Kedves Leendő Hallgatóink!
Nemrég személyesen is találkozhattunk az Educatio kiállításon, az esemény mindhárom napján kiemelkedően magas volt az érdeklődés, és ezt mindannyiótoknak köszönjük, akik felkerestétek standunkat. Rengeteg kérdést kaptunk a szakokról, a felvételi menetéről, a hallgatói életről, és ezeket most összegyűjtöttük, hogy a válaszokkal segítsük azokat is, akik személyesen nem tudtak bennünket meglátogatni a kiállításon.
Sokakban felmerült a kérdés, hogyan lehet bejutni az SZFE-re? Az érettségi természetesen alapfeltétel, de mi nem pontokban mérjük az eredményt. Nálunk a lényeg az, hogy a felvételin megmutasd, mire vagy képes. A felvételi eljárás a legtöbb szak esetében három fordulóból áll, ahol az első forduló egy általános írásbeli műveltségi tesztet foglal magában. Ez alól csak a színművész szak felvételije a kivétel, ahol mindhárom forduló gyakorlati feladatokból áll. A második és harmadik forduló már szakonként specifikus gyakorlati feladatokkal várja a jelentkezőket.
A felvételi eljárás minden részletét megtaláljátok az SZFE Felvételi aloldalán, ahol mestereinkkel készült interjúkat is olvashattok.
A legújabb – és már ismert szakjainkat itt mutatjuk be részletesen.
Gyertek, és éljétek át azt a különleges atmoszférát, amit az SZFE kínál. Hozd el a szenvedélyed, az ötleteidet, és töltsd velünk az egyetemi életed legszebb éveit, jelentkezz most, és kezdd el saját történetedet az SZFE-n!
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.
Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.
A békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare – Zalán Tibor – Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.
Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás-, hangképzés- és egy kombinált mozgás–hangképzés tematika mentén. A mozgásmesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.
A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.
Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.
Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.