2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
A Nemzetközi Színházi Műhely a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) szervezésében jött létre, a kaposvári MATE Rippl-Rónai Művészeti Kara mellett öt ország – Spanyolország, Románia, Peru, Bulgária és Mongólia – színházi képzéseit képviselő színészmesterség-tanárok és fiatal színész- illetve rendezőhallgatók részvételével.
A résztvevőket minden délután vegyes, nemzetközi csoportokba osztották, amelyeknek munkáját hat (három magyar és három román) rendezőhallgató irányította. A műhelymunka végére csoportonként egy-egy rövid, 20–25 perces előadás született, amelyek kortárs megközelítésben reflektáltak a Rómeó és Júlia témájára. A rendezők számára bonyolította a feladatot, hogy nem lehetett előre tudni sem a performanszok helyszínét, sem azt, hogy kivel fognak dolgozni: a csoportokat sorsolással osztották be egy-egy rendező mellé.
Külföldi és magyar hallgatók vegyesen voltak a színészek között, és bár Shakespeare alapján dolgoztak, a nyelvi különbségek miatt mégsem lett volna ésszerű teljes mértékben az eredeti szöveget használni. Több performanszban úgy oldották fel ezt az a problémát, hogy a két család két eltérő nyelvet beszélt.
Az időjárás a júliusi dátum ellenére nem volt kegyes, a mindössze 15 fok mellett még az esővel is meg kellett küzdeni a kültéri előadások során. A performanszok erősen építettek a mozgásszínház több helyről táplálkozó eszköztárára (mozgásművészet, gesztusszínház, kontakttechnikák és harcművészeti elemek), ami a vizes és sáros talajon igazi kihívást jelentett a hallgatóknak, az előadások helyspecifikus jellege miatt azonban nem lett volna célszerű zárt térben megtartani őket.
A nehézségek ellenére a kitartó közönség teljes értékű előadásokat láthatott, amelyekben sikeresen ötvözték a különböző hátterű színészhallgatók zenéjét, színházi kultúráját és módszereit. Kozma András műfordító-dramaturg, a műhely szakmai vezetője a performanszok után zárógondolatként kifejtette: reméli, hogy a különböző kulturális hátterek találkozása, a színházi tudás megosztása és a közös munka olyan tapasztalatokkal gazdagította a résztvevő hallgatókat, amelyek hosszú távon is meghatározhatják szakmai útjukat, valamint hogy a műhely hozzájárul a nyitott, határokon átívelő színházi közösségek formálásához.
A Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 az SZFE, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025 májusában aláírt együttműködési megállapodásának keretében valósult meg. A három intézmény közös célja olyan platformok létrehozása, amelyek elősegítik a kreatív gondolkodást, a nemzetközi szakmai párbeszédet és a gyakorlatorientált tudásmegosztást – hozzájárulva ezzel a fiatal művészek fejlődéséhez.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.