Rendhagyó díszoklevél átadó az SZFE-n: négy művész különleges elismerése az Uránia Fimszínházban

2024 szeptember 2., hétfő 12:53.

Idén augusztus 28-án rendhagyó díszoklevél-átadót tartottak az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Színház- és Filmművészeti Egyetem karrierirodájának szervezésében. Négy kiváló művész számára előrehozott ünnepséget rendeztek, mivel szakmai elfoglaltságaik miatt nem tudnak részt venni a szeptemberi hivatalos átadón. Az eseményen az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő köszöntötte a művészeket.

Az Uránia Nemzeti Filmszínház impozáns épülete  adott otthont annak a különleges ünnepségnek augusztus 28-án, amelyre ebből az alkalomból összegyűltek a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai között korábban végzett művészek. A díszokleveleket ezúttal a szeptemberi események előtt adták át, mivel egyéb szakmai kötelezettségei miatt négy elismert művész sem tudott volna jelen lenni az eredeti időpontban. Az átadón az egyetem rektora, Prof. dr. Sepsi Enikő méltatta a művészek kimagasló pályafutását, és átadta át számukra az elismerő oklevelet.

 A magyar színházi élet egyik emblematikus alakja, Csongrádi Kata 1974-ben szerezte meg diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskola musical szakán. Pályafutása során számos neves színház tagja volt, többek között a Budapesti Operettszínházé és a Mikroszkóp Színpadé is. Az évek során megannyi díjat nyert el, köztük a Pepita- és a Szepes Mária-díjat. Az Életműdíjjal is kitüntetett művésznő jelenleg Ausztráliában turnézik, ezért számára az ünnepséget előre hozták.

A magyar film- és televíziós szakma kiemelkedő operatőre, Erős Péter 1974-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakán. Karrierje során számos televíziós és filmes projektben vett részt és meghatározó szerepet játszott a magyar televíziós műsorkészítés fejlődésében is. Alapító tagja volt a Focus Alkotóközösségnek, emellett hosszú éveken át számos televízió vezető pozícióját töltötte be. Elhivatottsága és tehetsége révén maradandó nyomot hagyott a szakmában.

Galántai Alíz, aki 1974-ben szerezte meg diplomáját az SZFE operett-musical szakán, az Operettszínház művészeként kezdte pályafutását. 1981-ben férjével, Pázmány Tibor karmesterrel külföldre költözött, ahol folytatta karrierjét. Tehetsége és elkötelezettsége révén nemzetközi szinten is elismert színésznővé vált, és számos produkcióban aratott sikereket.

Jónás Gabriella 1974-ben szerezte meg diplomáját Várkonyi Zoltán és Marton László növendékeként. Pályafutása során a Vajdaság színházi életének meghatározó alakjává vált, számos díjat és elismerést nyert el, köztük a Vajdasági Nívódíjat és a Bodrogvári Ferenc-díjat. Többször is elnyerte a legjobb női főszereplő díját a Vajdasági Színházak Találkozóján.

Az ünnepséget követően a művészek közvetlen és szeretetteljes hangulatban töltötték az időt, felidézve a régi emlékeket és élményeket. A díszoklevél-átadó nem csupán az elismerésekről szólt, hanem a régi osztálytársak meghitt viszontlátásáról is, amelyen újra átélhették közös fiatalságuk pillanatait.

Egyéb hírek

Szenátusi választás az SZFE-n

A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.

Az SZFE Szakkollégiuma felvételt hirdet a 2025/2026-os tanévre

A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.

Nyitottan a világra – a Pannónia Ösztöndíjprogram egy éve

Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.

Kihirdették az SZFE 43. dalversenyének győzteseit

Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.

Guiness rekord született dr. Lázár Balázs, egyetemünk adjunktusának közreműködésével

Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas  költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.

„A verkli bennem szól” – Fejes Szabolcs Liliom-rendezéséről az alkotóval beszélgettünk

Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.

Készség, interakció, virtuozitás – Adam J. Ledger az SZFE Doktori Iskolájában

Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.

Az SZFE adott otthont az I. DOSZ Arts konferenciának

A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020