POC projekt, szakmai vezető: Dr. Antal Zsolt

2023 augusztus 21., hétfő 01:55.
POC
Share

Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv

A Proof of Concept keretében megvalósuló Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv céljául azt tűztük ki, hogy az előállított digitális az érdeklődés felkeltése mellett elősegítik, kiegészítik a média befogadóra tett hatásmechanizmusok megértését, elmélyülését.

A projekt előzménye a projektvezető, Antal Zsolt által szerkesztett, 2005-ben megjelent Médiabefolyásolási technikák kislexikona (Századvég Kiadó, ISBN: 9789637340031) és a 2015-ös Médiabefolyásolás – Az új kislexikon (Századvég Kiadó, ISBN: 9786155164255) print formájában megjelent lexikonok voltak. A 2015-ös megjelenéssel párhuzamosan és jelenleg is technológiai forradalmai további, médiabefogadást, médiahasználatot, médiapiacot és médiaszabályozást érintő következményekkel jártak, amelyek egyaránt érintik a régi és az új médiafelületeket és a média lokális és nemzetközi modelljeit. A változások folyamatos követésének és a szócikkekben való folyamatos megjelenítésének, revideálásának igénye már a második átdolgozást követően felmerült. Ennek megvalósítása érdekében a következő kiadást már olyan digitális felületen tervezzük megjelentetni, amely a mai olvasási és felhasználói igényeknek megfelelően az egyes szócikkeket videó és fotóanyaggal egészíti ki annak érdekében, hogy az olvasóban felkeltse az igényt a bemutatott jelenségek, összefüggések, hatások tudatos megfigyelésére a hétköznapi médiafogyasztás során, és tudatos tájékozódásra ösztönözzön.

Ahogy korábban írtuk az 1-2) pont kapcsán, a hallgatók és oktatóik bevonása ebbe a projektbe kulcsfontosságú volt, hiszen a továbbfejlesztés, bővítés során is számítunk a közreműködők egyre gyarapodó táborára. A tudományos publikációs érték és promóciós célok miatt döntöttünk úgy, hogy nem csupán digitális formában, de a későbbiekben könyv formájában is elérhető lesz a kiadvány, amelyhez online hozzáféréssel kapcsolódnak a digitális tartalmak.

A digitális megjelenítés tartalmi bővítése érdekében az egyes szócikkeket a változások tükrében átdolgoztuk, kiegészítettük, továbbá új szócikkek, fotóanyagok és a befogadást elősegítő videóanyagokhoz nyersanyag és pilot videó készült. Fotóból összesen 500 db nyersanyag készült, melyből reprezentatív célból mellékeltünk 22 fotót.  Az elméleti és mozgóképművészeti területen dolgozó kollégák és hallgatók bevonásával létrejött eredmények alkalmazása első körben a belső célcsoportnál történik, aminek értelmében ez év őszétől megkezdjük az anyag oktatását a mozgóképművészeti képzésekben. A digitális tartalommal kiegészített, napjaink médiahatásait is magában foglaló, ingyenes és előfizetéses rendszerben elérhető lexikon jelenleg nincs sem a hazai, sem a nemzetközi a piacon. A piaci értékesítéshez azonban további pályázati források bevonása, új üzleti modell és értékesítési terv kidolgozása is szükséges, amelyhez az első bemeneti adatokat a pilot projekt tapasztalatai alapján belső célcsoportban fogjuk megszerezni.

Egyéb hírek

Elnyerte az Év Kiállítása díjat az OSZMI

A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.

Bábozva a veszteség is könnyebben feldolgozható

Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.

Vizsgafilm-vetítés az Urániában

Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.

Megszólíthatók-e irodalommal a mai középiskolások?

A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.

Elhunyt Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező

Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.

Tudományos Diákköri Konferencia az SZFE-n

 

 

Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.

Egyetemünk hallgatója lett az év legjobb diák operatőre

Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!

A színház és az élet találkozása: egy fiatal alkotó útja a televíziózástól a színházig

Boda Ábel egyszerre egyetemi hallgató és már diplomás alkotó, aki televíziós és dramaturgi tanulmányait ötvözve sajátos szemlélettel építi színházi karrierjét. Gyerekkori vonzalma a színház világa iránt már 17 éves korában megerősödött egy megrázó előadás hatására, azóta pedig saját művein keresztül szeretné feltárni az emberi kapcsolatok mélységeit és a társadalom működését. Legújabb darabját, a Gyászjelentés című komédiát a Magyar Színházban mutatta be októberben.

Több betöltése Több betöltése