Koltai Lajos filmrendező és operatőr, az SZFE filmrendező MA oktatója nem csupán a filmvásznon teremt csodát, de tanítványainak is lehetőséget ad arra, hogy betekintést nyerjenek a filmes alkotások mögött rejlő munkafolyamatokba. Erről tanúskodik az a mély benyomás is, amit a Semmelweis című film forgatása hagyott hallgatójában.
Amikor a Koltai Tanár Úr felvett minket, akkor már az első héten elmondta, hogy számára a legnagyobb iskola az volt, amikor Illés György, az operatőr mestertanár elhívta őket az akkori forgatásokra. Így volt lehetőségünk ellátogatni a Semmelweis c. film forgatására. Azt gondolom, hogy a vizsgafilmjeink megrendezése és a film forgatása volt az az élmény, ami a legnagyobb motivációt jelentette, illetve amiből a legtöbbet tudtam tanulni. Nagyon jó volt látni, ahogy a Tanár Úr beszél a stábbal, és ahogy a stáb beszél a Tanár Úrral. Örültem, hogy egy olyan forgatáson lehettem, ahol kivételesen magas színvonalú díszletek és nagy stáb állt a rendelkezésre. Élmény volt látni a különböző iparágak működését, a konfliktusokat és azok megoldásait. A legkiemelkedőbb élmény az volt a forgatáson, amikor éreztem, hogy mindenki egy közös célért dolgozik: a film sikeréért. Az alkotói folyamatba való betekintés lenyűgöző volt, ahol minden részletre odafigyeltek, a kosztümtől a statisztákon át az operatőrökig, mindenki egységes célt szolgált. Több száz ember együttműködése és az egyedi alkotás létrehozása lenyűgöző volt. A filmes környezetben való részvétel gyors, pörgős és inspiráló élmény. A felelősség és az alkotói csoda érzése hatott rám és láttam, mennyire nagy kiváltság a filmsiker részének lenni. Én így éltem meg a Semmelweis forgatását. – Polgár Péter
Idén is helyet kaptak az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában az SZFE vizsgafilmjei. A Megértésüket köszönjük! című blokk filmjeit június 20-án 15 órától láthatják az érdeklődők a veszprémi Expresszóban.
Az OSZT, a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, amely idén is sokszínű előadásokkal várja a közönséget a Szolnoki Szigligeti Színházban. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát: Lehel Vilmos ötödéves fizikairendező-hallgatónk darabja, a Spoon River-i holtak, június 12-én látható az OSZT Off programjában.
„Mi nők ma is ugyanúgy éljük meg az első szerelmet, a testiséget, az elhagyást, a minket ért igazságtalanságokat, mint Esterházy Péter Csokonai Lilije” – vallja Nadrai Zita harmadéves prózai színész- és Kondákor Ajsa Panka ötödéves fizikaiszínházrendező-hallgatónk, a Tizenhét hattyúk alkotópárosa. A monodrámát április végén mutatták be a közönségnek. Aki még nem látta, az a nyári szünet előtti utolsó előadást még elcsípheti!
Kiégés, fenntarthatóság és mesterséges intelligencia – ezek a 21. századi jelenségek inspirálták az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) idei SZFE-s pályázóit, de olyan klasszikus témák is előkerültek, mint a Shakespeare vagy Pilinszky János munkássága. A hallgatók kutatásuk eredményeit az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatták be a Mészáros utcai kampuszon.
A közönség egyik legkedveltebb színésze, valamint az SZFE Alumni-díszokleveles művésze, Reviczky Gábor Kossuth- és Jászai Mari-díjas előadóművész lett a Halhatatlanok Társulatának új tagja.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 160 éves jubileumához kapcsolódva rendhagyó vizsgaelőadással tisztelegtek a harmadéves prózai színművész szakos hallgatók a magyar színművészet nagyjai előtt. A Színészportrék című produkciót március 14-én mutatták be az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
Nemzetközi sikert aratott a Magyar Művészeti Akadémia Szegedi Regionális Munkacsoportjának támogatásával létrejött színházi produkció: az SZFE intézetvezetője, Herczeg T. Tamás által rendezett és eredetileg a Békéscsabai Jókai Színházban bemutatott Idegenek és ismerősök című előadást vastaps fogadta Európában – sőt, még a tengerentúlon is.
A Friss Hús csapata negyedik éve hívja fel a figyelmet olyan fiatal, ígéretes színészekre és színésznőkre, akik már sok mindent letettek az asztalra, de a nagy kiugrás még előttük áll. Idén a Friss Csillag elismerést két végzős prózaiszínművész-hallgatónk, Bukovszky Orsolya és Pigler Emília nyerte el.