Rendhagyó díszoklevél átadó az SZFE-n: négy művész különleges elismerése az Uránia Fimszínházban

2024 szeptember 2., hétfő 12:53.
Share

Idén augusztus 28-án rendhagyó díszoklevél-átadót tartottak az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Színház- és Filmművészeti Egyetem karrierirodájának szervezésében. Négy kiváló művész számára előrehozott ünnepséget rendeztek, mivel szakmai elfoglaltságaik miatt nem tudnak részt venni a szeptemberi hivatalos átadón. Az eseményen az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő köszöntötte a művészeket.

Az Uránia Nemzeti Filmszínház impozáns épülete  adott otthont annak a különleges ünnepségnek augusztus 28-án, amelyre ebből az alkalomból összegyűltek a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai között korábban végzett művészek. A díszokleveleket ezúttal a szeptemberi események előtt adták át, mivel egyéb szakmai kötelezettségei miatt négy elismert művész sem tudott volna jelen lenni az eredeti időpontban. Az átadón az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő méltatta a művészek kimagasló pályafutását, és átadta át számukra az elismerő oklevelet.

 A magyar színházi élet egyik emblematikus alakja, Csongrádi Kata 1974-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskola musical szakán. Pályafutása során számos neves színház tagja volt, többek között a Budapesti Operettszínházé és a Mikroszkóp Színpadé is. Az évek során megannyi díjat nyert el, köztük a Pepita- és a Szepes Mária-díjat. Az Életműdíjjal is kitüntetett művésznő jelenleg Ausztráliában turnézik, ezért számára az ünnepséget előre hozták.

A magyar film- és televíziós szakma kiemelkedő operatőre, Erős Péter 1974-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakán. Karrierje során számos televíziós és filmes projektben vett részt és meghatározó szerepet játszott a magyar televíziós műsorkészítés fejlődésében is. Alapító tagja volt a Focus Alkotóközösségnek, emellett hosszú éveken át számos televízió vezető pozícióját töltötte be. Elhivatottsága és tehetsége révén maradandó nyomot hagyott a szakmában.

Galántai Alíz, aki 1974-ben szerezte meg diplomáját az SZFE operett-musical szakán, az Operettszínház művészeként kezdte pályafutását. 1981-ben férjével, Pázmány Tibor karmesterrel külföldre költözött, ahol folytatta karrierjét. Tehetsége és elkötelezettsége révén nemzetközi szinten is elismert színésznővé vált, és számos produkcióban aratott sikereket.

Jónás Gabriella 1974-ben szerezte meg diplomáját Várkonyi Zoltán és Marton László növendékeként. Pályafutása során a Vajdaság színházi életének meghatározó alakjává vált, számos díjat és elismerést nyert el, köztük a Vajdasági Nívódíjat és a Bodrogvári Ferenc-díjat. Többször is elnyerte a legjobb női főszereplő díját a Vajdasági Színházak Találkozóján.

Az ünnepséget követően a művészek közvetlen és szeretetteljes hangulatban töltötték az időt, felidézve a régi emlékeket és élményeket. A díszoklevél-átadó nem csupán az elismerésekről szólt, hanem a régi osztálytársak meghitt viszontlátásáról is, amelyen újra átélhették közös fiatalságuk pillanatait.

Egyéb hírek

Robert Capa, a szerencsejátékos

Robert Capa nevét a legtöbben ismerjük. Rengeteg kalandos történet, önellentmondásos életrajzi adatok, mendemondák övezik a 20. század egyik legjelentősebb fotósának nevét. De vajon ki volt az ember a fotók és a felépített brand mögött? Ki volt Friedmann Endre? Erre a kérdésre próbál választ adni A szerencsejátékos című monodráma. A darab premierje után annak írójával, egyetemünk negyedéves dramaturg hallgatójával, Varga-Amár Rudolffal és főszereplőjével, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem prózai színművész hallgatójával, Pazsiczki Mátéval beszélgettünk.

 

Othello megfojtásjelenetétől az interaktív filmkészítésig – ilyen volt az Alkotóműhelyek Hete

Az SZFE ismét megrendezte az Alkotóműhelyek Hetét a tavaszi félév első hetében, ami a közös élmények mellett számos lehetőséget kínált hallgatóinknak arra, hogy bepillantást nyerhessenek más intézetek és szakok képzéseibe is. Szakmai előadások, gyakorlati foglalkozások, mesterkurzusok és egy könyvbemutató is gazdagították az ötnapos programot.

„Mint egy valóra vált álom” – interjú Nagy Alma Virággal

Az SZFE negyedéves zenésszínművész-hallgatójával készített exkluzív interjút a Metropol a Budapesti Operettszínház Hamupipőke című előadása kapcsán. A darabban Nagy Alma Virág alakítja váltott szereposztásban a címszereplőt.

Dokumentumfilm-rendező MA vizsgafilm vetítés

 

 

Az SZFE Dokumentumfilm-rendező MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja február 26-a, 17:30.

 

 

SZFE Könyvek: két kötet bemutató az Alkotóműhelyek Hetén

 

Teltházas érdeklődés mellett zajlott le az SZFE Könyvek első két kötetének felolvasószínházzal egybekötött bemutatója február 12-én az Alkotóműhelyek Hetének keretében. A rendezvényen prof. dr. Kocziszky Éva legújabb művét, az Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötetet, valamint az Örkény István drámaírói ösztöndíj nyertes pályamunkáiból összeállított antológiát ismerhették meg a részvevők a Bajor Gizi Színészmúzeumban.

 

Mi történt Nórával, miután elhagyta a férjét? – kiderül

Hogy mi vihet rá egy anyát, hogy otthagyja a családját, azt a drámairodalom egyik legelső feminista alkotásából már megtudhattuk. Na de mi történik ezután Nórával? Három lehetséges folytatást, a feleség, a prostituált és a dolgozó nő sorsát írta meg Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő a hetvenes évek végén, és ezt a sorshármast vitte most színre Zsótér Sándor a harmadéves prózai színészosztállyal.

Kortárs drámafordító kollekció az SZFE-n

2025. február 16-án egész napos műhelybemutatók során hat dráma első magyar fordítását viszi színre a Színház- és Filmművészeti Egyetem Németh Antal Drámaelméleti Intézete, az ELTE Fordító- és Tolmácsképző Tanszéke és a Távoli Fény Laboratórium. Helyszín: az SZFE Szentkirályi utcai épületének (Budapest, Szentkirályi u. 32, 1088) 501-es terme. Az esemény három egyetem több mint 50 hallgatójának fordítói, dramaturgi, rendezői és előadói közreműködésével jön létre.

Megjelent az SZFE Könyvek sorozat első két kötete - bemutató az Alkotóműhelyek Hetén

Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött  páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020