A Madách Projekt Falanszter színét az SZFE és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Kaposvár) hallgatói adják elő. A próbák hetek óta folynak, ezúttal az Eiffel Műhelyházban próbáló hallgatókhoz látogattunk el, néztünk bele a próbába és beszélgettünk a rendezővel, Molnár Kristóffal.
„A Falanszter szín sok szempontból izgalmas, érdekes, és új, de ami nekem/nekünk a legfontosabb ebből a színből az az, hogy Éva itt anya. Ez kulcskérdés az emberiség, de Ádám túlélése szempontjából is. Már a Haláltánc alatt tudatosul az anyaság, de lényegében a Falanszterben bomlik ki. A humor, ami egészen különleges és jó ebben a színben, szintén fontos és meghatározó. És nem utolsó sorban erről a színről maga Madách külön nyilatkozik: minden egyes színben van emberi gyönge (én ezt inkább bűnnek fordítom), ami miatt az eszmék igen hamar elbuknak. Az aktualitását sem szabad elhallgatni: természetesen mi nem Falanszter lakók vagyunk, de az eszmék és a megélhetés közt tapintható ma is döbbenetes feszültség, ezt nehéz volna letagadni, s akkor még nem beszéltünk a Covidról, a háborúról? Nagyon nehéz volna nem észrevenni, hogy a Falanszter és mi is egyetlen lépésre vagyunk attól, hogy a panda és a rinocérosz hamarosan már csak a múzeumokban forduljanak elő ? mondta el Molnár Kristóf másodéves rendező hallgató.
Szereposztás: Árki Lili, Bayer Fruzsina, Antolovics Péter, Tóth Norbert, Fogl Noémi, Péntek Fanni, Vajda Zoltán, Richard Zsenák, Lilla Lukács, Andi Mesés, Gáspár Pál Zoltán, Winkler Tamás, Cserháti Gergely, Oláh Béla Horváth Márk, Kádár Kinga, Scal Teofil
Koreográfia: Cserháti Gergely
Dramaturg: Szilágyi Bálint
Díszlet: Széll Tímea
Zeneszerző: Koudela Olivér
Az SZFE filmrendező művész MA, filmoperatőr művész MA és a látványtervező művész MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja december 15-e, 18 óra.
Hogyan jelenhet meg az egyik legősibb színházi műfaj, a misztériumjáték a színpadon ma úgy, hogy az releváns és érdekes legyen akár több korosztály számára is? Többek között erről is szólt a Károli Gáspár Református Egyetem Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézete, a Színház- és Filmművészeti Egyetem Művészettudományi doktori programja, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara közös szervezésében megvalósuló Misztérium a kortárs színpadon című tudományos konferencia, melyet két helyszínen, a Károli Gáspár Református Egyetem Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumában és a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájában rendeztek meg.
A rituális színház és a misztériumjátékok kortárs értelmezése kapcsán rendezők, színházi szakemberek keresték a választ arra, miként lehet a spiritualitást és a transzcendens élményt élővé és befogadhatóvá tenni a mai színpadon, miközben a színház legmélyebb küldetését kutatták.
Ünnepélyesen kiosztották a 10. Nemzetközi Speciális Filmfesztivál díjait, amely a fogyatékossággal élő emberek témáját és alkotásait helyezi a középpontba. A rendezvény Magyarország egyetlen olyan filmes eseménye, amely kifejezetten e társadalmi csoport önkifejezésére, inklúziójára és kapcsolatteremtésére irányítja a figyelmet. A fesztivál Aranyszárny nagydíját professzionális kategóriában hallgatónk, Demeter Hunor Cukormáz című vizsgafilmje nyerte el.
November 22-én a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetbe invitálta a II. éves drámainstruktor – drámajátékos osztály az „Ébresztő – Mi a helyzet a roma fiatalokkal?” című eseményére az érdeklődőket, ahol egy behívó foglakozáson és egy kerekasztal beszélgetésen vehettek részt.
Felhívjuk tisztelt oktatóink és hallgatóink figyelmét, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem valamennyi épülete zárva tart december 24-25-26-án. A teljes ünnepi nyitvatartás a lentebbi táblázatban látható.
Az SZFE Doktori Iskolája nemzetközi konferenciát rendezett 2024. november 14-16. között. A neves kutatók az antik tragédia jelenkori elméleti, etikai-esztétikai lehetőségeit vizsgálták, összekapcsolva azt a színházi előadhatóságuk mai gyakorlatával. Képes konferenciabeszámolónk következik.
Csáki Benedek ötödéves színházrendező fizikai színházi koreográfus szakos hallgatónk nevéhez máris olyan népszerű előadások rendezése kötődik, mint a Chicago, a Cabaret vagy a Tempefői. Most nem kisebb feladatra vállalkozott, minthogy színre viszi Pintér Béla és Darvas Benedek Parasztoperáját. A darab a negyedéves zenész színművész osztály vizsgaelőadása lesz, a közös munkáról is kérdeztük a fiatal alkotót interjúnkban.