Megjelent az SZFE Könyvek sorozat első két kötete - bemutató az Alkotóműhelyek Hetén

február 5., szerda 15:10
Share

Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött  páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.

Könyv- és folyóirat-kiadás az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2023-tól lát el könyvkiadási feladatokat is; az ez idáig megjelentetett kötetek mind a színházi, mind a filmes szakma területein hiánypótló alkotások, és elsődlegesen oktatási célokat szolgálnak.

2024 tavaszától a könyvkiadási tevékenység SZFE Könyvek sorozati név alatt, a L’Harmattan Kiadóval együttműködésben valósul meg az egyetemen. A sorozat első darabjai a február 12-én a Bajor Gizi Színészmúzeumban bemutatandó művek, de 2025 első felében várhatóan bővül a kínálat Patrick Nash Short Films című könyvének előkészületben lévő magyar kiadásával, valamint a Médialexikon webbook formátumú publikációjával.

Mindezek mellett az egyetem publikációs lehetőséget biztosít a graduális képzésein és a Doktori Iskolában oktató és kutató főállású munkatársai számára az évente kétszer, angol mutációban is megjelenő Uránia interdiszciplináris folyóiratban.

A folyóirat az Openjournals, a könyvkiadás pedig az Open Access rendszerébe integrálva biztosítja az írásművek láthatóságát.

Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében

Az Antifilozófusok II. című esszékötet a szerző korábbi könyvének folytatása, azonban e mostani kötetben immár nem a filozófiát szembesíti belső ellenzékével, hanem bizalommal tekint előre a posztmodernen túli gondolkodásra, mely a művészi alkotás forrása is lehet.

Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben immár nem a filozófiát szembesíti belső ellenzékével, hanem bizalommal előre tekint a posztmodernen túli gondolkodásra, mely a művészi alkotás forrása is lehet. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke, a történeti és a kortárs gondolkodás, nem csak bibliai ellenszövegével, de a vele dialógusba lépő képzőművészeti alkotásokkal együtt képez értelmezési folyamatot. A szerző elsősorban azoknak ajánlja a könyvét, akik vissza kívánnak térni a lassú, a teljes embert involváló olvasásra, vagy akik történeti mélyfúrással szeretnének kilépni korunk intellektuális börtönéből, s másfél évezredes történetek nyomán aktuálisan gondolkodni családról, barátságról, pénzről. A könyv arra invitál, hogy másként olvassunk ismertnek vélt igazságokról, másként nézzünk jól ismert műalkotásokat, s ezzel magunk is kilépjünk a kreativitás nietzschei értelemben vett „korszerűtlenségébe”.

Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből

Az Örkény István drámaírói ösztöndíjat 1998 óta ítéli oda a szakértőkből álló kuratórium negyven év alatti szerzőknek: jelen kiadvány az elmúlt öt év díjazott pályaműveiből közöl válogatást. Az ösztöndíjat a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Petőfi Irodalmi Múzeum kezeli, szakmai lebonyolítója az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet.

A Százhúszból hét című könyv a „fiatal” magyar dráma népszerűsítésének a misszióját teljesítve arra vállalkozik, hogy egy szándékoltan szubjektív válogatást adjon közre az elmúlt szűk öt év ösztöndíjasainak elkészült műveiből. Az antológia Berettyán Nándor, Komán Attila, Kovács Viktor – Kovács Dominik, Márfi Márk, Németh Nikolett, Péter Beáta és Szabó Róbert Csaba egy-egy alkotását tartalmazza. Az összeállító szerkesztő, Szabó Attila szándéka az volt, hogy a rendelkezésre álló alkotások közül lehetőleg sokféle dramatikus nyelvet, megközelítésmódot és bemutatott témát felvillantson a kötetben, „budapesti”, „vidéki” és „határon túli” szerzőket és problémákat egyaránt, az olvasó pedig majd maga döntse el, hogy a darabok kirajzolnak-e bármiféle – ad absurdum „generációs” – mintázatot.

Egyéb hírek

Újra vár az Alkotóműhelyek Hete!

Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.

Rockosított Hamlet tavaly végzett hallgatónkkal a főszerepben

A békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare – Zalán Tibor – Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.

Célegyenesben A cirkuszhercegnő az Operettszínházban

Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.

 

Vár a színpad! – új mesterkurzusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás-, hangképzés- és egy kombinált mozgás–hangképzés tematika mentén. A mozgásmesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.

 

Oscar-díjra jelölték Jancsó Dávidot, A brutalista magyar vágóját

A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.

 

Elhunyt Mádi Szabó Katalin

Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.

 

 

„Színházba járni nem hasznos, hanem elengedhetetlen” – interjú Győrei Zsolttal a magyar kultúra napján

Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.

 

Mindenki vétkezik – Karamazov bemutató

Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020