Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.
Az OTDK ebben az évben 37. alkalommal, már több, mint 7 évtizede biztosít bemutatkozási lehetőséget a tehetséges fiatal kutatók számára. A több tudományterületet felsorakoztató konferencia-együttes eseményei március 24-én kezdődtek, elsőként az Állam- és Jogtudományi Szekció előadásaival, de a programok jelentős részére áprilisban kerül majd sor. Hasonlóan a Művészeti és Művészettudományi szekcióhoz, amelynek különböző tagozataiban számos SZFE-s hallható is bemutatkozik és amelyek felölelik a művészetelmélet (azon belül a művészettörténet és -kritika, illetve a színház- és filmművészet), a színpadi előadás és alkotás, a zenei alkotás, az intermédia, valamint a mozgókép témáit is. Az április 23–25-e között tartott konferencia helyszíne az egri Líceum lesz, melynek utolsó napján ugyanitt, az intézmény dísztermében kerül majd sor az ünnepélyes záróprogramra, valamint az eredményhirdetésre is.
Külön öröm számunkra, hogy egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő és több más oktatónk, köztük az SZFE TDK-elnöke, dr. Timár András is felkérést kapott, hogy legyen zsűritag az eseményen, valamint prof. dr. Kékesi Attila tölti majd be a második mozgóképes tagozat zsűrielnöki tisztségét is.
A kifejezetten a rendezvényen zsűriző oktatók és előadó hallgatók listája az alábbi linken található:
https://szfe.hu/esemenyek/a-szinhaz-es-filmmuveszeti-egyetem-jelenlete-a-37-otdk-muveszeti-es-muveszettudomanyi-zekciojaban/
A Művészeti és Művészettudományi Szekció programjának részletes leírása innen érhető el:
https://37otdk.uni-eszterhazy.hu/programok
Az OTDK történetében első alkalommal ráadásul idén élő közvetítésen keresztül is elérhetők lesznek a hallgatói prezentációk, így a 16 különböző tudományterület mintegy 2500 előadását azok az érdeklődők is nyomon követhetik majd a rendezvény csatornáján, akik nem tudnak jelen lenni az eseményen. A felvételek viszont utólag nem lesznek nyilvánosak, tehát csak az OTDK idejében tekinthetők meg a konferenciasorozat hivatalos honlapján.
Az egyes szekciók listája és az élő közvetítések linkjének elérhetősége: https://otdk.hu/otdk2025/37-otdk-elo-kozvetites/
Az idei év várakozását tovább növeli az a tény, hogy még a 36. alkalomhoz képest is nagyobb számban érkeztek be pályamunkák a rendezvényre. Mindez mutatja a hallgatók és az őket segítő oktatók motiváltságát, valamint általában hazai felsőoktatási intézményeink egyre jelentősebb tehetséggondozó munkáját.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.
Közel 1 éve indult útjára a Pannónia Ösztöndíjprogram, amely az SZFE hallgatói, oktatói és munkatársai számára kínál nemzetközi tapasztalatszerzési lehetőségeket. Az elmúlt időszakban több mint 150 mobilitás valósult meg, a program pedig rugalmas, az egyetem művészeti képzéséhez igazított kereteket biztosít. Dr. Huszár Orsolyával, az SZFE Nemzetközi Igazgatóságának vezetőjével beszélgettünk az ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és a jövőbeli tervekről.
Bagó Gizella professor emerita, az SZFE művésztanára szervezésének köszönhetően immáron 43. alkalommal vehettek részt hallgatóink az egyetem dalversenyén, melyet Neményi Lili (1902–1988) operaénekesnő alapított.
Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója alkalmából Lázár Balázs színész, Bella István-díjas költő, a harmadéves dramaturg osztály társosztályvezetője vezényelte le a magyarországi együtt szavalás Guiness rekordjának megdöntését a költő Nyitnikék című versének részletével, a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Közép-Budai Tankerület szervezésében.
Molnár Ferenc klasszikusát, a Liliomot a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves rendező szakos hallgatója, Fejes Szabolcs állította színpadra a Nemzeti Színházban. A fiatal alkotó, aki korábban több vizsgaelőadásban is megmutatta rendezői gondolkodásmódját, ezúttal személyes hangvételű és a jelenhez is szorosan kapcsolódó értelmezéssel nyúlt a legendás műhöz. Az előadás kapcsán rendezői látásmódjának alakulásáról, színészi bizalomról és belső verklidallamokról beszélgettünk.
Egyetemünk ismét külföldi vendégelőadót köszönthetett: április 14-én Adam J. Ledger, rendező és színházi teoretikus tartott újabb előadást doktori iskolánkban. A Birminghami Egyetem oktatója mostani előadásának fókuszpontjában a színház egyfajta ökologikus megközelítése állt, emellett szemléletes példákon keresztül világította meg a színházi előadás és a sport meglepő összefonódásait.
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.