Molnár Ferenc klasszikusát a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán. A fiatal rendező, aki a hallgatói évek során már több produkcióval is bemutatkozott, ezúttal a Liliomot tette sajátos látásmóddal és különleges rendezői koncepcióval személyessé és aktuálissá.
A Liliom 1909-es ősbemutatóját számos feldolgozás és újraértelmezés követte, és bár az író kezdetben egy komoly bukást könyvelhetett el, a darab végül világszerte ismertté vált. Fejes Szabolcs előadása nemcsak, hogy hű marad a klasszikushoz, hanem egy friss, kortárs szemléletet is ad neki, amely különösen aktuálissá teszi a mai fiatalok számára.
A darab főszereplője, Liliom, egy eltékozolt életű, felnőtté válni képtelen figura, aki számos tragikus döntés következtében elveszíti mindazt, ami igazán fontos lehetne számára. Fejes Szabolcs az olvasópróbán hangsúlyozta, hogy a darabban szereplő Liliom egy olyan karakter, aki nem képes felelősséget vállalni a tetteiért és aki még a túlvilágon sem képes belépni a felnőttek világába.
A rendező szerint a Liliom körüli karakterek mind előrehaladnak, fejlődnek, családot alapítanak, míg ő örök gyermekként próbálja meg elkerülni a felnőtté válás terheit és ebben nagy hasonlóságot mutat a mostani huszonéves generációval.
A színpadot – Fejes Szabolcs saját tervezésében – egy hatalmas körhinta uralja, amely mind Liliom különböző élettereit, mind pedig a túlvilágot szimbolizálja. Liliom szerepét Bordás Roland alakítja, míg a fiatal Julikát Bubik Réka, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves prózaiszínművész-hallgatója formálja meg. A színészi gárdában helyet kapott még többek között Battai Lili Lujza és Berettyán Sándor is.
Az előadás különlegességét az is adja, hogy Fejes Szabolcs és csapata – a jelmeztervező Wasilewski Laura és a dramaturg Szalánczi Ágota – kortalan, mégis Molnár által megfestett világot teremtettek. Az előadás hangulatát a zenei vezető, Kovács Adrián által irányított élőzene és bejátszások gazdagítják, minden karakterhez hozzárendelve egy-egy meghatározó zenei motívumot és hangszert.
A bemutató pozitív visszhangot váltott ki, a közönség elismeréssel fogadta az előadást és annak üzenetét: a Liliom nemcsak egy színházi élmény, hanem erőteljes üzenet is, amely rávilágít arra, hogy a felnőtté válás nem csupán életkor kérdése, hanem egy komoly, belső fejlődés is.
Képek forrása: https://nemzetiszinhaz.hu/eloadas/liliom-2
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.
Az SZFE HÖK elnöksége május 15-16-ára írta ki a HÖK-választást. A választáson 9 fős csapatok indulhatnak egy legalább 5000, legfeljebb 8000 karakter hosszúságú pályázat benyújtásával.
Nyolcadik alkalommal hirdeti meg a Füge Produkció évről évre megújuló, kísérletező és egyben hiánypótló tehetséggondozó programját a 2025-ben negyedik alkalommal kiírásra kerülő Mastercard Alkotótárs színházi pályázat keretében.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget: 79 társulat 125 előadásából válogatták ki azokat a darabokat, amelyek a legmagasabb művészi értéket képviselik. A találkozó programjában magyarországi és határon túli társulatok meghatározó előadásai is helyet kaptak, ezért a versenyprogramban az egész Kárpát-medence magyar színjátszásának repertoárjából válogathatnak az érdeklődők.