Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének sikerét örömmel és büszkeséggel ünnepelte az intézmény. Az eseménysorozat méltóan indította útjára az új tanévet, valamint a hallgatók számára kivételes művészeti és tudományos élményt nyújtott.
Az eseménysorozat első napján Szirtes Balázs jóga kurzusa volt az, amely kiemelte a test és lélek harmóniájának jelentőségét. Dr. Szirtes Balázs, az SZFE drámainstruktor oktatója, kiváló jógaoktatóként mutatkozott be. Jógaórája rávilágított arra, milyen fontos az egyensúly megteremtése nemcsak a testünkben, hanem a lelkünkben és az elménkben is. Az esemény során számos izgalmas előadás és foglalkozás zajlott, például Nagy Anikó Mária „1968 – Egy hibrid film utómunkája” című előadása, Timár András kortárs színházat érintő foglalkozása, és Vidnyánszky Attila vezetésével az Ódry Színpadon zajló kerekasztal-beszélgetés, amely mélyrehatóan vizsgálta a magyar színház jelenlegi helyzetét és kihívásait.
Szabó Attila „Magyar művészet legendái és a Nemzet Színészei” témakörben tartott előadása különösen érdekes volt. Az előadó hangsúlyozta, milyen fontos a nagy elődök emlékezetének megőrzése és hogy az elődöktől való tanulás nemcsak a művészetek, hanem az élet minden területén fontos.
Az eseménysorozat további része is rendkívül izgalmas és tanulságos volt, a filmfinanszírozástól a dokumentumfilm készítéséig számos témát érintett. A külföldi vendégelőadók, például Prof. Paulo Leite, Prof. Vera Carmo és Dr. Debora Hardt szakértelmükkel lenyűgözték a hallgatókat, ahogy Bódi Zoltán Kreatív írás című előadása is egészen új utakat mutatott a érdeklődőknek.
Zilahy Tamás interaktív előadásán ismét telt ház volt, ahol a filmrendezés folyamata került bemutatásra, amely keretein belül a hallgatók lehetőséget kaptak arra, hogy kipróbálják magukat ezen a területen. A hét egyik legkedveltebb programja Vidnyánszky Attila háromalkalmas Műelemzés című előadása volt, ami túlmutatott a hagyományos művészeti oktatáson, és bevezette a résztvevőket a rendezői koncepciók és gondolkodás világába, rávilágítva arra, hogy a színházban minden összefügg mindennel. A résztvevőknek lehetőségük nyílt megérteni, hogy a színészek, a díszlet, a világítás és a zene mind-mind fontos szerepet játszanak egy előadásban, és hogyan kapcsolódnak egymáshoz, s ez mind hogyan áll össze egy működő rendszerré a rendező víziójában. Mielőtt azt gondolnánk, hogy a rendezői víziók szabálytalanok, Vidnyánszky Attila előadásaiból az is kiderült, hogy milyen törvényszerűségei és szabályrendszere van a rendezői gondolkodásnak.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetén a hallgatók aktívan részt vettek minden meghirdetett programon. Az egyhetes programsorozat egyúttal rávilágított az SZFE közösségének szenvedélyére és elhivatottságára.
Az Alkotóműhelyek Hetének sikerét az oktatók és vendégelőadók odaadásának és szakmai felkészültségének köszönhetjük. Az eseménysorozat segített az SZFE-nek megalapozni az új tanévet, és a hallgatók is motiváltan és felkészültebben folytathatják tanulmányaikat. A hét egyértelműen mutatja, hogy az elsőéves hallgatók esetében sincs elhivatottságban és szenvedélyben hiány.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.