Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének kiemelt eseménye lesz az a felolvasószínházzal egybekötött páros könyvbemutató, amelyen a Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat két, közelmúltban megjelent kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. A szóban forgó két mű Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című esszékötete, valamint az OSZMI-val együttműködésben megszületett Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből című antológia. Az eseménynek a Bajor Gizi Színészmúzeum ad otthont február 12-én, 15 órától.
Könyv- és folyóirat-kiadás az SZFE-n
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2023-tól lát el könyvkiadási feladatokat is; az ez idáig megjelentetett kötetek mind a színházi, mind a filmes szakma területein hiánypótló alkotások, és elsődlegesen oktatási célokat szolgálnak.
2024 tavaszától a könyvkiadási tevékenység SZFE Könyvek sorozati név alatt, a L’Harmattan Kiadóval együttműködésben valósul meg az egyetemen. A sorozat első darabjai a február 12-én a Bajor Gizi Színészmúzeumban bemutatandó művek, de 2025 első felében várhatóan bővül a kínálat Patrick Nash Short Films című könyvének előkészületben lévő magyar kiadásával, valamint a Médialexikon webbook formátumú publikációjával.
Mindezek mellett az egyetem publikációs lehetőséget biztosít a graduális képzésein és a Doktori Iskolában oktató és kutató főállású munkatársai számára az évente kétszer, angol mutációban is megjelenő Uránia interdiszciplináris folyóiratban.
A folyóirat az Openjournals, a könyvkiadás pedig az Open Access rendszerébe integrálva biztosítja az írásművek láthatóságát.
Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében
Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben immár nem a filozófiát szembesíti belső ellenzékével, hanem bizalommal előre tekint a posztmodernen túli gondolkodásra, mely a művészi alkotás forrása is lehet. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke, a történeti és a kortárs gondolkodás, nem csak bibliai ellenszövegével, de a vele dialógusba lépő képzőművészeti alkotásokkal együtt képez értelmezési folyamatot. A szerző elsősorban azoknak ajánlja a könyvét, akik vissza kívánnak térni a lassú, a teljes embert involváló olvasásra, vagy akik történeti mélyfúrással szeretnének kilépni korunk intellektuális börtönéből, s másfél évezredes történetek nyomán aktuálisan gondolkodni családról, barátságról, pénzről. A könyv arra invitál, hogy másként olvassunk ismertnek vélt igazságokról, másként nézzünk jól ismert műalkotásokat, s ezzel magunk is kilépjünk a kreativitás nietzschei értelemben vett „korszerűtlenségébe”.
Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből
Az Örkény István drámaírói ösztöndíjat 1998 óta ítéli oda a szakértőkből álló kuratórium negyven év alatti szerzőknek: jelen kiadvány az elmúlt öt év díjazott pályaműveiből közöl válogatást. Az ösztöndíjat a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Petőfi Irodalmi Múzeum kezeli, szakmai lebonyolítója az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet.
A Százhúszból hét című könyv a „fiatal” magyar dráma népszerűsítésének a misszióját teljesítve arra vállalkozik, hogy egy szándékoltan szubjektív válogatást adjon közre az elmúlt szűk öt év ösztöndíjasainak elkészült műveiből. Az antológia Berettyán Nándor, Komán Attila, Kovács Viktor – Kovács Dominik, Márfi Márk, Németh Nikolett, Péter Beáta és Szabó Róbert Csaba egy-egy alkotását tartalmazza. Az összeállító szerkesztő, Szabó Attila szándéka az volt, hogy a rendelkezésre álló alkotások közül lehetőleg sokféle dramatikus nyelvet, megközelítésmódot és bemutatott témát felvillantson a kötetben, „budapesti”, „vidéki” és „határon túli” szerzőket és problémákat egyaránt, az olvasó pedig majd maga döntse el, hogy a darabok kirajzolnak-e bármiféle – ad absurdum „generációs” – mintázatot.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.