Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv
A Proof of Concept keretében megvalósuló Médiahatások lexikona – digitális szakkönyv céljául azt tűztük ki, hogy az előállított digitális az érdeklődés felkeltése mellett elősegítik, kiegészítik a média befogadóra tett hatásmechanizmusok megértését, elmélyülését.
A projekt előzménye a projektvezető, Antal Zsolt által szerkesztett, 2005-ben megjelent Médiabefolyásolási technikák kislexikona (Századvég Kiadó, ISBN: 9789637340031) és a 2015-ös Médiabefolyásolás – Az új kislexikon (Századvég Kiadó, ISBN: 9786155164255) print formájában megjelent lexikonok voltak. A 2015-ös megjelenéssel párhuzamosan és jelenleg is technológiai forradalmai további, médiabefogadást, médiahasználatot, médiapiacot és médiaszabályozást érintő következményekkel jártak, amelyek egyaránt érintik a régi és az új médiafelületeket és a média lokális és nemzetközi modelljeit. A változások folyamatos követésének és a szócikkekben való folyamatos megjelenítésének, revideálásának igénye már a második átdolgozást követően felmerült. Ennek megvalósítása érdekében a következő kiadást már olyan digitális felületen tervezzük megjelentetni, amely a mai olvasási és felhasználói igényeknek megfelelően az egyes szócikkeket videó és fotóanyaggal egészíti ki annak érdekében, hogy az olvasóban felkeltse az igényt a bemutatott jelenségek, összefüggések, hatások tudatos megfigyelésére a hétköznapi médiafogyasztás során, és tudatos tájékozódásra ösztönözzön.
Ahogy korábban írtuk az 1-2) pont kapcsán, a hallgatók és oktatóik bevonása ebbe a projektbe kulcsfontosságú volt, hiszen a továbbfejlesztés, bővítés során is számítunk a közreműködők egyre gyarapodó táborára. A tudományos publikációs érték és promóciós célok miatt döntöttünk úgy, hogy nem csupán digitális formában, de a későbbiekben könyv formájában is elérhető lesz a kiadvány, amelyhez online hozzáféréssel kapcsolódnak a digitális tartalmak.
A digitális megjelenítés tartalmi bővítése érdekében az egyes szócikkeket a változások tükrében átdolgoztuk, kiegészítettük, továbbá új szócikkek, fotóanyagok és a befogadást elősegítő videóanyagokhoz nyersanyag és pilot videó készült. Fotóból összesen 500 db nyersanyag készült, melyből reprezentatív célból mellékeltünk 22 fotót. Az elméleti és mozgóképművészeti területen dolgozó kollégák és hallgatók bevonásával létrejött eredmények alkalmazása első körben a belső célcsoportnál történik, aminek értelmében ez év őszétől megkezdjük az anyag oktatását a mozgóképművészeti képzésekben. A digitális tartalommal kiegészített, napjaink médiahatásait is magában foglaló, ingyenes és előfizetéses rendszerben elérhető lexikon jelenleg nincs sem a hazai, sem a nemzetközi a piacon. A piaci értékesítéshez azonban további pályázati források bevonása, új üzleti modell és értékesítési terv kidolgozása is szükséges, amelyhez az első bemeneti adatokat a pilot projekt tapasztalatai alapján belső célcsoportban fogjuk megszerezni.
Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.
Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.
Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.
Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.