Az SZFE virtuális stúdiója megreformálja a filmművészet oktatását: világszerte elismert mesterek vezetésével és a 3D-s LED-falban rejlő lehetőségek felfedezésével új korszak nyílik meg az SZFE hallgatói számára.
A mai rohanó, digitális környezetben a vállalkozások, szervezetek éppúgy folyamatosan innovatív módszereket keresnek arra, hogy lebilincseljék ügyfélkörüket, mint amennyire a filmesek is mindinkább törekednek emlékezetes élményeket nyújtani a nézőik számára. A 3D-s LED-fal egyike azoknak a technológiáknak, amely forradalmasította a vizuális tartalomgyártás mechanizmusát. A fejlett megjelenítési technológiát magával ragadó képességekkel kombinálva a 3D-s LED-falak egyre hatékonyabb eszközzé válnak a filmgyártásban, hosszútávú hatást hagyva maguk után.
A virtuális LED-falak tulajdonképpen hatalmas képernyők, amelyek LED-panellel rendelkeznek és ezáltal teszik lehetővé a színészek számára, hogy maguk is egyidőben lássák a digitálisan kialakított várost, vagy a természeti tájat a forgatás során, ahol a filmbeli jelenetük játszódik. Ez természetesen segíti az autentikusabb színészi játék kidolgozását is, ezáltal pedig még inkább intenzív kapcsolat alakulhat ki a cselekmény és a közönség között. A rendezők és az operatőrök hihetetlenül hasznosnak találják ezt a technológiát, mivel valós időben mutathatják be, hogyan bontakozik ki egy-egy jelenet. A LED-falak mindezeken túl képesek a természetes fény érzetét is kelteni, illetve ötvözni a fizikai és a digitális világot, ami összességében jóval kevesebb munkát, ráadásul minden eddiginél minőségibb látványvilágot eredményez.
A LED-fal szinkronizálja a színészek mozgását a kamera segítségével. Speciális szoftver biztosítja a kamera helyzetének és szögének nyomon követését, valamint a kép beállítását. Ez a funkció segít konzisztens és valósághű perspektívát létrehozni, amely ötvözi a digitális és a fizikai világot. Emellett természetesen csökkenti a drága helyszínbérlések és díszletépítések számát is, hovatovább megtakarítja a stáb utaztatási költségét és az időigényes logisztikát. Az utómunka során is előnyöket kínál a hagyományos eljárással szemben, ugyanis azok megkövetelik a helyszíni felvételek és a speciális effektusok széleskörű keverését. Ezzel szemben viszont a LED-falak leegyszerűsítik ezt a folyamatot azáltal, hogy lehetővé teszik a digitális integrációt.
Mivel ez a technológia folyamatosan fejlődik, a filmes szakmának is tartania kell ezt az ütemet, valamint szükséges alkalmazkodnia ezekhez a tendenciákhoz. Ezzel a céllal zajlott le 2023. novemberétől az SZFE frissen kialakított, LED-fallal felszerelt stúdiójában négy mesterkurzus, ahol világszerte elismert szakemberek osztották meg ismereteiket az új eszközzel történő forgatás lehetőségeiről. Erik Wolford, Rob Payton, Richard Muller és Nikolaus Summerer olyan elismert szakemberek, akik évtizedes tapasztalataikkal gazdagították a hallgatók tudását. A kurzusokon elhangzott témák között szóba kerültek az autós jelenetek trükkjei, a színkalibráció és a 3D-s Unreal Engine-jelenetekben való forgatások is. Ez az eseménysorozat igazi mérföldkő volt az SZFE életében, amelynek során a filmszakma legjobbjai adták át tapasztalataikat a következő generációnak.
Ezután az egyetem 2024. februárjában olyan intenzív, egyhetes kurzust is rendezett, ahol a hangsúly az elméleti után már a gyakorlati oktatáson volt. Ezen a rendkívüli héten diákok és oktatók egyesítették erőiket, hogy saját kezükkel készítsenek demóanyagokat az egyedi LED-falra. A program során a résztvevők belemerülhettek a stúdió titkaiba, beleértve a Brainbar és GrandMA világítási rendszer kezelését, valamint a 2D-s és 3D-s jelenetek indítását és manipulálását.
Az SZFE virtuálisstúdió-projektje a forradalmi kezdeményezés részeként olyan oktatási tananyagok kifejlesztésére összpontosított, amelyek a következő tanévekben már beépülnek az SZFE képzéseibe. Ezek öt különböző szakterületet ölelnek fel: rendező, operatőr, televíziós szakember, produkciós menedzser és látványtervező. Az egyes szakterületekhez készült kézikönyvek mellett a projekt részeként elkészült egy oktatói és egy tanulói kézikönyv is. A rendezői és operatőri szakterületekhez mellékelt kézikönyvek nemcsak alap-, hanem haladó szinten is kielégítik a szakmai igényeket. Az oktatási kézikönyvek mind angol, mind magyar nyelven elérhetőek.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.