A Színház- és Filmművészeti Egyetem is részt vesz a 2025. január 9–11. között rendezendő Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon! Idén a “D” pavilon HF34-es számú standján találkozhatnak velünk a színházi és a filmes pálya iránt érdeklődők. Mindenkit várunk szeretettel!
Egyetemünk mindhárom napon tartalmas programokkal és felkészült kollégákkal várja a továbbtanulni szándékozókat, valamint a pedagógusokat és a szülőket.
Tiéd a színpad!
Standunknál bárki kipróbálhatja magát a színpadon, zenésmesterség oktatónktól akár a felvételin is jól használható tanácsokat kaphat, emellett bábművészként vagy híradó bemondóként is bemutatkozhat. A maradandó emlékről pedig a kelléktárból kölcsönzött jelmezeink és a 360 fokos videószelfigép gondoskodik!
Programok:
Január 9. (csütörtök):
09:30-10:00 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
10:30-11:00 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
11:00-12:00 – Zenés foglalkozás Sáfár Mónika zenésmesterség-tanárral, zongorakísérettel
12:00-13:00 – Zenés foglalkozás Sáfár Mónika zenésmesterség-tanárral, zongorakísérettel
13:00-14:00 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
15:00- 15:15 – Musical dalcsokor a D pavilon színpadán
Bayer Fruzsina, a negyedéves zenés színművészosztály hallgatója énekel
15:00-16:00 – Mozgásszínház-tréning Hevesi Fanni és Lehel Vilmos ötödéves fizikai színházi rendező szakos hallgatók vezetésével
16:00-17:00 – Mozgásszínház-tréning Hevesi Fanni és Lehel Vilmos ötödéves fizikai színházi rendező szakos hallgatók vezetésével
Január 10. (péntek):
10:00-10:30 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
11:00-11:30 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
12:00-12:30 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
13:00-14:00 – Keresztes Patrik: Felnőni a találkozáshoz – 4×10 perc szünetszínházi etűdök (Déryné Program – Kultup alprogram)
14:00-14:30 – Musical válogatás
Kiss B. Attila negyedéves zenés színészosztályának bemutatója
Január 11. (szombat):
09:30-10:00 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
10:30-11:00 – A prózai színészosztály nyílt órája. A másodéves prózai színművészosztály bemutatója Ilja Bocsarnikovsz osztályvezető vezetésével
11:00-11:30 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
12:00-12:30 – A játszótársam, mondd, akarsz-e lenni? Interaktív drámajáték-foglalkozás
14:00-15:00 – Létra Kulturális Egyesület: Ab Ovo tantermi mozgásszínházi produkció (Déryné Program – Kultup alprogram)
Miénk a színpad!
A bemutatók és interaktív előadások mellett csütörtökön, 14.30 órától a „D” pavilon színpadán a 2025-ös tanévben induló képzésekről és a felvételiről tartunk beszélgetést, amelyen részt vesznek egyetemünk vezetői: prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora, dr. Antal Zsolt, a Németh Antal Drámaelméleti Intézet vezetője, dr. Herczeg Tamás, a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet vezetője, Pacskovszki József, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet vezetője és Réczei Tamás, a zsidó színházi specializáció osztályvezetője. A beszélgetést a negyedéves zenés színművészosztály hallgatója, Bayer Fruzsina zárja egy musicaldal-válogatással.
Időpont: 2025. január 9–11.
Helyszín: Hungexpo, D pavilon, 1101 Budapest, Albertirsai út 10.
További információ: https://www.educatioexpo.hu/
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.