A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
Az előző, 36. OTDK-n 4 hallgatónk indult, így az idei részvételi arány kiemelkedőnek mondható. Mint az SZFE TDK elnöke, dr. Timár András kiemelte: nagyon fontos, hogy egyetemünk mindhárom intézetéből érkeztek nagyszerű pályamunkák. Beszámolt arról is, hogy milyen erőfeszítéseket tett az egyetem annak érdekében, hogy olyan tagozatok is felvételt nyerjenek a Művészeti és Művészettudományi Szekcióba, amelyek korábban nem szerepeltek. Ilyen a drámaszövegek, illetve adaptációk, a színházi előadások és a filmforgatókönyvek programba való bekerülése.
A 37. OTDK-n részt vevő hallgatóink közül tízen értek el helyezést:
A Színpadi előadás tagozat I. helyezettje Fejes Szabolcs (SISZMI) Bánk bán című báboperája lett, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza.
A Mozgókép 2. tagozat I. helyezettje Balla Dávid (ZSVMI) Töredékek Eszter életéből című rövidfilmje, témavezetője prof. em. Almási Tamás.
Legnagyobb büszkeségünkre a Színpadi alkotás tagozat mindhárom helyezését az SZFE hallgatói nyerték el. Harmadik helyen végzett Varga-Amár Rudolf (NADEI) Ölelésben elaludni című drámaszövegével, amelynek témavezetője dr. habil. Győrei Zsolt. A második helyet Kovács Zsófia (NADEI) szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert, míg az első helyet Korda Bonifác (SISZMI) végzett Tiszazug című drámaszövege nyerte el: témavezetője dr. Timár András.
A Zenei alkotás tagozat II. helyezettje Nagy Alma Virág (SISZMI) Álom esett a szememre… című munkája lett, témavezetője Tassonyi Zsolt és Homonnay Zsolt.
Az Intermédia 2. tagozat II. helyezettje: Brezovszky Dániel (SISZMI) Mejerhold ma a színpadon. Egy fiatal színész testén keresztül (akcióművészet, happening, performance), témavezetője Gleason-Nagy Natália.
A Mozgókép 1. tagozat II. helyezettje Makaró Szilárd (ZSVMI) Vak asszony visszanéz című filmforgatókönyve, témavezetője dr. Nényei Borbála.
A Művészetelmélet 5. tagozat II. helyezettje Csizmadia Máté Noel (ZSVMI) lett Nézői befogadás változása a TikTok korában – A gyorsuló idő című művészetelméleti pályamunkájával, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.
A Mozgókép 3. tagozatában a zsűri különdíját Hegyi Damján (ZSVMI) nyerte el Vágyak című filmforgatókönyvével, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.
Az ünnepélyes díjátadón hallgatóink a díjakat dr. Asztalos Bencétől, a szekció ügyvezető elnökétől, dr. habil. Csontó Lajostól, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Művészeti Karának dékánjától és dr. Bachmann Erzsébettől, a szakmai bizottság elnökétől vehették át.
Egyetemünk mindemellett számos tagozat 1. és 2. helyezettjét megjutalmazta egy SZFE-s könyvcsomaggal, amely az alábbi kiadványokat tartalmazza: Eugenio Barba – Nicola Savarese: A színház öt kontinense – tények és legendák a színész materiális kultúrájáról, Theodórosz Terzopulosz: Dionüszosz visszatérése, Suzuki Tadashi: A testben élő kultúra, Novák Emil: A magyar operatőr iskola története és az Uránia interdiszciplináris folyóirat utolsó három lapszámának magyar nyelvű példányai.
Az OTDK belülről
Hogy milyen érzés részt venni az OTDK-n? Erről hallgatói oldalról Hegyi Damjánt, oktatói részről pedig Szekeres Csabát, a Mozgókép 2. tagozatának zsűritagját kérdeztük.
A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet hallgatója, Hegyi Damján Vágyak című filmforgatókönyvével indult az OTDK-n:
„Magyar alapszakon végeztem, és már ott is felmerült, hogy elindulok a TDK-n, amin tovább is jutottam, de nem éreztem elég kiforrottnak a munkámat ahhoz, hogy megmérettessem az OTDK-n. Szerintem azért jó dolog az OTDK, mert felkészülhet rá az ember, gondolkodhat a saját projektjéről. Szakmai szempontok alapján próbáltam saját magamra reflektálni és tudatosítani a folyamatokat, megpróbáltam kicsit ötvözni a bölcsész és a művészetis énemet. Azért választottam a Vágyak című forgatókönyvemet, mert szerettem volna még jobban kidolgozni. Véleményem szerint ez sikerült is: most sokkal jobb a forgatókönyv, mint amilyen két évvel ezelőtt volt.”
A Mozgókép 2. tagozatának zsűrijében helyet foglaló Szekeres Csaba így foglalta össze tapasztalatait:
„Az észrevételeimet két nagy gondolatkörben foglalnám össze. Az egyik az, hogy a zsűri szerencsére összetett: van köztük rendező, író és operatőr is; ez maga máris komplex megközelítési módot jelent. Ennélfogva nem gondoltunk mindig mindenben egyet, és ez szerintem inspiráló volt. A másik, ami változó, a hallgatók felkészültsége. Abból a szempontból volt érdekes, hogy a munkák nem mindig korreláltak azzal, ahogyan azt a prezentációkban megjelenítették: sok esetben invenciózusabb volt a prezentáció tartalma, mint amilyen maga a pályamű, vagy esetleg éppen fordítva. Idén a Mozgókép tagozatokban együtt szerepeltek filmek és forgatókönyvek; ezen véleményem szerint a jövőben változtatni kellene, hogy ne ugyanabban a kategóriában induljanak.”
Minden résztvevő hallgatónknak és témavezetőiknek gratulálunk, találkozzunk a 38. OTDK-n is!
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.