Koltai Lajos, egyetemünk oktatója kapta a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját

május 12., hétfő 14:30
Share

Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.

 

A fesztivál nyitányaként Unseen Mari – Törőcsik Mari soha nem látott pillanatai címmel nyílt kiállítás az Agora Savaria Filmszínházban. A Törőcsik család hagyatékából összeállított fotókiállításon a magyar filmtörténet egyik legnagyobb ikonjának ritkán vagy éppen eddig még soha nem látott pillanatait láthatták az érdeklődők. E képeken nem a jól ismert, kamerák előtti színésznőt látjuk, hanem az érzékeny, kíváncsi, életimádó nőt. A kiállítás kurátora egyetemünk oktatója, a Magyar Filmakadémia elnöke, Novák Emil.

 

A filmszemle programjához kapcsolódóan Történet kétféleképp: A film, amit olvasol és a film, amit írsz címmel tartott középiskolásoknak szóló interaktív workshopot két oktatónk, Maruszki Balázs és Szekeres Csaba. A workshopok közös témája a film és a szöveg találkozása volt.

A 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta. A pénteki díjátadó gála felvezetéseként közönségtalálkozót szerveztek a filmszemle két életműdíjasával: Koltai Lajost, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőrt, rendezőt, érdemes művészt; valamint Rudolf Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színészt, színházi-, és filmrendezőt, producert, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját Murai András filmtörténész kérdezte kezdetekről, nagy szakmai fordulatokról és szép emlékekről.

Fotó: Nyirkos Zsófia

 

A díjátadóra az Agora Savaria Filmszínház Hildebrand István termében került sor.

„Koltai Lajos a magyar filmművészet egyik legnagyobb hatású alakja, világszerte elismert operatőr és filmrendező. Már fiatal korában találkozott a filmművészettel, és hamar kiderült, hogy rendkívüli tehetséggel rendelkezik. Tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán végezte, Illés György legendás operatőrosztályában, amelyből számos kiemelkedő filmes került ki.
Koltai Lajos számos rangos díjat nyert, többek között Balázs Béla-díjat, Kossuth-díjat és a Magyar Filmakadémia Életműdíját. Nemcsak technikai tudása, hanem mély művészi érzékenysége is kiemelkedő, amellyel gazdagította a magyar és nemzetközi filmművészetet.   Munkássága a magyar film történetének megkerülhetetlen része, és példát mutat a fiatal filmes generációknak. A Savaria Filmakadémia életműdíját a Nemzet Művésze, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar operatőr, rendező, érdemes művész Koltai Lajos kapja.” – hangzott el a laudációban. Az újabb elismeréshez mi is szívből gratulálunk!

Egyéb hírek

Közel 160-an nyertek felvételt az SZFE képzéseire

A Színház- és Filmművészeti Egyetemen közel 160 hallgató kezdi meg tanulmányait 2025 szeptemberében. Idén összesen 95 907 jelentkező került be a magyarországi felsőoktatásba.

Z generációs alkotókat hoz közös platformra két SZFE-s hallgató projektje

Az SZFE két hallgatója, Balogh Benjámin és Czene-Polgár Donát egy önálló projekt megvalósításába kezdett, amely a Z generációs alkotókat állítja a középpontba. A kezdeményezés párbeszédet teremt nemcsak a művészeti ágak, hanem generációk között is – és talán közelebb visz annak megértéséhez, hogyan gondolkodnak ma a legfiatalabb alkotók a világról. Az SZFE Szakkollégium támogatásával futó projekt ötletgazdáival a megvalósulás második fázisában beszélgettünk eddigi tapasztalataikról és a lehetséges végkifejletről.

Amikor a díszlettervező jelmezt varázsol – Oravecz Adrienn munkái a jótékonysági Kék Madár Fesztiválon

Oravecz Adrienn elsőéves látványtervező hallgatónk rendhagyó felkérésnek tett eleget: jelmezt tervezett a 33. Kék Madár Fesztivál számára, amely beteg gyermekek gyógykezelésére gyűjt adományokat. A felkérés körülményeiről és a fesztivál tapasztalatairól beszélgettünk vele.

Fiatal tehetségek az Avignoni Fesztiválon – a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói mutatkoztak be a kortárs színház nemzetközi közegében

A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.

„A mai világban talán épp a színház képviseli leginkább a humanista értékeket” – interjú Herczeg Tamással

Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.

Kultúra és a fiatalok: az SZFE szakmai perspektívái az Educatio+ Konferencián

Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.

185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020