SZFE VOD és filmanalízis szolgáltatás
A projekt egy VOD jellegű hozzáférés kialakításának megtervezésére összpontosított az egyetemi honlap felületén, amely az egyetem archívumából az SZFE-n végzett hallgatók anyagaira koncentrál, vizsgafilmeket is beleértve. A tervezet szerint az Egyetem minden filmet összekapcsol egy vetítést követő filmanalízissel, ami oktatási tartalmat is képez. Minden tartalom akadálymentesítésre kerül, továbbá az archív filmek és a kapcsolódó szakmai elemzések új, értékes kínálatát hozza létre egyetemi színvonalon, garantált tudásbázis alapján. Az elemzési módszertanokat az Egyetem értékmentő, kultúrateremtó adaptációból származó tartalmakkal biztosítja.
A célcsoportok között nagy hangsúlyt fektetünk a fogyatékkal élőkre. Célcsoportokba tartoznak továbbá a filmrajongók, a szakmabeliek, a leendő hallgatók, a felnőttképzésben résztvevők, de akár filmes tematikával rendelkező képző intézmények is.
A projektnek kifejezetten kultúraformáló hatása lesz, ráadásul az anyagok oktatási felhasználása a képzések színvonalát is nagy mértékben emelheti. A projekt kommunikálható célja egy jövőbeli platformfejlesztés megteremtése. A valós cél, hogy összeálljon az a csapat, amely tagjainak ez rendszer szívüggyé válik, és segítik a kifejlődését hosszú távon.
A projekt hatásaiként olyan minőségi tananyagok jönnek létre, amelyek korábbi SZFE-s hallgatók munkáiból meríthet, egyben a tiszteletet is lerójuk az Egyetem korábbi hallgatói előtt.
Továbbá az akadálymentesítés közben létrehozzuk a filmek feliratozását, audio-narrációját. A feliratok segítségével és a platform továbbfejlesztésével lehetséges a szolgáltatást nyitni külföldi érdeklődők felé is. A külföldi nyitás szolgálhat oktatási célokat is (ERSAMUS+), de jelentős piacot jelenthet a nemzetközi filmrajongók táborában.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.
Az SZFE HÖK elnöksége május 15-16-ára írta ki a HÖK-választást. A választáson 9 fős csapatok indulhatnak egy legalább 5000, legfeljebb 8000 karakter hosszúságú pályázat benyújtásával.
Nyolcadik alkalommal hirdeti meg a Füge Produkció évről évre megújuló, kísérletező és egyben hiánypótló tehetséggondozó programját a 2025-ben negyedik alkalommal kiírásra kerülő Mastercard Alkotótárs színházi pályázat keretében.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget: 79 társulat 125 előadásából válogatták ki azokat a darabokat, amelyek a legmagasabb művészi értéket képviselik. A találkozó programjában magyarországi és határon túli társulatok meghatározó előadásai is helyet kaptak, ezért a versenyprogramban az egész Kárpát-medence magyar színjátszásának repertoárjából válogathatnak az érdeklődők.