A doktori hallgatók időről időre műhelykonferencián mutatják be tudományos és művészeti munkájukat. A doktori hallgatói önkormányzat (DÖK) javaslatára 2024. május 22-én Reflektor néven és szélesebb tematikával újult meg a rendezvény.
Bevezetésként Feljönni a víz alól címmel Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, rendező mesélt életéről: a véletlenről, hogy 3 éves korában életben maradt, és örökre belé vésődött egy tiszai kép; a meghatározó találkozásokról és filmekről, valamint arról, ha egy filmből legalább egy kép mélyen belénk ég, akkor jó a film.
Az I—IV. éves doktoranduszok részben saját doktori témájukból, részben a kutatásukhoz kapcsolódó egyéb témából tartottak előadást. Kocsányi András a mozgóképes szatírákban vizsgálta a bahtyini karneválelméletet, de a humor előjött Csoma Sándor előadásában is: az interkulturális kommunikáció segítségével arra keresett választ, hogy az egyik filmjében kimondottan humorosnak szánt, és nálunk humorosnak is fogadott jelenetet külföldi nézők miért nem értették. Filmes témában volt még filmelemzés (Táborosi András a Salome című kisjátékfilmről, Török Katalin a Swarovski-márka reklámfilmjéről tartott előadást). Mózes Gergely az archív anyagoknak a dokumentumfilmekben való felhasználásáról beszélt (szimpla átvétel, restaurált-digitalizált, remediatizált átvétel, performatív átvétel). Molvay Norbert a filmdialógusok szerkezetéről, Paréjné Czoborzy Tamara a filmipari vállalatok marketingjéről adott elő.
Cserhalmi Sára az 1920-as évek női szereplehetőségeit, Táborosi Margaréta a Kárpát-medencei színészképző egyetemek működését mutatta be.
A művészetelméleti és színháztudományi előadások között szó esett az alkalmazott színházi gyakorlat és a gyógyítás kapcsolatáról (Szántó Száva bemutatója Jodorowsky módszere kapcsán), Viripajev magyar színházi adaptációinak szemiotikájáról (Tölli Szofia), valamint helyi színházi kezdeményezésekről. Emellett olyan törekvésekről is, mint Pintér-Németh Géza közösségi művészeti programja Szalatnakon, az esztergomi Babits-színház turizmusélénkítő művészeti rendezvényei (Kaj Ádám János), valamint Drahos Evelin társadalmi jelenségekre reflektáló kortárs magyar zenei missziója.
A szekcióvezetők, Káel Csaba, Kékesi Attila, Sepsi Enikő, Kiss B. Attila és Hegedűs D. Géza értékelték az előadásokat és további gondolatokkal látták el az előadókat.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.
Az SZFE HÖK elnöksége május 15-16-ára írta ki a HÖK-választást. A választáson 9 fős csapatok indulhatnak egy legalább 5000, legfeljebb 8000 karakter hosszúságú pályázat benyújtásával.
Nyolcadik alkalommal hirdeti meg a Füge Produkció évről évre megújuló, kísérletező és egyben hiánypótló tehetséggondozó programját a 2025-ben negyedik alkalommal kiírásra kerülő Mastercard Alkotótárs színházi pályázat keretében.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget: 79 társulat 125 előadásából válogatták ki azokat a darabokat, amelyek a legmagasabb művészi értéket képviselik. A találkozó programjában magyarországi és határon túli társulatok meghatározó előadásai is helyet kaptak, ezért a versenyprogramban az egész Kárpát-medence magyar színjátszásának repertoárjából válogathatnak az érdeklődők.