A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
Az előző, 36. OTDK-n 4 hallgatónk indult, így az idei részvételi arány kiemelkedőnek mondható. Mint az SZFE TDK elnöke, dr. Timár András kiemelte: nagyon fontos, hogy egyetemünk mindhárom intézetéből érkeztek nagyszerű pályamunkák. Beszámolt arról is, hogy milyen erőfeszítéseket tett az egyetem annak érdekében, hogy olyan tagozatok is felvételt nyerjenek a Művészeti és Művészettudományi Szekcióba, amelyek korábban nem szerepeltek. Ilyen a drámaszövegek, illetve adaptációk, a színházi előadások és a filmforgatókönyvek programba való bekerülése.
A 37. OTDK-n részt vevő hallgatóink közül tízen értek el helyezést:
A Színpadi előadás tagozat I. helyezettje Fejes Szabolcs (SISZMI) Bánk bán című báboperája lett, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza.
A Mozgókép 2. tagozat I. helyezettje Balla Dávid (ZSVMI) Töredékek Eszter életéből című rövidfilmje, témavezetője prof. em. Almási Tamás.
Legnagyobb büszkeségünkre a Színpadi alkotás tagozat mindhárom helyezését az SZFE hallgatói nyerték el. Harmadik helyen végzett Varga-Amár Rudolf (NADEI) Ölelésben elaludni című drámaszövegével, amelynek témavezetője dr. habil. Győrei Zsolt. A második helyet Kovács Zsófia (NADEI) szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert, míg az első helyet Korda Bonifác (SISZMI) végzett Tiszazug című drámaszövege nyerte el: témavezetője dr. Timár András.
A Zenei alkotás tagozat II. helyezettje Nagy Alma Virág (SISZMI) Álom esett a szememre… című munkája lett, témavezetője Tassonyi Zsolt és Homonnay Zsolt.
Az Intermédia 2. tagozat II. helyezettje: Brezovszky Dániel (SISZMI) Mejerhold ma a színpadon. Egy fiatal színész testén keresztül (akcióművészet, happening, performance), témavezetője Gleason-Nagy Natália.
A Mozgókép 1. tagozat II. helyezettje Makaró Szilárd (ZSVMI) Vak asszony visszanéz című filmforgatókönyve, témavezetője dr. Nényei Borbála.
A Művészetelmélet 5. tagozat II. helyezettje Csizmadia Máté Noel (ZSVMI) lett Nézői befogadás változása a TikTok korában – A gyorsuló idő című művészetelméleti pályamunkájával, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.
A Mozgókép 3. tagozatában a zsűri különdíját Hegyi Damján (ZSVMI) nyerte el Vágyak című filmforgatókönyvével, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.
Az ünnepélyes díjátadón hallgatóink a díjakat dr. Asztalos Bencétől, a szekció ügyvezető elnökétől, dr. habil. Csontó Lajostól, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Művészeti Karának dékánjától és dr. Bachmann Erzsébettől, a szakmai bizottság elnökétől vehették át.
Egyetemünk mindemellett számos tagozat 1. és 2. helyezettjét megjutalmazta egy SZFE-s könyvcsomaggal, amely az alábbi kiadványokat tartalmazza: Eugenio Barba – Nicola Savarese: A színház öt kontinense – tények és legendák a színész materiális kultúrájáról, Theodórosz Terzopulosz: Dionüszosz visszatérése, Suzuki Tadashi: A testben élő kultúra, Novák Emil: A magyar operatőr iskola története és az Uránia interdiszciplináris folyóirat utolsó három lapszámának magyar nyelvű példányai.
Az OTDK belülről
Hogy milyen érzés részt venni az OTDK-n? Erről hallgatói oldalról Hegyi Damjánt, oktatói részről pedig Szekeres Csabát, a Mozgókép 2. tagozatának zsűritagját kérdeztük.
A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet hallgatója, Hegyi Damján Vágyak című filmforgatókönyvével indult az OTDK-n:
„Magyar alapszakon végeztem, és már ott is felmerült, hogy elindulok a TDK-n, amin tovább is jutottam, de nem éreztem elég kiforrottnak a munkámat ahhoz, hogy megmérettessem az OTDK-n. Szerintem azért jó dolog az OTDK, mert felkészülhet rá az ember, gondolkodhat a saját projektjéről. Szakmai szempontok alapján próbáltam saját magamra reflektálni és tudatosítani a folyamatokat, megpróbáltam kicsit ötvözni a bölcsész és a művészetis énemet. Azért választottam a Vágyak című forgatókönyvemet, mert szerettem volna még jobban kidolgozni. Véleményem szerint ez sikerült is: most sokkal jobb a forgatókönyv, mint amilyen két évvel ezelőtt volt.”
A Mozgókép 2. tagozatának zsűrijében helyet foglaló Szekeres Csaba így foglalta össze tapasztalatait:
„Az észrevételeimet két nagy gondolatkörben foglalnám össze. Az egyik az, hogy a zsűri szerencsére összetett: van köztük rendező, író és operatőr is; ez maga máris komplex megközelítési módot jelent. Ennélfogva nem gondoltunk mindig mindenben egyet, és ez szerintem inspiráló volt. A másik, ami változó, a hallgatók felkészültsége. Abból a szempontból volt érdekes, hogy a munkák nem mindig korreláltak azzal, ahogyan azt a prezentációkban megjelenítették: sok esetben invenciózusabb volt a prezentáció tartalma, mint amilyen maga a pályamű, vagy esetleg éppen fordítva. Idén a Mozgókép tagozatokban együtt szerepeltek filmek és forgatókönyvek; ezen véleményem szerint a jövőben változtatni kellene, hogy ne ugyanabban a kategóriában induljanak.”
Minden résztvevő hallgatónknak és témavezetőiknek gratulálunk, találkozzunk a 38. OTDK-n is!
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.
Tegnap este a veszprémi Óváros téren a Hogyan tudnék élni nélküled? vetítésével elindult a hazai filmipar legfrissebb alkotásait felvonultató seregszemle. Az 5. Magyar Mozgókép Fesztivál idén a száz éve született Makk Károly és Darvas Iván életműve előtt tiszteleg. A Magyar Filmakadémia védnökségével, a Nemzeti Filmintézet támogatásával és a Veszprém-Balaton 2023 szervezésében megvalósuló MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztiválon 22 kategóriában osztják ki a Magyar Mozgókép Díjakat, melynek jelöltjei között számos SZFE-s kötődésű alkotást találhatunk.