Kimagasló SZFE-s sikerek a 37. OTDK-n

Molnár Nikolett
április 28., hétfő 13:20
Share

A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.

Az előző, 36. OTDK-n 4 hallgatónk indult, így az idei részvételi arány kiemelkedőnek mondható. Mint az SZFE TDK elnöke, dr. Timár András kiemelte: nagyon fontos, hogy egyetemünk mindhárom intézetéből érkeztek nagyszerű pályamunkák. Beszámolt arról is, hogy milyen erőfeszítéseket tett az egyetem annak érdekében, hogy olyan tagozatok is felvételt nyerjenek a Művészeti és Művészettudományi Szekcióba, amelyek korábban nem szerepeltek. Ilyen a drámaszövegek, illetve adaptációk, a színházi előadások és a filmforgatókönyvek programba való bekerülése.

A 37. OTDK-n részt vevő hallgatóink közül tízen értek el helyezést:

A Színpadi előadás tagozat I. helyezettje Fejes Szabolcs (SISZMI) Bánk bán című báboperája lett, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza.

A Mozgókép 2. tagozat I. helyezettje Balla Dávid (ZSVMI) Töredékek Eszter életéből című rövidfilmje, témavezetője prof. em. Almási Tamás.

Legnagyobb büszkeségünkre a Színpadi alkotás tagozat mindhárom helyezését az SZFE hallgatói nyerték el. Harmadik helyen végzett Varga-Amár Rudolf (NADEI) Ölelésben elaludni című drámaszövegével, amelynek témavezetője dr. habil. Győrei Zsolt. A második helyet Kovács Zsófia (NADEI) szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert, míg az első helyet Korda Bonifác (SISZMI) végzett Tiszazug című drámaszövege nyerte el: témavezetője dr. Timár András.

A Zenei alkotás tagozat II. helyezettje Nagy Alma Virág (SISZMI) Álom esett a szememre… című munkája lett, témavezetője Tassonyi Zsolt és Homonnay Zsolt.

Az Intermédia 2. tagozat II. helyezettje: Brezovszky Dániel (SISZMI) Mejerhold ma a színpadon. Egy fiatal színész testén keresztül (akcióművészet, happening, performance), témavezetője Gleason-Nagy Natália.

A Mozgókép 1. tagozat II. helyezettje Makaró Szilárd (ZSVMI) Vak asszony visszanéz című filmforgatókönyve, témavezetője dr. Nényei Borbála.

A Művészetelmélet 5. tagozat II. helyezettje Csizmadia Máté Noel (ZSVMI) lett Nézői befogadás változása a TikTok korában – A gyorsuló idő című művészetelméleti pályamunkájával, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.

A Mozgókép 3. tagozatában a zsűri különdíját Hegyi Damján (ZSVMI) nyerte el Vágyak című filmforgatókönyvével, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.

Az ünnepélyes díjátadón hallgatóink a díjakat dr. Asztalos Bencétől, a szekció ügyvezető elnökétől, dr. habil. Csontó Lajostól, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Művészeti Karának dékánjától és dr. Bachmann Erzsébettől, a szakmai bizottság elnökétől vehették át.

Egyetemünk mindemellett számos tagozat 1. és 2. helyezettjét megjutalmazta egy SZFE-s könyvcsomaggal, amely az alábbi kiadványokat tartalmazza: Eugenio Barba – Nicola Savarese: A színház öt kontinense – tények és legendák a színész materiális kultúrájáról, Theodórosz Terzopulosz: Dionüszosz visszatérése, Suzuki Tadashi: A testben élő kultúra, Novák Emil: A magyar operatőr iskola története és az Uránia interdiszciplináris folyóirat utolsó három lapszámának magyar nyelvű példányai.

Az OTDK belülről

Hogy milyen érzés részt venni az OTDK-n? Erről hallgatói oldalról Hegyi Damjánt, oktatói részről pedig Szekeres Csabát, a Mozgókép 2. tagozatának zsűritagját kérdeztük.

A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet hallgatója, Hegyi Damján Vágyak című filmforgatókönyvével indult az OTDK-n:

„Magyar alapszakon végeztem, és már ott is felmerült, hogy elindulok a TDK-n, amin tovább is jutottam, de nem éreztem elég kiforrottnak a munkámat ahhoz, hogy megmérettessem az OTDK-n. Szerintem azért jó dolog az OTDK, mert felkészülhet rá az ember, gondolkodhat a saját projektjéről. Szakmai szempontok alapján próbáltam saját magamra reflektálni és tudatosítani a folyamatokat, megpróbáltam kicsit ötvözni a bölcsész és a művészetis énemet. Azért választottam a Vágyak című forgatókönyvemet, mert szerettem volna még jobban kidolgozni. Véleményem szerint ez sikerült is: most sokkal jobb a forgatókönyv, mint amilyen két évvel ezelőtt volt.”

A Mozgókép 2. tagozatának zsűrijében helyet foglaló Szekeres Csaba így foglalta össze tapasztalatait:

„Az észrevételeimet két nagy gondolatkörben foglalnám össze. Az egyik az, hogy a zsűri szerencsére összetett: van köztük rendező, író és operatőr is; ez maga máris komplex megközelítési módot jelent. Ennélfogva nem gondoltunk mindig mindenben egyet, és ez szerintem inspiráló volt. A másik, ami változó, a hallgatók felkészültsége. Abból a szempontból volt érdekes, hogy a munkák nem mindig korreláltak azzal, ahogyan azt a prezentációkban megjelenítették: sok esetben invenciózusabb volt a prezentáció tartalma, mint amilyen maga a pályamű, vagy esetleg éppen fordítva. Idén a Mozgókép tagozatokban együtt szerepeltek filmek és forgatókönyvek; ezen véleményem szerint a jövőben változtatni kellene, hogy ne ugyanabban a kategóriában induljanak.”

Minden résztvevő hallgatónknak és témavezetőiknek gratulálunk, találkozzunk a 38. OTDK-n is!

Egyéb hírek

Franco Nero Veszprémbe látogatott

Franco Nero az SZFE osztályvezető oktatója, Oberfrank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színház meghívására érkezett Magyarországra. Az olasz világsztár élete során eddig 250 filmben vállalt szerepet, melyeknek műfaji sokszínűsége elképesztő: az alkotások között ugyanúgy vannak művészfilmek, mint politikai krimik, spagetti-westernek és történelmi tablók. Az életmű ez utóbbi kategóriába sorolható darabjai közül ráadásul a legjelentősebbek közé tartozik a magyar Julianus barát, a Honfoglalás és a Sacra Corona. Franco Nero volt már magyar, lengyel és orosz, több mint harminc eltérő nemzet hőseit keltette életre a filmvásznon.

Két hónap egy különleges szigeten a Pannónia Ösztöndíjprogram jóvoltából

Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.

SZFE-s előadások az OSZT programjában

Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát. Június 12-én a Spoon River-i holtak, június 16-án pedig a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.

Besúgók, hisztérikák és jazz - interjú Regős Simon végzős rendező hallgatónkkal

„Egyszerűen nem vesszük észre, hogy a múlt mennyire körbelengi ezt az országot és nem tudjuk elengedni, nem tudunk továbblépni. Fel kell ismernünk, hogy vannak olyan dolgok, amikről beszélnünk kell” – ötödéves fizikai színházrendező hallgatónk, Regős Simon nem félt családja legintimebb történeteit színre vinni, egyfajta korlenyomatot is adva a második világháború utáni évtizedekről. A Hisztéria üzenőfüzete-t még júniusban is elcsíphetjük a Bethlen Téri Színházban.

„A siker ne sodorjon el, hanem irányt mutasson” – Domokos Éva Lili útja a Pokoli rokonokig

Domokos Éva Lili, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművészhallgatója egy különleges lehetőséggel indította pályáját: szerepet kapott a nagy sikerű Pokoli rokonok című sorozatban. Az egyetemi kurzustól a castingon át a forgatás élményeiig, majd a színházi és filmes felkérésekig tartó út nemcsak szakmai áttörést hozott számára, hanem önismereti fordulóponttá is vált.

Meghirdették az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program 2025 pályázatait

A Kulturális és Innovációs Minisztérium az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) keretében a 2025/2026-os tanévben is meghirdette a Felsőoktatási Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázatokat. A pályázatokat kizárólag elektronikus úton, az ekop@szfe.hu  e-mail címre megküldve lehet benyújtani 2025. június 6-án 12:00 óráig.

Három SZFE-s filmet is díjaztak a Savaria Filmszemlén

A 12. Savaria Filmszemle diákfilm kategóriájában három SZFE-s filmet is díjaztak. Az első és második hely mellett egy különdíjat is elhoztak hallgatóink, Varga Sebastien, Tóth Kristóf Zsolt és Varga Anna Boglárka alkotásai.

Semmelweis Ignác a színpadon is életre kel

Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020