A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
Az előző, 36. OTDK-n 4 hallgatónk indult, így az idei részvételi arány kiemelkedőnek mondható. Mint az SZFE TDK elnöke, dr. Timár András kiemelte: nagyon fontos, hogy egyetemünk mindhárom intézetéből érkeztek nagyszerű pályamunkák. Beszámolt arról is, hogy milyen erőfeszítéseket tett az egyetem annak érdekében, hogy olyan tagozatok is felvételt nyerjenek a Művészeti és Művészettudományi Szekcióba, amelyek korábban nem szerepeltek. Ilyen a drámaszövegek, illetve adaptációk, a színházi előadások és a filmforgatókönyvek programba való bekerülése.
A 37. OTDK-n részt vevő hallgatóink közül tízen értek el helyezést:
A Színpadi előadás tagozat I. helyezettje Fejes Szabolcs (SISZMI) Bánk bán című báboperája lett, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza.
A Mozgókép 2. tagozat I. helyezettje Balla Dávid (ZSVMI) Töredékek Eszter életéből című rövidfilmje, témavezetője prof. em. Almási Tamás.
Legnagyobb büszkeségünkre a Színpadi alkotás tagozat mindhárom helyezését az SZFE hallgatói nyerték el. Harmadik helyen végzett Varga-Amár Rudolf (NADEI) Ölelésben elaludni című drámaszövegével, amelynek témavezetője dr. habil. Győrei Zsolt. A második helyet Kovács Zsófia (NADEI) szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert, míg az első helyet Korda Bonifác (SISZMI) végzett Tiszazug című drámaszövege nyerte el: témavezetője dr. Timár András.
A Zenei alkotás tagozat II. helyezettje Nagy Alma Virág (SISZMI) Álom esett a szememre… című munkája lett, témavezetője Tassonyi Zsolt és Homonnay Zsolt.
Az Intermédia 2. tagozat II. helyezettje: Brezovszky Dániel (SISZMI) Mejerhold ma a színpadon. Egy fiatal színész testén keresztül (akcióművészet, happening, performance), témavezetője Gleason-Nagy Natália.
A Mozgókép 1. tagozat II. helyezettje Makaró Szilárd (ZSVMI) Vak asszony visszanéz című filmforgatókönyve, témavezetője dr. Nényei Borbála.
A Művészetelmélet 5. tagozat II. helyezettje Csizmadia Máté Noel (ZSVMI) lett Nézői befogadás változása a TikTok korában – A gyorsuló idő című művészetelméleti pályamunkájával, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.
A Mozgókép 3. tagozatában a zsűri különdíját Hegyi Damján (ZSVMI) nyerte el Vágyak című filmforgatókönyvével, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.
Az ünnepélyes díjátadón hallgatóink a díjakat dr. Asztalos Bencétől, a szekció ügyvezető elnökétől, dr. habil. Csontó Lajostól, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Művészeti Karának dékánjától és dr. Bachmann Erzsébettől, a szakmai bizottság elnökétől vehették át.
Egyetemünk mindemellett számos tagozat 1. és 2. helyezettjét megjutalmazta egy SZFE-s könyvcsomaggal, amely az alábbi kiadványokat tartalmazza: Eugenio Barba – Nicola Savarese: A színház öt kontinense – tények és legendák a színész materiális kultúrájáról, Theodórosz Terzopulosz: Dionüszosz visszatérése, Suzuki Tadashi: A testben élő kultúra, Novák Emil: A magyar operatőr iskola története és az Uránia interdiszciplináris folyóirat utolsó három lapszámának magyar nyelvű példányai.
Az OTDK belülről
Hogy milyen érzés részt venni az OTDK-n? Erről hallgatói oldalról Hegyi Damjánt, oktatói részről pedig Szekeres Csabát, a Mozgókép 2. tagozatának zsűritagját kérdeztük.
A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet hallgatója, Hegyi Damján Vágyak című filmforgatókönyvével indult az OTDK-n:
„Magyar alapszakon végeztem, és már ott is felmerült, hogy elindulok a TDK-n, amin tovább is jutottam, de nem éreztem elég kiforrottnak a munkámat ahhoz, hogy megmérettessem az OTDK-n. Szerintem azért jó dolog az OTDK, mert felkészülhet rá az ember, gondolkodhat a saját projektjéről. Szakmai szempontok alapján próbáltam saját magamra reflektálni és tudatosítani a folyamatokat, megpróbáltam kicsit ötvözni a bölcsész és a művészetis énemet. Azért választottam a Vágyak című forgatókönyvemet, mert szerettem volna még jobban kidolgozni. Véleményem szerint ez sikerült is: most sokkal jobb a forgatókönyv, mint amilyen két évvel ezelőtt volt.”
A Mozgókép 2. tagozatának zsűrijében helyet foglaló Szekeres Csaba így foglalta össze tapasztalatait:
„Az észrevételeimet két nagy gondolatkörben foglalnám össze. Az egyik az, hogy a zsűri szerencsére összetett: van köztük rendező, író és operatőr is; ez maga máris komplex megközelítési módot jelent. Ennélfogva nem gondoltunk mindig mindenben egyet, és ez szerintem inspiráló volt. A másik, ami változó, a hallgatók felkészültsége. Abból a szempontból volt érdekes, hogy a munkák nem mindig korreláltak azzal, ahogyan azt a prezentációkban megjelenítették: sok esetben invenciózusabb volt a prezentáció tartalma, mint amilyen maga a pályamű, vagy esetleg éppen fordítva. Idén a Mozgókép tagozatokban együtt szerepeltek filmek és forgatókönyvek; ezen véleményem szerint a jövőben változtatni kellene, hogy ne ugyanabban a kategóriában induljanak.”
Minden résztvevő hallgatónknak és témavezetőiknek gratulálunk, találkozzunk a 38. OTDK-n is!
Franco Nero az SZFE osztályvezető oktatója, Oberfrank Pál által vezetett Veszprémi Petőfi Színház meghívására érkezett Magyarországra. Az olasz világsztár élete során eddig 250 filmben vállalt szerepet, melyeknek műfaji sokszínűsége elképesztő: az alkotások között ugyanúgy vannak művészfilmek, mint politikai krimik, spagetti-westernek és történelmi tablók. Az életmű ez utóbbi kategóriába sorolható darabjai közül ráadásul a legjelentősebbek közé tartozik a magyar Julianus barát, a Honfoglalás és a Sacra Corona. Franco Nero volt már magyar, lengyel és orosz, több mint harminc eltérő nemzet hőseit keltette életre a filmvásznon.
Ács Vanessza, az SZFE harmadéves televíziós műsorszerkesztő hallgatója a Pannónia Ösztöndíjprogram keretén belül két hónapot töltött egy különleges szigeten, ahol mind szakmailag, mind emberileg sokat fejlődött.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget. A találkozón a Színház- és Filmművészeti Egyetem is képviselteti magát. Június 12-én a Spoon River-i holtak, június 16-án pedig a Parasztopera látható majd az OSZT Off programjában.
„Egyszerűen nem vesszük észre, hogy a múlt mennyire körbelengi ezt az országot és nem tudjuk elengedni, nem tudunk továbblépni. Fel kell ismernünk, hogy vannak olyan dolgok, amikről beszélnünk kell” – ötödéves fizikai színházrendező hallgatónk, Regős Simon nem félt családja legintimebb történeteit színre vinni, egyfajta korlenyomatot is adva a második világháború utáni évtizedekről. A Hisztéria üzenőfüzete-t még júniusban is elcsíphetjük a Bethlen Téri Színházban.
Domokos Éva Lili, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves színművészhallgatója egy különleges lehetőséggel indította pályáját: szerepet kapott a nagy sikerű Pokoli rokonok című sorozatban. Az egyetemi kurzustól a castingon át a forgatás élményeiig, majd a színházi és filmes felkérésekig tartó út nemcsak szakmai áttörést hozott számára, hanem önismereti fordulóponttá is vált.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) keretében a 2025/2026-os tanévben is meghirdette a Felsőoktatási Hallgatói Kutatói Ösztöndíj Pályázatokat. A pályázatokat kizárólag elektronikus úton, az ekop@szfe.hu e-mail címre megküldve lehet benyújtani 2025. június 6-án 12:00 óráig.
A 12. Savaria Filmszemle diákfilm kategóriájában három SZFE-s filmet is díjaztak. Az első és második hely mellett egy különdíjat is elhoztak hallgatóink, Varga Sebastien, Tóth Kristóf Zsolt és Varga Anna Boglárka alkotásai.
Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.