Kiosztották a 9. Magyar Speciális Filmfesztivál díjait

B. Török Fruzsina
2023 november 13., hétfő 10:45.
Share

Budapest, Eger, Szolnok és Szombathely filmrajongói november 7. és 9. között egy különleges eseménynek lehettek részesei. A 9. Magyar Speciális Filmfesztivál Magyarországon egyedülálló módon fogyatékossággal élők életét és történeteit állította a középpontba. Az esemény három napja alatt a közönségnek lehetősége volt megtekinteni 60 ilyen témájú filmet, és egyúttal részt venni a számos kísérőprogramon, amelyek izgalmas és tanulságos élményeket nyújtottak.

A fesztivált a szervezők azért hozták létre, hogy felhívják a figyelmet a fogyatékossággal élő emberek gondolataira és érzéseire, valamint, hogy hozzájáruljanak az elfogadásukhoz a társadalomban. A filmek, melyeket bemutattak, nemcsak az alkotók kreativitását tükrözték, hanem az érintettek életét és küzdelmeit is hűen ábrázolták. Ezek a filmek mindenki számára könnyen érthetőek voltak, és bárki, függetlenül a sérültségtől, vagy a nemzeti hovatartozástól, megtalálhatta bennük az erőt, a hitet és az élni akarást. A filmek nemcsak a kultúrát gazdagították, hanem segítettek az embereket az érzékenyítésben és a megértésben is.

Az esemény különlegessége az volt, hogy a fogyatékkal élő emberek és a filmes szakma képviselői egyaránt lehetőséget kaptak a kreatív önkifejezésre, valamint arra, hogy megmutassák magukat a közönségnek. Ezenkívül a fesztiválon számos kísérőprogram is szerepelt, beleértve szakmai kerekasztal-beszélgetéseket, a Bud Spencer és Terence Hill Emlékzenekar jótékonysági koncertjét, valamint az  autizmussal élő fiatal filmes alkotó, Gömbös Olivér Futottam Holdversenyt című könyvének zenés, verses bemutatóját. Ezek a programok tovább színesítették az eseményt, és lehetővé tették a résztvevők számára, hogy még mélyebben megismerjék a fogyatékkal élő emberek világát és történeteit.

A díjkiosztó ünnepséget 2023. november 9-én rendezték meg a budapesti Eötvös10 Művelődési Házban. A zsűri különböző kategóriákban osztotta ki a díjakat, elismerve a filmek kreativitását, hiteles ábrázolását, és az emberi segítségnyújtás és méltóság bemutatását. Az ünnepélyes eredményhirdetés során a közönség és a filmes alkotók egyaránt izgatottan várták, hogy kiket díjaznak a kiváló teljesítményükért.

Dr. Bátori Anna filmteoretikus, az SZFE Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének egyetemi docense a filmfesztivál versenyfilmjeinek kapcsán elmondta, hogy az egyetemen tanított történetmesélés és filmművészet elméleti alapjaihoz képest az volt az érzése, a fesztiválon részt vevő alkotók nagy része valóban szenvedéllyel és örömmel vetette bele magát a történetmesélésbe. „Örült annak, hogy sok olyan alkotó és segítő személy is jelen volt, akiknek a történetmesélés könnyedén ment.” Emellett kiemelte a megható, szívhez szóló, megmosolyogtató és ugyanakkor szomorú, mély emberi történetek sokféleségét.

Amatőr kategóriában azt az alkotót választották 1. helyezettnek, aki bátran merte vállalni a történetmesélés nehézségeit, és sikeresen át tudta vinni ennek kérdéseit a vászonra. Bátori Anna dicsérte a Profi kategóriában versenyző filmeket, mivel többségük olyan társadalmi kérdéseket feszegetett, amelyek nagyon aktuálisak, és fontos lenne, hogy ezek eljussanak a nagyközönséghez is. Véleménye szerint a két kategóriát nem érdemes összehasonlítani esztétikai szempontból, de üzenet szempontjából szükséges lenne, hogy minél több olyan film készüljön, amelyek a fogyatékossággal élő emberek mindennapi küzdelmeit is bemutatják.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem különdíját Speciális kategóriában a Történetek a telómból című film alkotója, Gombos Olivér kapta.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem különdíját Profi kategóriában a Water, Wind, Dust and Bread című film alkotója, Mahdi Zamanpour Kiasari kapta.

A 9. Magyar Speciális Filmfesztivál egy olyan esemény volt, amelynek során a film és a kultúra segítették elő a fogyatékkal élők történeteinek megismerését és társadalmi elfogadásukat. A rendezvény méltóképpen hozzájárult ahhoz, hogy ezek az emberek és az ő történeteik láthatóbbá váljanak, valamint, hogy hasonló erővel és elszántsággal inspiráljanak másokat.

 

Egyéb hírek

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020