Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.
A februárban megrendezendő tudományos seregszemle reklámfilm-forgatására a Montwerk Media stábja kapott megbízást, akik az SZFE Karrierirodáján keresztül toboroztak szereplőket. A reklámkampány különlegessége, hogy élő szereplős és animációs film is készül, amelyeket várhatóan januártól tekinthet majd meg a nagyközönség.
A két kiválasztott hallgató, Benyó Klára és Balog Zsolt egyaránt első alkalommal vett részt ilyen jellegű munkában. Klára elmondta: „Teljesen új élmény volt, nagyon érdekes megtapasztalni, mennyire más egy élő forgatás, mint a színházi munka. Rendkívül hálás vagyok ezért a lehetőségért. Úgy érzem, ez az élmény szakmailag is gazdagított.”
Balog Zsolt hozzátette, számára különösen az volt emlékezetes, hogy a profi stáb maximálisan odafigyelt rájuk és minden segítséget megkaptak. “Ez az odafigyelés és támogatás különösen jóleső érzés volt. Köszönöm a Karrierirodának, hogy részese lehettem ennek az élménynek.”
Az OTDK Magyarország legnagyobb tudományos rendezvénye, amely a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások tudományos és művészeti eredményeit, kutatási projektjeit mutatja be és értékeli. A kétévente megrendezett esemény 16 tudományterületi szekcióban fogadja a legjobb teljesítményt nyújtó hallgatókat, akik intézményi TDK-konferenciákon nyertek kvalifikációt. Az OTDK nemcsak szakmai visszajelzések és elismerések megszerzésére ad lehetőséget, hanem a határon túli magyar diákok számára is egyedülálló bemutatkozási platform.
A forgatás nem csupán hallgatóink számára jelent sikert, hanem azt is bizonyítja, hogy az SZFE hallgatói az egyetem falain kívül is aktívan hozzájárulnak a magyar tudományos és művészeti élet gazdagításához.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.
Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.
Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.
A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.
Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.