Kimagasló SZFE-s sikerek a 37. OTDK-n

Molnár Nikolett
április 28., hétfő 13:20
Share

A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.

Az előző, 36. OTDK-n 4 hallgatónk indult, így az idei részvételi arány kiemelkedőnek mondható. Mint az SZFE TDK elnöke, dr. Timár András kiemelte: nagyon fontos, hogy egyetemünk mindhárom intézetéből érkeztek nagyszerű pályamunkák. Beszámolt arról is, hogy milyen erőfeszítéseket tett az egyetem annak érdekében, hogy olyan tagozatok is felvételt nyerjenek a Művészeti és Művészettudományi Szekcióba, amelyek korábban nem szerepeltek. Ilyen a drámaszövegek, illetve adaptációk, a színházi előadások és a filmforgatókönyvek programba való bekerülése.

A 37. OTDK-n részt vevő hallgatóink közül tízen értek el helyezést:

A Színpadi előadás tagozat I. helyezettje Fejes Szabolcs (SISZMI) Bánk bán című báboperája lett, témavezetője dr. habil. Bodolay Géza.

A Mozgókép 2. tagozat I. helyezettje Balla Dávid (ZSVMI) Töredékek Eszter életéből című rövidfilmje, témavezetője prof. em. Almási Tamás.

Legnagyobb büszkeségünkre a Színpadi alkotás tagozat mindhárom helyezését az SZFE hallgatói nyerték el. Harmadik helyen végzett Varga-Amár Rudolf (NADEI) Ölelésben elaludni című drámaszövegével, amelynek témavezetője dr. habil. Győrei Zsolt. A második helyet Kovács Zsófia (NADEI) szerezte meg Bezárva című írásával, témavezetője dr. habil. Smid Róbert, míg az első helyet Korda Bonifác (SISZMI) végzett Tiszazug című drámaszövege nyerte el: témavezetője dr. Timár András.

A Zenei alkotás tagozat II. helyezettje Nagy Alma Virág (SISZMI) Álom esett a szememre… című munkája lett, témavezetője Tassonyi Zsolt és Homonnay Zsolt.

Az Intermédia 2. tagozat II. helyezettje: Brezovszky Dániel (SISZMI) Mejerhold ma a színpadon. Egy fiatal színész testén keresztül (akcióművészet, happening, performance), témavezetője Gleason-Nagy Natália.

A Mozgókép 1. tagozat II. helyezettje Makaró Szilárd (ZSVMI) Vak asszony visszanéz című filmforgatókönyve, témavezetője dr. Nényei Borbála.

A Művészetelmélet 5. tagozat II. helyezettje Csizmadia Máté Noel (ZSVMI) lett Nézői befogadás változása a TikTok korában – A gyorsuló idő című művészetelméleti pályamunkájával, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.

A Mozgókép 3. tagozatában a zsűri különdíját Hegyi Damján (ZSVMI) nyerte el Vágyak című filmforgatókönyvével, témavezetője dr. habil. Stőhr Lóránt.

Az ünnepélyes díjátadón hallgatóink a díjakat dr. Asztalos Bencétől, a szekció ügyvezető elnökétől, dr. habil. Csontó Lajostól, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Művészeti Karának dékánjától és dr. Bachmann Erzsébettől, a szakmai bizottság elnökétől vehették át.

Egyetemünk mindemellett számos tagozat 1. és 2. helyezettjét megjutalmazta egy SZFE-s könyvcsomaggal, amely az alábbi kiadványokat tartalmazza: Eugenio Barba – Nicola Savarese: A színház öt kontinense – tények és legendák a színész materiális kultúrájáról, Theodórosz Terzopulosz: Dionüszosz visszatérése, Suzuki Tadashi: A testben élő kultúra, Novák Emil: A magyar operatőr iskola története és az Uránia interdiszciplináris folyóirat utolsó három lapszámának magyar nyelvű példányai.

Az OTDK belülről

Hogy milyen érzés részt venni az OTDK-n? Erről hallgatói oldalról Hegyi Damjánt, oktatói részről pedig Szekeres Csabát, a Mozgókép 2. tagozatának zsűritagját kérdeztük.

A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet hallgatója, Hegyi Damján Vágyak című filmforgatókönyvével indult az OTDK-n:

„Magyar alapszakon végeztem, és már ott is felmerült, hogy elindulok a TDK-n, amin tovább is jutottam, de nem éreztem elég kiforrottnak a munkámat ahhoz, hogy megmérettessem az OTDK-n. Szerintem azért jó dolog az OTDK, mert felkészülhet rá az ember, gondolkodhat a saját projektjéről. Szakmai szempontok alapján próbáltam saját magamra reflektálni és tudatosítani a folyamatokat, megpróbáltam kicsit ötvözni a bölcsész és a művészetis énemet. Azért választottam a Vágyak című forgatókönyvemet, mert szerettem volna még jobban kidolgozni. Véleményem szerint ez sikerült is: most sokkal jobb a forgatókönyv, mint amilyen két évvel ezelőtt volt.”

A Mozgókép 2. tagozatának zsűrijében helyet foglaló Szekeres Csaba így foglalta össze tapasztalatait:

„Az észrevételeimet két nagy gondolatkörben foglalnám össze. Az egyik az, hogy a zsűri szerencsére összetett: van köztük rendező, író és operatőr is; ez maga máris komplex megközelítési módot jelent. Ennélfogva nem gondoltunk mindig mindenben egyet, és ez szerintem inspiráló volt. A másik, ami változó, a hallgatók felkészültsége. Abból a szempontból volt érdekes, hogy a munkák nem mindig korreláltak azzal, ahogyan azt a prezentációkban megjelenítették: sok esetben invenciózusabb volt a prezentáció tartalma, mint amilyen maga a pályamű, vagy esetleg éppen fordítva. Idén a Mozgókép tagozatokban együtt szerepeltek filmek és forgatókönyvek; ezen véleményem szerint a jövőben változtatni kellene, hogy ne ugyanabban a kategóriában induljanak.”

Minden résztvevő hallgatónknak és témavezetőiknek gratulálunk, találkozzunk a 38. OTDK-n is!

Egyéb hírek

Fiatal tehetségek az Avignoni Fesztiválon – a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói mutatkoztak be a kortárs színház nemzetközi közegében

A Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves színészhallgatói nagy sikerrel mutatták be vizsgaelőadásukat az Avignoni Fesztivál OFF programjában. A produkció a Szegedi Pinceszínház ajánlására jutott el a nemzetközi eseményre, ahol a fiatal művészek az európai kortárs színház egyik legfontosabb fórumán szerezhettek értékes szakmai tapasztalatokat.

„A mai világban talán épp a színház képviseli leginkább a humanista értékeket” – interjú Herczeg Tamással

Egy nagyszabású külföldi turné, Az átváltozás bemutatója és egy sikeres, de egyben megterhelő felvételi időszak – Herczeg Tamásnak, a Színházművészeti Intézet vezetőjének nem kevés elfoglaltságot hozott az elmúlt pár hónap és a kihívásokból a továbbiakban sem lesz hiány. Szeptembertől az elsőéves drámajátékosok osztályvezetője lesz, majd januártól a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója. A felvételin tapasztaltakról, a színészoktatás helyzetéről és az alkotói pályájának alakulásáról is beszélgettünk.

Kultúra és a fiatalok: az SZFE szakmai perspektívái az Educatio+ Konferencián

Negyedik alkalommal szervezte meg az Educatio+ Konferenciát a HÖOK (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) 2025. július 9-én, Kápolnásnyéken, ahol egyetemünket a Karrieriroda és diáktanácsadó vezetője, Wild Mónika képviselte a fiatalok és a kultúra kapcsolatát boncolgató kerekasztal-beszélgetésen.

185 friss diplomással zárta jubileumi tanévét a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A fennállásának 160. évfordulóját ünneplő Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 2025. július 15-én tartotta tanévzáróval egybekötött diplomaátadó ünnepségét az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A kiemelkedően sikeres 2024/2025-ös tanév végén 185 hallgató fejezte be tanulmányait és szerzett diplomát, nyolc doktorandusz DLA fokozatot kapott, ketten pedig habilitációs oklevelet szereztek.

SZFE-s hallgató tervezte az idei Mozgókép Fesztivál díszleteit

Aki látta a Mozgókép Fesztivál díjátadóit, bizonyára feltűnt neki a látványos, ledes színpadi háttér. A pazar vizuális világ Oravecz Adrienn, az SZFE látványtervező MA szakos hallgatójának kreativitását dicséri. Vele beszélgettünk a tervezési folyamatról, a stílusválasztás indokairól és a megvalósítás kihívásairól.

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020