Idén is megrendezik az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos programsorozatát, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), amelynek zsűrijében az SZFE 6 oktatója is részt vesz, valamint egyetemünk 22 hallgatója képviselteti magát pályamunkáival.
Az OTDK ebben az évben 37. alkalommal, már több, mint 7 évtizede biztosít bemutatkozási lehetőséget a tehetséges fiatal kutatók számára. A több tudományterületet felsorakoztató konferencia-együttes eseményei március 24-én kezdődtek, elsőként az Állam- és Jogtudományi Szekció előadásaival, de a programok jelentős részére áprilisban kerül majd sor. Hasonlóan a Művészeti és Művészettudományi szekcióhoz, amelynek különböző tagozataiban számos SZFE-s hallható is bemutatkozik és amelyek felölelik a művészetelmélet (azon belül a művészettörténet és -kritika, illetve a színház- és filmművészet), a színpadi előadás és alkotás, a zenei alkotás, az intermédia, valamint a mozgókép témáit is. Az április 23–25-e között tartott konferencia helyszíne az egri Líceum lesz, melynek utolsó napján ugyanitt, az intézmény dísztermében kerül majd sor az ünnepélyes záróprogramra, valamint az eredményhirdetésre is.
Külön öröm számunkra, hogy egyetemünk rektora, prof. dr. Sepsi Enikő és több más oktatónk, köztük az SZFE TDK-elnöke, dr. Timár András is felkérést kapott, hogy legyen zsűritag az eseményen, valamint prof. dr. Kékesi Attila tölti majd be a második mozgóképes tagozat zsűrielnöki tisztségét is.
A kifejezetten a rendezvényen zsűriző oktatók és előadó hallgatók listája az alábbi linken található:
https://szfe.hu/esemenyek/a-szinhaz-es-filmmuveszeti-egyetem-jelenlete-a-37-otdk-muveszeti-es-muveszettudomanyi-zekciojaban/
A Művészeti és Művészettudományi Szekció programjának részletes leírása innen érhető el:
https://37otdk.uni-eszterhazy.hu/programok
Az OTDK történetében első alkalommal ráadásul idén élő közvetítésen keresztül is elérhetők lesznek a hallgatói prezentációk, így a 16 különböző tudományterület mintegy 2500 előadását azok az érdeklődők is nyomon követhetik majd a rendezvény csatornáján, akik nem tudnak jelen lenni az eseményen. A felvételek viszont utólag nem lesznek nyilvánosak, tehát csak az OTDK idejében tekinthetők meg a konferenciasorozat hivatalos honlapján.
Az egyes szekciók listája és az élő közvetítések linkjének elérhetősége: https://otdk.hu/otdk2025/37-otdk-elo-kozvetites/
Az idei év várakozását tovább növeli az a tény, hogy még a 36. alkalomhoz képest is nagyobb számban érkeztek be pályamunkák a rendezvényre. Mindez mutatja a hallgatók és az őket segítő oktatók motiváltságát, valamint általában hazai felsőoktatási intézményeink egyre jelentősebb tehetséggondozó munkáját.
Tudomány éve a színházban címmel indul program a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából. A programsorozatban magyarországi és külhoni magyar teátrumok, elsősorban a nemzeti színházak tudományos témát feldolgozó bemutatói kapnak helyet. A program részeként a Nemzeti Színház színpadán megelevenedik Semmelweiss Ignác története, a címszerepben – a Koltai Lajos rendezte filmhez hasonlóan – Vecsei H. Miklóst láthatja majd a közönség.
Keszei Bori, az SZFE egyetemi adjunktusa harminc éven át énekelte a világ legismertebb operaszerepeit, a bécsi Staatsoper színpadán Placido Domingo partnereként debütált. Az egykori Gilda, Melinda és Zerlina ma prózai színészhallgatókat tanít énekelni. Az SZFE-n végzett oktatói munkájáról, filmes élményekről és arról is beszélgettünk vele, milyen érzés, amikor valaki tudatosan mondja ki: most valami más jön.
2025 őszén ismét megrendezik a Nemzetközi Speciális Filmfesztivált, amely immár 11. alkalommal ad bemutatkozási lehetőséget a fogyatékossággal élő emberek mozgóképes önkifejezésének. A Színház- és Filmművészeti Egyetem a korábbi évekhez hasonlóan idén is két díjjal ismeri majd el az alkotókat, egyet a speciális, egyet pedig a profi kategóriában adnak át.
Lukács Ádám, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős prózai színművész hallgatója gyerekkora óta él-hal a színházért. Az SZFE-n töltött évek során nemcsak technikai tudást, hanem mélyebb alkotói szemléletet is elsajátított, mesterei – Hegedűs D. Géza és ifj. Vidnyánszky Attila – példáján keresztül. Az interjúban szó esik a megfelelési kényszer leküzdéséről, az első évad kihívásairól, valamint arról is, hogyan vált a színészet mellett a rendezés is az önkifejezés egyik útjává.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem tudományos élete az elmúlt időszakban látványosan megerősödött: egyre több hallgató vállalkozik önálló kutatómunkára és mind több tudományos eredmény mutatkozik meg országos fórumokon is. E folyamatot a Doktori Iskola mellett a nemrég alapított SZFE Szakkollégium is támogatja, amely közösségi és szakmai műhelyként is segíti a hallgatók elmélyülését a kutatási témájukban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az EKÖP Konferencia 2025 elnevezésű szakmai eseményen mutatják be az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) pályázatára készült munkáikat. A konferencia időpontja 2025. május 30., helyszíne pedig az SZFE Mészáros utcai kampusza lesz.
Az idei, rekordszámú nevezést hozó Savaria Filmszemlén az SZFE több programban is képviseltette magát: az Agora Savaria Filmszínházban Novák Emil kurálásában nyílt meg egy Törőcsik Mari életét bemutató fotókiállítás, valamint Maruszki Balázs és Szekeres Csaba vezetésével interaktív filmes workshopot rendeztek középiskolásoknak. Emellett a 12. Savaria Filmszemle egyik életműdíját egyetemünk oktatója, Koltai Lajos kapta.
Az SZFE III. éves film- és televíziórendező osztálya bemutatja a Csokonai 250 emlékévre készült videóklippjeiket. Osztályvezető tanár: Zilahy Tamás és Káel Csaba. A vetítés időpontja május 13., 13 óra, helyszíne pedig a Hevesi terem (1088 Budapest, Rákóczi út 21.) lesz.