Március 15-e alkalmából átadták a Vigadóban a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth-díjakat. A nagydíjat idén a 86 éves Koncz Gábor színművésznek ítélték oda, Lajos Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja pedig Kossuth-díjban részesült.
Koncz Gábor 1938. július 8-án született Mezőkeresztesen, 1959 és 1963 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, pályáját vidéki színházaknál kezdte, majd 1965-től a József Attila Színház, 1974-től a Vígszínház társulatának tagja volt. 1984-től a Madách Színház színésze, 1992-től pedig szabadfoglalkozású művészként dolgozott több társulatban is. A színjátszás mellett színpadi rendezőként és filmszínészként is elismert lett. Láthattuk többek közt az Egri csillagokban (1968), címszereplőként a Gyula vitéz télen-nyáron (1970) című szatírában és a Fekete gyémántokban (1976). Pályája során számos díjjal ismerték el munkásságát: Jászai Mari-díj (1968), Érdemes művész (1982), Kossuth-díj (1997) és a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2007).
Lajos Tamás producer a Semmelweis című film forgatásán. Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Lajos Tamás Balázs Béla-díjas operatőr, producer 1964. április 19-én született Pécsen. 1989-ben végzett a Janus Pannonius Tudományegyetem jogi karán, majd 1991-ben a Színház és Filmművészeti Egyetem operatőr szakán diplomázott. 1982–1989 között a Magyar Televízió, 1989-ben a MAFILM operatőre volt, reklámokat, televíziós- és játékfilmeket is készített. Alapítója és társtulajdonosa a Service Film Positive Kft.-nek. 2016 és 2018 között a Nemzeti Kulturális Alap filmművészeti kollégiumának vezetője. 2001-től a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára volt, 2020 óta a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja. Producere volt többek közt A berni követ, az Örök tél, a Blokád, a Semmelweis című játékfilmeknek, valamint a Hosszú Katinká pályafutását bemutató Katinka, a Krausz Ferenc – Az elektronok nyomában és A legpompásabb emberi elme – Neumann János élete című dokumentumfilmeknek. Munkásságának elismeréseként többek között 2018-ban Balázs Béla-díjjal tüntették ki, 2019-ben megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozatának kitüntetését, 2021-ben pedig érdemes művész lett.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.