Kedves Leendő Hallgatóink!
Nemrég személyesen is találkozhattunk az Educatio kiállításon, az esemény mindhárom napján kiemelkedően magas volt az érdeklődés, és ezt mindannyiótoknak köszönjük, akik felkerestétek standunkat. Rengeteg kérdést kaptunk a szakokról, a felvételi menetéről, a hallgatói életről, és ezeket most összegyűjtöttük, hogy a válaszokkal segítsük azokat is, akik személyesen nem tudtak bennünket meglátogatni a kiállításon.
Sokakban felmerült a kérdés, hogyan lehet bejutni az SZFE-re? Az érettségi természetesen alapfeltétel, de mi nem pontokban mérjük az eredményt. Nálunk a lényeg az, hogy a felvételin megmutasd, mire vagy képes. A felvételi eljárás a legtöbb szak esetében három fordulóból áll, ahol az első forduló egy általános írásbeli műveltségi tesztet foglal magában. Ez alól csak a színművész szak felvételije a kivétel, ahol mindhárom forduló gyakorlati feladatokból áll. A második és harmadik forduló már szakonként specifikus gyakorlati feladatokkal várja a jelentkezőket.
A felvételi eljárás minden részletét megtaláljátok az SZFE Felvételi aloldalán, ahol mestereinkkel készült interjúkat is olvashattok.
A legújabb – és már ismert szakjainkat itt mutatjuk be részletesen.
Gyertek, és éljétek át azt a különleges atmoszférát, amit az SZFE kínál. Hozd el a szenvedélyed, az ötleteidet, és töltsd velünk az egyetemi életed legszebb éveit, jelentkezz most, és kezdd el saját történetedet az SZFE-n!
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.