Kiosztották a 9. Magyar Speciális Filmfesztivál díjait

B. Török Fruzsina
2023 november 13., hétfő 10:45.
Share

Budapest, Eger, Szolnok és Szombathely filmrajongói november 7. és 9. között egy különleges eseménynek lehettek részesei. A 9. Magyar Speciális Filmfesztivál Magyarországon egyedülálló módon fogyatékossággal élők életét és történeteit állította a középpontba. Az esemény három napja alatt a közönségnek lehetősége volt megtekinteni 60 ilyen témájú filmet, és egyúttal részt venni a számos kísérőprogramon, amelyek izgalmas és tanulságos élményeket nyújtottak.

A fesztivált a szervezők azért hozták létre, hogy felhívják a figyelmet a fogyatékossággal élő emberek gondolataira és érzéseire, valamint, hogy hozzájáruljanak az elfogadásukhoz a társadalomban. A filmek, melyeket bemutattak, nemcsak az alkotók kreativitását tükrözték, hanem az érintettek életét és küzdelmeit is hűen ábrázolták. Ezek a filmek mindenki számára könnyen érthetőek voltak, és bárki, függetlenül a sérültségtől, vagy a nemzeti hovatartozástól, megtalálhatta bennük az erőt, a hitet és az élni akarást. A filmek nemcsak a kultúrát gazdagították, hanem segítettek az embereket az érzékenyítésben és a megértésben is.

Az esemény különlegessége az volt, hogy a fogyatékkal élő emberek és a filmes szakma képviselői egyaránt lehetőséget kaptak a kreatív önkifejezésre, valamint arra, hogy megmutassák magukat a közönségnek. Ezenkívül a fesztiválon számos kísérőprogram is szerepelt, beleértve szakmai kerekasztal-beszélgetéseket, a Bud Spencer és Terence Hill Emlékzenekar jótékonysági koncertjét, valamint az  autizmussal élő fiatal filmes alkotó, Gömbös Olivér Futottam Holdversenyt című könyvének zenés, verses bemutatóját. Ezek a programok tovább színesítették az eseményt, és lehetővé tették a résztvevők számára, hogy még mélyebben megismerjék a fogyatékkal élő emberek világát és történeteit.

A díjkiosztó ünnepséget 2023. november 9-én rendezték meg a budapesti Eötvös10 Művelődési Házban. A zsűri különböző kategóriákban osztotta ki a díjakat, elismerve a filmek kreativitását, hiteles ábrázolását, és az emberi segítségnyújtás és méltóság bemutatását. Az ünnepélyes eredményhirdetés során a közönség és a filmes alkotók egyaránt izgatottan várták, hogy kiket díjaznak a kiváló teljesítményükért.

Dr. Bátori Anna filmteoretikus, az SZFE Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének egyetemi docense a filmfesztivál versenyfilmjeinek kapcsán elmondta, hogy az egyetemen tanított történetmesélés és filmművészet elméleti alapjaihoz képest az volt az érzése, a fesztiválon részt vevő alkotók nagy része valóban szenvedéllyel és örömmel vetette bele magát a történetmesélésbe. „Örült annak, hogy sok olyan alkotó és segítő személy is jelen volt, akiknek a történetmesélés könnyedén ment.” Emellett kiemelte a megható, szívhez szóló, megmosolyogtató és ugyanakkor szomorú, mély emberi történetek sokféleségét.

Amatőr kategóriában azt az alkotót választották 1. helyezettnek, aki bátran merte vállalni a történetmesélés nehézségeit, és sikeresen át tudta vinni ennek kérdéseit a vászonra. Bátori Anna dicsérte a Profi kategóriában versenyző filmeket, mivel többségük olyan társadalmi kérdéseket feszegetett, amelyek nagyon aktuálisak, és fontos lenne, hogy ezek eljussanak a nagyközönséghez is. Véleménye szerint a két kategóriát nem érdemes összehasonlítani esztétikai szempontból, de üzenet szempontjából szükséges lenne, hogy minél több olyan film készüljön, amelyek a fogyatékossággal élő emberek mindennapi küzdelmeit is bemutatják.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem különdíját Speciális kategóriában a Történetek a telómból című film alkotója, Gombos Olivér kapta.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem különdíját Profi kategóriában a Water, Wind, Dust and Bread című film alkotója, Mahdi Zamanpour Kiasari kapta.

A 9. Magyar Speciális Filmfesztivál egy olyan esemény volt, amelynek során a film és a kultúra segítették elő a fogyatékkal élők történeteinek megismerését és társadalmi elfogadásukat. A rendezvény méltóképpen hozzájárult ahhoz, hogy ezek az emberek és az ő történeteik láthatóbbá váljanak, valamint, hogy hasonló erővel és elszántsággal inspiráljanak másokat.

 

Egyéb hírek

Idén is lesz Nemzetközi Színházi Műhely: folytatódik az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem együttműködése

A  Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.

Az SZFE vizsgafilmjei a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.

Valère Novarina tartott workshopot az SZFE hallgatóinak

Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.

SZFE-s hallgató a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának zsűrijében

2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.

Valère Novarina az SZFE vendége – felolvasószínház, workshopok, beszélgetés

Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.

Kimagasló SZFE-s sikerek a 37. OTDK-n

A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.

Szenátusi választás az SZFE-n

A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.

Az SZFE Szakkollégiuma felvételt hirdet a 2025/2026-os tanévre

A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020