SZFE VOD és filmanalízis szolgáltatás
A projekt egy VOD jellegű hozzáférés kialakításának megtervezésére összpontosított az egyetemi honlap felületén, amely az egyetem archívumából az SZFE-n végzett hallgatók anyagaira koncentrál, vizsgafilmeket is beleértve. A tervezet szerint az Egyetem minden filmet összekapcsol egy vetítést követő filmanalízissel, ami oktatási tartalmat is képez. Minden tartalom akadálymentesítésre kerül, továbbá az archív filmek és a kapcsolódó szakmai elemzések új, értékes kínálatát hozza létre egyetemi színvonalon, garantált tudásbázis alapján. Az elemzési módszertanokat az Egyetem értékmentő, kultúrateremtó adaptációból származó tartalmakkal biztosítja.
A célcsoportok között nagy hangsúlyt fektetünk a fogyatékkal élőkre. Célcsoportokba tartoznak továbbá a filmrajongók, a szakmabeliek, a leendő hallgatók, a felnőttképzésben résztvevők, de akár filmes tematikával rendelkező képző intézmények is.
A projektnek kifejezetten kultúraformáló hatása lesz, ráadásul az anyagok oktatási felhasználása a képzések színvonalát is nagy mértékben emelheti. A projekt kommunikálható célja egy jövőbeli platformfejlesztés megteremtése. A valós cél, hogy összeálljon az a csapat, amely tagjainak ez rendszer szívüggyé válik, és segítik a kifejlődését hosszú távon.
A projekt hatásaiként olyan minőségi tananyagok jönnek létre, amelyek korábbi SZFE-s hallgatók munkáiból meríthet, egyben a tiszteletet is lerójuk az Egyetem korábbi hallgatói előtt.
Továbbá az akadálymentesítés közben létrehozzuk a filmek feliratozását, audio-narrációját. A feliratok segítségével és a platform továbbfejlesztésével lehetséges a szolgáltatást nyitni külföldi érdeklődők felé is. A külföldi nyitás szolgálhat oktatási célokat is (ERSAMUS+), de jelentős piacot jelenthet a nemzetközi filmrajongók táborában.
Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.
Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.
Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.
Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.
Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.
2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.