Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.
Az OTDK ebben az évben 37. alkalommal, már több, mint 7 évtizede biztosít bemutatkozási lehetőséget a tehetséges fiatal kutatók számára. A több tudományterületet felsorakoztató konferencia-együttes eseményei március 24-én kezdődtek, elsőként az Állam- és Jogtudományi Szekció előadásaival, de a programok jelentős részére áprilisban kerül majd sor. Hasonlóan a Művészeti és Művészettudományi szekcióhoz, amelynek különböző tagozataiban számos SZFE-s hallható is bemutatkozik és amelyek felölelik a művészetelmélet (azon belül a művészettörténet és -kritika, illetve a színház- és filmművészet), a színpadi előadás és alkotás, a zenei alkotás, az intermédia, valamint a mozgókép témáit is. Az április 23–25-e között tartott konferencia helyszíne az egri Líceum lesz, melynek utolsó napján ugyanitt, az intézmény dísztermében kerül majd sor az ünnepélyes záróprogramra, valamint az eredményhirdetésre is.
Külön öröm számunkra, hogy egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő és több más oktatónk, köztük az SZFE TDK-elnöke, dr. Timár András is felkérést kapott, hogy legyen zsűritag az eseményen, valamint prof. dr. Kékesi Attila tölti majd be a második mozgóképes tagozat zsűrielnöki tisztségét is.
A kifejezetten a rendezvényen zsűriző oktatók és előadó hallgatók listája az alábbi linken található:
https://szfe.hu/esemenyek/a-szinhaz-es-filmmuveszeti-egyetem-jelenlete-a-37-otdk-muveszeti-es-muveszettudomanyi-zekciojaban/
A Művészeti és Művészettudományi Szekció programjának részletes leírása innen érhető el:
https://37otdk.uni-eszterhazy.hu/programok
Az OTDK történetében első alkalommal ráadásul idén élő közvetítésen keresztül is elérhetők lesznek a hallgatói prezentációk, így a 16 különböző tudományterület mintegy 2500 előadását azok az érdeklődők is nyomon követhetik majd a rendezvény csatornáján, akik nem tudnak jelen lenni az eseményen. A felvételek viszont utólag nem lesznek nyilvánosak, tehát csak az OTDK idejében tekinthetők meg a konferenciasorozat hivatalos honlapján.
Az egyes szekciók listája és az élő közvetítések linkjének elérhetősége: https://otdk.hu/otdk2025/37-otdk-elo-kozvetites/
Az idei év várakozását tovább növeli az a tény, hogy még a 36. alkalomhoz képest is nagyobb számban érkeztek be pályamunkák a rendezvényre. Mindez mutatja a hallgatók és az őket segítő oktatók motiváltságát, valamint általában hazai felsőoktatási intézményeink egyre jelentősebb tehetséggondozó munkáját.
Az SZFE végzős prózaiszínművész-hallgatója arról mesél, hogyan formálták művészi gondolkodását a családi hatások, a kezdeti bizonytalanságok, majd a fokozatosan érlelődő elköteleződés. Szó esik a színház iránti szenvedélyéről, a mesterek inspiráló erejéről, valamint arról, hogyan látja saját jelenlegi helyét a szakmában.
A Színházi Világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják március 27-én annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a párizsi Nemzetek Színházának évadnyitója. Ezen alkalomból minden évben felkérik a világszínház valamelyik jelentős alkotóját, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára, melyet ezen a napon felolvasnak a színházi előadások előtt. Az idei év üzenetét Theodórosz Terzopulosz görög színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke fogalmazta meg. Költői szövegének legfőbb kérdése az, hogy képes-e a színház a társadalmi traumákat megvilágítani, a másik embertől és az idegentől való félelmeinket enyhíteni.
Már 13 évesen tudta, hogy a fizikai színház az ő útja. Egy gyulai próbán találkozott először Horváth Csaba munkamódszerével és azóta is elkötelezett a színház iránt. Számára az egyetem nem csupán szakmai fejlődést jelentett, hanem olyan közösségi élményt is, ami miatt igazán érdemes színházat csinálni. Végzős hallgatóinkkal készített interjúsorozatunkban ezúttal Csáki Benedeket mutatjuk be.
Rendhagyó előadással tisztelegtek a magyar színjátszás ikonikus alakjai előtt az SZFE harmadéves prózaiszínművész szakos hallgatói, akik Mensáros László, Domján Edit, Tolnay Klári, Soós Imre és társaik küzdelmeit, valamint művészi örökségét jelenítették meg Színészportrék címmel. A próbafolyamatról a rendezővel, Pápai Erika színművésszel, zenés színészi gyakorlat oktatónkkal beszélgettünk.
Molnár Ferenc klasszikusát a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán. A fiatal rendező, aki a hallgatói évek során már több produkcióval is bemutatkozott, ezúttal a Liliomot tette sajátos látásmóddal és különleges rendezői koncepcióval személyessé és aktuálissá.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, valamint a L’Harmattan Kiadó közös kiadásában megjelenő SZFE Könyvek sorozat új kötete Kocziszky Éva Antifilozófusok II. Radikális gondolkodás a művészet tükrében című műve. A nemrég megjelent monográfia tudatosan is törekszik a közérthetőségre, így az SZFE másod- és harmadéves dramaturgjai a könyvben szereplő gondolatokra reflektálva kísérletet tettek arra, hogy élménypedagógiával színre vigyék a könyvben szereplő filozófusok gondolatait.
Az ókori görög drámák inspirálják, saját darabjaiban pedig a mai társadalmi kérdéseket boncolgatja. Végzős hallgatóinkat bemutató sorozatunkban most fizikai színházi rendező és koreográfus szakos hallgatónk, Ferenczy-Nagy Boglárka mesél művészi útjáról, egyetemi éveiről és jövőbeli elképzeléseiről.
Hét határon túli helyszínen mutatják be a közeljövőben a Békéscsabai Jókai Színház Idegenek és ismerősök című darabját, amelyet Zalán Tibor írt Munkácsy Mihály és Jókai Mór fiktív találkozásáról. A darabnak a rendező és egyben az SZFE intézetvezetője, Herczeg T. Tamás személyén túl is számos közös vonatkozása van az egyetemmel.