Műveivel tisztelgünk a ma hetvennyolc éves Koltai Lajos előtt

2024 április 2., kedd 15:03.
Share

A napfény íze és Az óceánjáró zongorista legendája – csak két alkotás azon sikerfilmek közül, amelyeknek operatőre a ma hetvennyolcadik születésnapját ünneplő Koltai Lajos, az SZFE filmrendező MA osztályvezető oktatója. Legutóbb a nagy közönségsikernek örvendő Semmelweis című filmmel ültette le a nézőket a vászon elé.

Oscar-jelöléssel elismert produkciók

Számos Oscar-jelöléssel elismert produkcióban tevékenykedett. Szabó István Oscar- és Kossuth-díjas rendező operatőre volt tizennégy produkcióban, az 1981-ben Oscar-díjat nyert Mephistóban szintén részt vállalt. Koltai Lajos ezenkívül három Szabó István által rendezett, a legjobb külföldi film kategóriában Oscar-díjra jelölt alkotásban látott el operatőri feladatokat: a Bizalom című filmet 1979-ben, a Redl ezredest 1986-ban, a Hanussent 1988-ban nominálták a filmes szakma jelentős díjára.

Magyar operatőr a nemzetközi filmes szcéna élvonalában:

1999-ben operatőrként Európa Filmdíjjal jutalmazták A napfény íze és Az óceánjáró zongorista legendája című filmeknél nyújtott teljesítményéért. A napfény íze egy magyar–osztrák–kanadai–német történelmi dráma, családtörténet, a Sonnenschein család története, amin keresztül a magyar zsidóság sorsát is nyomon követhetjük olyan világsztárokkal a főszerepben, mint Ralph Fiennes, vagy éppen Rachel Weisz. Az óceánjáró zongorista legendájában Tim Roth viszi a legfőbb szerepet: a hajón talált gyermek a zongorával virtuóz módon bánik, tehetséges és csak a tengeren érzi jól magát.

Meghatározó filmes élmények

Tavaly az operatőr/rendező megosztotta meghatározó filmes élményeit egy, a hazai mozgóképes szakma kiválóságaival készülő interjú keretében. Egy beszámoló szerint Koltai elsőként Maár Gyula Prés című művét emelte ki, illetve Törőcsik Mari meghatározó szerepére reflektált, majd pedig felidézte a Déryné, hol van? című alkotást, ami miatt mézbarna félhomályként kezdték el munkásságát emlegetni – itt együtt dolgozott Maárral és Törőcsikkel.

A Semmelweis meghódította a Netflixet is

Az anyák megmentőjéről, Semmelweis Ignác magyar orvosról szóló nagy sikerű, életrajzi ihletésű produkció idén áprilisban a Netflixre is megérkezett, így már a streamingplatformon is megtekinthető a produkció. A főbb szerepekben Vecsei H. Miklós, Nagy Katica és Gálffy László látható.  A Semmelweis-film egyik érdekessége, hogy ez Koltai harmadik rendezése a Sorstalanság (2005) és az Este (2007) című filmek után.

Koltai Lajos nemcsak itthon, de Hollywoodban is ismert szakembernek számít, hiszen operatőrként számos kiváló alkotást fényképezett: Giuseppe Tornatore Maléna című filmjéért Oscar-díjra is jelölték. Rendezőként a Semmelweis a harmadik filmje a 2005-ös Sorstalanság és a 2007-es Este után.

Forrás: magyarnemzet.hu

16x9

Egyéb hírek

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020