Kreatív képzések és mesterkurzusok az SZFE virtuális stúdiójában

B. Török Fruzsina
2024 április 8., hétfő 08:00.
Share

Az SZFE virtuális stúdiója megreformálja a filmművészet oktatását: világszerte elismert mesterek vezetésével és a 3D-s LED-falban rejlő lehetőségek felfedezésével új korszak nyílik meg az SZFE hallgatói számára.

16x9
Kriskó Gergely – hallgató
16x9
Futó Ádám – technikus

A mai rohanó, digitális környezetben a vállalkozások, szervezetek éppúgy folyamatosan innovatív módszereket keresnek arra, hogy lebilincseljék ügyfélkörüket, mint amennyire a filmesek is mindinkább törekednek emlékezetes élményeket nyújtani a nézőik számára. A 3D-s LED-fal egyike azoknak a technológiáknak, amely forradalmasította a vizuális tartalomgyártás mechanizmusát. A fejlett megjelenítési technológiát magával ragadó képességekkel kombinálva a 3D-s LED-falak egyre hatékonyabb eszközzé válnak a filmgyártásban, hosszútávú hatást hagyva maguk után.

A virtuális LED-falak tulajdonképpen hatalmas képernyők, amelyek LED-panellel rendelkeznek és ezáltal teszik lehetővé a színészek számára, hogy maguk is egyidőben lássák a digitálisan kialakított várost, vagy a természeti tájat a forgatás során, ahol a filmbeli jelenetük játszódik. Ez természetesen segíti az autentikusabb színészi játék kidolgozását is, ezáltal pedig még inkább intenzív kapcsolat alakulhat ki a cselekmény és a közönség között. A rendezők és az operatőrök hihetetlenül hasznosnak találják ezt a technológiát, mivel valós időben mutathatják be, hogyan bontakozik ki egy-egy jelenet. A LED-falak mindezeken túl képesek a természetes fény érzetét is kelteni, illetve ötvözni a fizikai és a digitális világot, ami összességében jóval kevesebb munkát, ráadásul minden eddiginél minőségibb látványvilágot eredményez.

A LED-fal szinkronizálja a színészek mozgását a kamera segítségével. Speciális szoftver biztosítja a kamera helyzetének és szögének nyomon követését, valamint a kép beállítását. Ez a funkció segít konzisztens és valósághű perspektívát létrehozni, amely ötvözi a digitális és a fizikai világot. Emellett természetesen csökkenti a drága helyszínbérlések és díszletépítések számát is, hovatovább megtakarítja a stáb utaztatási költségét és az időigényes logisztikát. Az utómunka során is előnyöket kínál a hagyományos eljárással szemben, ugyanis azok megkövetelik a helyszíni felvételek és a speciális effektusok széleskörű keverését. Ezzel szemben viszont a LED-falak leegyszerűsítik ezt a folyamatot azáltal, hogy lehetővé teszik a digitális integrációt.

Mivel ez a technológia folyamatosan fejlődik, a filmes szakmának is tartania kell ezt az ütemet, valamint szükséges alkalmazkodnia ezekhez a tendenciákhoz. Ezzel a céllal zajlott le 2023. novemberétől az SZFE frissen kialakított, LED-fallal felszerelt stúdiójában négy mesterkurzus, ahol világszerte elismert szakemberek osztották meg ismereteiket az új eszközzel történő forgatás lehetőségeiről. Erik Wolford, Rob Payton, Richard Muller és Nikolaus Summerer olyan elismert szakemberek, akik évtizedes tapasztalataikkal gazdagították a hallgatók tudását. A kurzusokon elhangzott témák között szóba kerültek az autós jelenetek trükkjei, a színkalibráció és a 3D-s Unreal Engine-jelenetekben való forgatások is. Ez az eseménysorozat igazi mérföldkő volt az SZFE életében, amelynek során a filmszakma legjobbjai adták át tapasztalataikat a következő generációnak.

Ezután az egyetem 2024. februárjában olyan intenzív, egyhetes kurzust is rendezett, ahol a hangsúly az elméleti után már a gyakorlati oktatáson volt. Ezen a rendkívüli héten diákok és oktatók egyesítették erőiket, hogy saját kezükkel készítsenek demóanyagokat az egyedi LED-falra. A program során a résztvevők belemerülhettek a stúdió titkaiba, beleértve a Brainbar és GrandMA világítási rendszer kezelését, valamint a 2D-s és 3D-s jelenetek indítását és manipulálását.

Az SZFE virtuálisstúdió-projektje a forradalmi kezdeményezés részeként olyan oktatási tananyagok kifejlesztésére összpontosított, amelyek a következő tanévekben már beépülnek az SZFE képzéseibe. Ezek öt különböző szakterületet ölelnek fel: rendező, operatőr, televíziós szakember, produkciós menedzser és látványtervező. Az egyes szakterületekhez készült kézikönyvek mellett a projekt részeként elkészült egy oktatói és egy tanulói kézikönyv is. A rendezői és operatőri szakterületekhez mellékelt kézikönyvek nemcsak alap-, hanem haladó szinten is kielégítik a szakmai igényeket. Az oktatási kézikönyvek mind angol, mind magyar nyelven elérhetőek.

Egyéb hírek

Antifilozófusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat új kötete Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című műve. A nemrég megjelent monográfia tudatosan is törekszik a közérthetőségre, így az SZFE másod- és harmadéves dramaturgjai a könyvben szereplő gondolatokra reflektálva kísérletet tettek arra, hogy élménypedagógiával színre vigyék a könyvben szereplő filozófusok gondolatait.

„A színház komplexitása fogott meg” – Interjú Ferenczy-Nagy Boglárkával, az SZFE végzős hallgatójával

Az ókori görög drámák inspirálják, saját darabjaiban pedig a mai társadalmi kérdéseket boncolgatja. Végzős hallgatóinkat bemutató sorozatunkban most fizikai színházi rendező és koreográfus szakos hallgatónk, Ferenczy-Nagy Boglárka mesél művészi útjáról, egyetemi éveiről és jövőbeli elképzeléseiről.

 

Nemzetközi turnéra indul Herczeg T. Tamás rendezése

Hét határon túli helyszínen mutatják be a közeljövőben a Békéscsabai Jókai Színház Idegenek és ismerősök című darabját, amelyet Zalán Tibor írt Munkácsy Mihály és Jókai Mór fiktív találkozásáról. A darabnak a rendező és egyben az SZFE intézetvezetője, Herczeg T. Tamás személyén túl is számos közös vonatkozása van az egyetemmel.

Derzsi Mátyás rövidfilmje a Budapest Ritmo Filmnapokon

Április 4. és 5. között beszélgetések és lemezvásár kísérik a film és zene kapcsolatát megjelenítő Budapest Ritmo Filmnapokat a Toldi moziban. A szombati nap programjának részeként bemutatkozik majd tavaly végzett hallgatónk, Derzsi Mátyás Csókot kaptam az ördögtől című filmje is, a vetítést pedig szakmai kerekasztal-beszélgetés követi majd.

Állami kitüntetésben részesült mesteroktatónk és nemrég végzett hallgatónk is

Március 15-e alkalmából átadták a legmagasabb állami kitüntetéseket a Vigadóban. Egyetemünk mesteroktatója, Berzsenyi Krisztina és filmoperatőr-művész MA szakon nemrég végzett hallgatónk, Krulik Marcell is elismerésben részesült.

Koncz Gábor kapta az idei Kossuth-nagydíjat

Március 15-e alkalmából átadták a Vigadóban a legmagasabb állami kitüntetéseket, a Kossuth-díjakat. A nagydíjat idén a 86 éves Koncz Gábor színművésznek ítélték oda, Lajos Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja pedig Kossuth-díjban részesült.

Március 15-ére emlékeztünk

A Színház- és Filmművészeti Egyetem 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából megemlékezést tartott az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen műsort adott Vidnyánszky Attila és Rácz József elsőéves prózai színművész osztálya, ünnepi beszédet mondott egyetemünk docense, dr. Győrei Zsolt, valamint sor került egy emléklap átadására is.

Négy SZFE-s előadással jön a 16. SZÍN-TÁR

Tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház népszerű tavaszi rendezvényét. A Színművészeti Egyetemek Találkozóján a teátrum idén is izgalmas újdonságokkal várja a közönséget, miközben a színinövendékek előadásai továbbra is a fesztivál fő attrakcióját jelentik. A fesztivál idei programjában az SZFE négy előadását láthatják az érdeklődők: bemutatkozik Kecskeméten A karmester szeretője, az Égi madár, a Lidércláng és a Parasztopera.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020