Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!
A Diákfilm kategória győztese 2005 óta részesül a Sparks Kft.-Panavision különdíjában, amit Zsigmond Vilmos és Romwalter Béla „Richy” alapított a jövő tehetségeinek támogatására. Az ötvenezer dollár értékű Panavision filmes kameracsomagot idén egyetemünk hallgatója, Zsoldos Balázs érdemelte ki a Hospice című film fényképezéséért.
Az esten a hagyományos kategóriák mellett több elismeréssel is jutalmazták a hazai operatőrök közösségének tagjait, emellett hosszú idő után ismét átadták az év legjobb operatőrének járó Illés György Díjat, amelyet pályafutása során másodszor ítélt oda a zsűri Nagy Andrásnak.
A játékfilmek közül a Beszélő trófeák című thriller vizuális megoldásai miatt tüntette ki a zsűri Tóth Gergelyt Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjjal. Tévéfilm kategóriában Tóth Zsolt kapta meg az elismerést az Örök hűség című filmben nyújtott operatőri teljesítményéért. A kisjátékfilm kategóriában a The Swimmer című film operatőre, Kis Márton kapta a díjat, dokumentumfilm kategóriában pedig Ezequiel Salinas operatőr, aki a Budapest Silo című alkotásért vihette haza az elismerést.
Az esten Kovács László-Zsigmond Vilmos Életműdíjjal tisztelegtek Baranyai László, Kurucz Sándor és Lakatos Iván munkássága előtt, Bojkovszky Béla Díjjal pedig Marafkó Bálint és Paluch Krisztián fővilágosítók pályafutását ismerték el.
Idén első alkalommal adták át a HSC Stábiskola Emlékgyűrűket, amelyeket Gottmann István focus puller, Osváth Gábor producer; Pálffy Gergely, a Ludwig Camera Budapest ügyvezető igazgatója, valamint Pintér Bence, a Sparks Kft., lámpa/grip részlegvezetője és Üveges Zoltán focus puller vehetett át.
Az eseményen az Aranyszem Operatőr Fesztivál elmúlt húsz évét is méltatták. A 2004-ben alapított fesztivált 2018-ban neveztek át Kovács László és Zsigmond Vilmos emlékére.
A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.
Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.
Boda Ábel egyszerre egyetemi hallgató és már diplomás alkotó, aki televíziós és dramaturgi tanulmányait ötvözve sajátos szemlélettel építi színházi karrierjét. Gyerekkori vonzalma a színház világa iránt már 17 éves korában megerősödött egy megrázó előadás hatására, azóta pedig saját művein keresztül szeretné feltárni az emberi kapcsolatok mélységeit és a társadalom működését. Legújabb darabját, a Gyászjelentés című komédiát a Magyar Színházban mutatta be októberben.
Élményszerűvé, innovatívvá és elérhetővé tenni az irodalmat – ez a célja a Déryné Program középiskolások számára készített, Dráma Mindenkinek! című új digitális oktatási segédanyagának, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.
Emberi szabadság a posztszubjektivitás korában: Antik tragédia a kortárs színpadon címmel világszínvonalon is elismert, neves külföldi és magyar professzorok előadásával szervez konferenciát az SZFE Doktori Iskolája november 14–16-a között. A konferencia részeként bemutatásra kerül Szophoklész Aiasza Czene-Polgár Donát rendezésében és Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusza Kaj Ádám színrevitelében, de egy klasszikussal is készülnek a szervezők. A konferencia főszervezőjével, prof. dr. Kocziszky Évával, az SZFE Doktori Iskolájának oktatójával beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.
A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!