2023-ben immáron harmadik alkalommal rendezik meg a csodálatos Veszprém-Balaton régióban a Magyar Mozgókép Fesztivált, amely szabadtéri vetítésekkel, a legújabb magyar filmek premierjével, nemzetközi fesztiváldíjasokkal, sztárokkal, közönségtalálkozókkal, gyermek- és ifjúsági programokkal, felújított klasszikusokkal, kiállításokkal, koncertekkel és gasztroprogramokkal várja a filmek és alkotóik iránt érdeklődőket. A fesztiválon saját programokkal az SZFE is részt vesz.
Programajánló:
Lencseváltás: A Színház- és Filmművészeti Egyetem werkfotó kiállítása
Válogatás a 2022-es év alap- és mesterszakos vizsgafilmjeinek forgatási képeiből
2023. június 7-10.
Megnyitó: 2023. június 7. szerda 17:00
Helyszín: Hangvilla Veszprém, Brusznyai Árpád utca 2.
A kiállítás megtekinthető a Fesztivál ideje alatt.
Vizsgafilmvetítések
2023. június 8-10.
Helyszín: Foton, Veszprém, Vár utca 17.
Archív program
2023. június 8. 16:00
Kovácsi János: Das Lied (1978/79)
Janovics János: Gól (1955/56)
Esztergályos Károly: Limonadé sok citrommal (1963)
MA program
2023. június 9. 17:00
Gyimesi Domonkos: Csóré
Dóczé Péter: Nyugalom megzavarására alkalmas
Derzsi Mátyás: Csókot kaptam az ördögtől
A filmvetítés után beszélgetés az alkotókkal.
BA program
2023. június 10. 17:30
Horváth Kolos: Az ipari forradalom és annak következményei
Pekár Éva Hanna: Gondviselés
Karim Hema: Hant
Demeter Hunor: Barkochba
A filmvetítés után beszélgetés az alkotókkal.
Levelek Hollywoodból
Kiállítás Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr leveleiből
Partitúra Galéria, Balatonfüred, Zákonyi Ferenc utca 1/b
Színház- és Filmművészeti Egyetem kiállítása Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr leveleiből, melyeket főiskolai tanárának, Bojkovszky Béla fénymesternek írt 1960 és 1971 között. A levelek a magyar és amerikai filmtörténet eddig még nem ismert, valós képét mutatják meg a látogatóknak.
A kiállítás megtekinthető a Fesztivál ideje alatt.
Könyvbemutató: A magyar operatőr iskola története
2023. június 9. 21:30
Partitúra Galéria, Balatonfüred, Zákonyi Ferenc utca 1/b
A magyar operatőr iskola története – A huszadik század technológiai hatásai a filmoktatásra című hiánypótló kötetet jelentetett meg Színház- és Filmművészeti Egyetem Novák Emil összeállításában. Az eseményen Dr. Antal Zsolt, Novák Emil és Vecsernyés János beszélgetnek a könyv születéséről és kiadásáról.
A könyvbemutatón fellép Riba Gery, az SZFE másodéves filmrendező művész szakos hallgatója.
A Fesztivál bővebb programjáról az alábbi linken tájékozódhat:
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.
Kotsis Gergely vizsgafilmje, a Ha átkelsz majd a nagy hegyen bekerült az idei MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál versenyprogramjába, és három kategóriában is jelölést kapott a Magyar Mozgókép Díjakra: a legjobb kisjátékfilm, a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. A rendezővel többek között arról beszélgettünk, mit jelentett számára filmre vinni saját forgatókönyvét, valamint, hogy milyen érzés olyan mesterek tanítványának lenni, mint Koltai Lajos és Novák Emil.