Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila negyedéves próza színművész osztályával beszélgettünk a 16. Ördögkatlan Fesztiválon. Az osztály idén két vizsgaelőadással mutatkozott be a fesztiválon.
Az idei évben több alkalommal is játszottatok az egyetemen kívül, milyen élményekkel gazdagodtatok?
Az egyetemen kívüli előadások mindig nagy megpróbáltatások voltak. Új helyzetekkel kellett szembenéznünk. Néha kisebb tér, néha nagyobb, visszhangos terem, légkondi, ami elnyomja a normál beszédet ? mindig más. Ilyenkor általában aznap szembesültünk a hely adottságaival, és emiatt a spontán megoldásoktól általában csak jobban összerázódott az osztály. A próbákon és az előadásokon is lehetett új színeket találni, így ez is fejlesztette a színészi munkánkat.
Két nap alatt háromszor játszottatok az osztállyal a fesztiválon, fel tudtatok előre készülni erre az időszakra?
A fesztivál előtt mindenki otthon elvégezte az egyéni munkáit. Ilyenkor már sokszor pár nappal előtte gondolkodunk a darabról. Aztán amikor összeáll a csapat, akkor a sok hozott inger megint összeadódik és valahogy egy energiává tölti a teret.
Szabadtéren is játszottatok. Mik voltak a legnagyobb kihívások?
Az osztály most játszott először teljesen szabadtéren. Hegymegi Máté rendezésében a Merlin avagy a puszta ország című előadást mutattuk be az Ördögkatlan Fesztiválon a nagyharsányi szoborpark amfiteátrumában. Elképesztő élmény volt ennyire természetközelben hallani azt, amit mi a fekete kis termeinkben tettünk össze. A zenéinkhez, amiket hosszú órákig gyakoroltunk, most több ezer kabóca, tücsök és madár társult. A kabócák abban a ritmusban zenéltek ahogy mi. Nagyon nagy élmény. Természetesen nehézségei is voltak a külső helyszínnek. A próbán több szünetre is szükség volt mert a nap égetően meleg volt, és végül estére az előadás végére meg teljesen átfagytunk. Még a meleg nyárban is nagyon jól esett a forró zuhany. Jó volt a természettel együtt játszani az előadásunk.
Milyen élményekkel távoztok az Ördögkatlan Fesztiválról?
Azt hiszem, hogy az előző válaszokból is átjön, hogy sok új élmény várt minket. Ilyen is, olyan is, amikből mind fejlődni tudtunk. Jó volt a részese lenni egy fesztiválnak előadói oldalról is, és nyáron ennyi boldog embernek játszani.
A Cannes-i Filmfesztivál a világ legismertebb és legnagyobb presztízsértékkel bíró fesztiválja, melyet minden év májusának második felében tartanak Cannes-ban. A fődíjért, az Arany Pálmáért versenyző filmek vetítésének legfőbb helyszíne a Croisette körúton fekvő Fesztivál- és Kongresszusi Palota. Idén az SZFE 25 diákja utazott ki a programra; közülük két televíziós műsorkészítő szakos hallgatónkkal, az elsőéves Hegedüs Katával és a másodéves Simon Eszterrel beszélgettünk az élményeikről.
A francia színházi rendező, költő, festő és drámaíró, Valère Novarina látogatott el május 5-én a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájába az intézmény felkérésére. A neves kortárs képzőművész ezúttal a színház és festészet viszonyáról tartott előadást a jelenlévő érdeklődőknek.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Liszka Tamás DLA disszertációjának nyilvános védésére.
Franco Nero érkezett Magyarországra az SZFE osztályvezető oktatója, Oberfrank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színház meghívására. Az olasz világsztár élete során eddig 250 filmben vállalt szerepet, melyeknek műfaji sokszínűsége elképesztő: az alkotások között ugyanúgy vannak művészfilmek, mint politikai krimik, spagetti-westernek és történelmi tablók. Az életmű ez utóbbi kategóriába sorolható darabjai közül ráadásul a legjelentősebbek közé tartozik a magyar Julianus barát, a Honfoglalás és a Sacra Corona is. Franco Nero volt már magyar, lengyel és orosz; több mint harminc eltérő nemzet hőseit keltette életre a filmvásznon.
Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát. Június 12-én a Spoon River-i holtak, június 16-án pedig a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
„Egyszerűen nem vesszük észre, hogy a múlt mennyire körbelengi ezt az országot és nem tudjuk elengedni, nem tudunk továbblépni. Fel kell ismernünk, hogy vannak olyan dolgok, amikről beszélnünk kell” – ötödéves fizikai színházrendező hallgatónk, Regős Simon nem félt családja legintimebb történeteit színre vinni, egyfajta korlenyomatot is adva a második világháború utáni évtizedekről. A Hisztéria üzenőfüzete-t még júniusban is elcsíphetjük a Bethlen Téri Színházban.
Domokos Éva Lili, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművészhallgatója egy különleges lehetőséggel indította pályáját: szerepet kapott a nagy sikerű Pokoli rokonok című sorozatban. Az egyetemi kurzustól a castingon át a forgatás élményeiig, majd a színházi és filmes felkérésekig tartó út nemcsak szakmai áttörést hozott számára, hanem önismereti fordulóponttá is vált.