Idén augusztus 28-án rendhagyó díszoklevél-átadót tartottak az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Színház- és Filmművészeti Egyetem karrierirodájának szervezésében. Négy kiváló művész számára előrehozott ünnepséget rendeztek, mivel szakmai elfoglaltságaik miatt nem tudnak részt venni a szeptemberi hivatalos átadón. Az eseményen az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő köszöntötte a művészeket.
Az Uránia Nemzeti Filmszínház impozáns épülete adott otthont annak a különleges ünnepségnek augusztus 28-án, amelyre ebből az alkalomból összegyűltek a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai között korábban végzett művészek. A díszokleveleket ezúttal a szeptemberi események előtt adták át, mivel egyéb szakmai kötelezettségei miatt négy elismert művész sem tudott volna jelen lenni az eredeti időpontban. Az átadón az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő méltatta a művészek kimagasló pályafutását, és átadta át számukra az elismerő oklevelet.
A magyar színházi élet egyik emblematikus alakja, Csongrádi Kata 1974-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskola musical szakán. Pályafutása során számos neves színház tagja volt, többek között a Budapesti Operettszínházé és a Mikroszkóp Színpadé is. Az évek során megannyi díjat nyert el, köztük a Pepita- és a Szepes Mária-díjat. Az Életműdíjjal is kitüntetett művésznő jelenleg Ausztráliában turnézik, ezért számára az ünnepséget előre hozták.
A magyar film- és televíziós szakma kiemelkedő operatőre, Erős Péter 1974-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakán. Karrierje során számos televíziós és filmes projektben vett részt és meghatározó szerepet játszott a magyar televíziós műsorkészítés fejlődésében is. Alapító tagja volt a Focus Alkotóközösségnek, emellett hosszú éveken át számos televízió vezető pozícióját töltötte be. Elhivatottsága és tehetsége révén maradandó nyomot hagyott a szakmában.
Galántai Alíz, aki 1974-ben szerezte meg diplomáját az SZFE operett-musical szakán, az Operettszínház művészeként kezdte pályafutását. 1981-ben férjével, Pázmány Tibor karmesterrel külföldre költözött, ahol folytatta karrierjét. Tehetsége és elkötelezettsége révén nemzetközi szinten is elismert színésznővé vált, és számos produkcióban aratott sikereket.
Jónás Gabriella 1974-ben szerezte meg diplomáját Várkonyi Zoltán és Marton László növendékeként. Pályafutása során a Vajdaság színházi életének meghatározó alakjává vált, számos díjat és elismerést nyert el, köztük a Vajdasági Nívódíjat és a Bodrogvári Ferenc-díjat. Többször is elnyerte a legjobb női főszereplő díját a Vajdasági Színházak Találkozóján.
Az ünnepséget követően a művészek közvetlen és szeretetteljes hangulatban töltötték az időt, felidézve a régi emlékeket és élményeket. A díszoklevél-átadó nem csupán az elismerésekről szólt, hanem a régi osztálytársak meghitt viszontlátásáról is, amelyen újra átélhették közös fiatalságuk pillanatait.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.