A Színház- és Filmművészeti Egyetem 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából megemlékezést tartott az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen műsort adott Vidnyánszky Attila és Rácz József elsőéves prózai színművész osztálya, ünnepi beszédet mondott egyetemünk docense, dr. Győrei Zsolt, valamint sor került egy emléklap átadására is.
Az ünnepi műsort Vidnyánszky Attila és Rácz József elsőéves prózai színművész osztályának Petőfi nemzete című előadása nyitotta meg, amelyben a 12 pont mentén hangsúlyozták a forradalom eszmeiségét és úgy idézték fel Petőfi Sándort, mintha kortársként jelen lenne az eseményen.
A Petőfi nemzete című előadás részlete. Fotó: Jóri András
Az 1848. március 15-i eseményeknek egyik legjelentősebb helyszíne a mai Astoriánál álló Nemzeti Színház volt. Milyen szerepet játszottak a színház és a színészek a forradalom- és szabadságharcban, mi mindenre emlékezhetünk mindmáig büszkén? – erről beszélt dr. Győrei Zsolt az SZFE Németh Antal Drámaelméleti Intézetének docense ünnepi beszédében. Felidézte Egressy Gábor színművész alakját, aki a Pesti Magyar Színház (a későbbi Nemzeti Színház) nyitóelőadásán, Vörösmarty Mihály Árpád ébredése című előjátékában a Költőt alakította. Korának legműveltebb színészeként tartották számon, a színészet egyik első magyar elméletírója volt. Az íróvilággal élénk kapcsolatot tartott, tagja volt Vörösmarty Csiga vendéglő béli körének. Petőfi Sándorral 1844-ben kötött barátságot, 1848. március 15-én ő szavalta el a Nemzeti Színházban a Nemzeti dalt. A szabadságharc során nemzetőrként elkísérte Kossuthot a népfelkelést szervező toborzóútján, később egy ötszáztagú gerillacsapat vezetőjeként harcolt, majd Ákos nevű fiával együtt Budavár ostromában is részt vett. A szabadságharc bukása után Bemmel Törökországba szökött, távollétében halálra ítélték. 1850-ben hazatért, amnesztiában részesült, de színpadra csak 1854-ben léphetett újra. Az 1865-ben megnyílt Színitanoda első mesterségtanára lett – a hajdani „legidősebb márciusi ifjú” életútja együtt haladt a Nemzeti alapításától a forradalmi eseményeken át iskolánk elindulásáig vezető úttal, neki köszönhetően az 1848-as forradalom története személyesen is összefonódott az idén 160 éves Színház- és Filmművészeti Egyetem történetével.
A megemlékezésen dr. Győrei Zsolt mondott ünnepi beszédet. Fotó: Jóri András
Nemzeti ünnepünk alkalmából hagyomány, hogy a szakterületükön kiemelkedő teljesítményt nyújtók állami elismerésben és díjakban részesülnek. E jeles alkalomból az SZFE is kifejezte megbecsülését: elhivatott munkájáért és segítőkész hozzáállásáért emléklappal mondott köszönetet egyik kiváló kollégánknak, Mészáros Sándornak.
Prof. dr. Sepsi Enikő és Mészáros Sándor. Fotó: Jóri András
Mészáros Sándor 1981 és 1983 között sajátította el a fővilágosítói szakmát egyetemünkön, majd 1985 és 1987 között színpadmesteri képesítést szerzett. Azóta is a televíziós stúdió fővilágosítójaként dolgozik.
Mészáros Sándor. Fotó: Jóri András
Mászáros Sándor az emléklap átvétele után műteremmesterként folytatja munkáját. Az emléklapot prof. dr. Sepsi Enikő, egyetemünk rektora adta át.
Pacskovszky József, prof. dr. Sepsi Enikő és Mészáros Sándor az emléklap átadása után. Fotó: Jóri András
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.