalok pályán való elhelyezkedését is. Ennek érdekében tehát a színházi évad elején három nap alatt hat produkciót láthatnak a fővárosi és vidéki színházigazgatók, rendezők.
Milyen jó tanácsot tudnál adni az SZFE gólyáinak?
A Színház- és Filmművészeti Egyetem olyan felsőoktatási intézmény, ahol nélkülözhetetlenek a mély emberi kapcsolatok, az egymás iránti empátia és az intenzív kommunikáció. Gólyáink figyelmét arra hívnám fel, hogy a kapcsolataikat ne csak osztály, hanem egyetemi szinten alakítsák. A Nyári Akadémia például olyan esemény, ahol mindent elkövetnek a szervezők, hogy megfelelő helyszínnel és szakmai programokkal biztosítsák a barátságok és professzionális kapcsolatok kialakulását a gólyák számára. Fantasztikus alkalom arra is, hogy a mozgóképművészeti intézet, a színházművészeti intézet és a drámaelméleti képzést megkezdő hallgatók már ismerősként vágjanak neki az egyetemi éveknek. A különböző évfolyamok hallgatói, valamint tanáraik az egyetemi éveket követően egymás alkotótársai lesznek. Pályára kerülve a szakmai érvényesülésben óriási lehetőség, ha az egyetemi évek alatt szakmai barátságok, vagy akár alkotóközösségek jönnek létre.
Arra biztatom tehát a gólyákat, hogy már a kezdetektől az egyetemi évek alatt keressék a szakmai barátságok lehetőségét, építsék kapcsolataikat hallgatótársaikkal és oktatóikkal, akik javarészt maguk is gyakorló alkotóművészek.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.